Warszawa: Sztuka Nowa „IV RP Snów” – reż. Dawid Żakowski

Zdjęcie: Warszawa: Sztuka Nowa „IV RP Snów” – reż. Dawid Żakowski

Sztuka Nowa „IV RP Snów”. Fot. Pat Mic

IV RP Snów to performatywno-choreograficzny spektakl, którego scenariusz i metoda pracy artystycznej zostały oparte na badaniach snów.

 

Wersja do druku

Udostępnij

Książka autorstwa Charlotte Beradt pt. Trzecia Rzesza Snów to jedna z ważnych inspiracji tego projektu. Beradt to dziennikarka, która zbierając sny berlińczyków w latach 30. XX wieku, odkryła, że odbijają się w nich procesy społeczne oraz zapowiedź totalitaryzmu. Książka ta zainspirowała powstanie w latach 80. XX wieku metody psychoanalizy zwanej matrycą śnienia społecznego. Dziś mamy szansę być odbiorcami współczesnej wersji tego badania, a na jego podstawie powstała instalacja choreograficzna IV RP Snów.

Matryca kolektywna pokazuje, że treści wypowiadane przez sny później mogą spotkać się z uśpionymi społecznymi potrzebami, zjawiskami czy ruchami społecznymi, które rzeczywiście mają miejsce – mówi Dawid Żakowski, reżyser spektaklu – Nasza pierwsza matryca odbyła się 17 lipca 2020 roku. Analizując ją, zauważyliśmy, że pierwszym dominującym archetypem, jaki się ujawnił, jest dziecko, dziecko zagrożone. I wokół niego dzieją się różnego rodzaju transformacje, przemiany. Dziecko było głównym bohaterem pierwszej matrycy. Gdy zaczęliśmy to interpretować na początku października, nic jeszcze nie zapowiadało strajku kobiet i ulicznych demonstracji wobec wyroku TK, zakazującego aborcji. Nikt nie spodziewał się, że będzie to główny symbol dzisiejszej Polski, starć, polemik, dyskusji, konfliktów i sporów w przestrzeni publicznej.

Matryca, jako główna bohaterka projektu IV RP snów, jest analogicznym tworem do sztucznej inteligencji, do której ludzkość próbuje się przybliżyć, stosując klasyczne narzędzia programowania wrażliwości i emotywności.  Mówi do nas szyfrem, wewnętrznym krajobrazem i transformacją. Modeluje, dekomponuje, manipuluje i przepływa przez ciało, a wszystkie jej transformacje zapisuje w kodzie ruchowym choreograf  Wojciech Grudziński, starając się uchwycić jej zmienną i nieustannie transformującą naturę.

Być może właśnie teraz matryca snów zdołała przeniknąć do naszej świadomości i się z nią skomunikować. Jako organiczny twór, do którego nadal nie ma dostępu technologiczne oko, pozostaje najbardziej intymnym doświadczeniem w kulturze algorytmów. Odrzuca wszelkie logiczne treści. Wymyka się tworząc hologram kolektywnych doświadczeń, który w spektaklu ma szansę zaistnieć performatywnie.

Z tego zaangażowanego podejścia powstał nowy model pracy performatywnej, mający swoje źródło w psychologii głębi, kontrastowo zestawionej z narzędziami dramaturgicznymi, sięgającymi do kolektywnych doświadczeń popkultury i gier komputerowych. A idąc jeszcze o krok dalej, w procesie twórczym choreograf projektu Wojciech Grudziński, przetwarza treści senne, używając charakterystycznych dla siebie narzędzi choreograficznych, takich jakich jak: bricolage, recyckling i mush up.

Reżyseria: Dawid Żakowski
Choreografia: Wojciech Grudziński
Performerzy: Ewelina Sobieraj, Borys Jaźnicki, Michał Tokarski
Muzyka: Kasai
Kurator: Zofia Urszula Komasa
Współpraca dramaturgiczna: Patrycja Babicka
Współpraca choreograficzna: Anna Nowicka
Współpraca fotograficzna i dokumentacja filmowa: Pat Mic
Współpraca performatywna: Agata Zataj, Paweł Mandziewski, Ewa Szewczyk
Prowadzenie matryc snów i analiza: Bartosz Samitowski, Stowarzyszenie Analityków Jungowskich
W matrycach snów udział wzięli: uczestnicy platformy Rzeczpospolita Snów, performerzy z Teatru Młodych Twórców Maska Sochaczew SCK
Koordynacja i produkcja: Iwa Ostrowska
Produkcja: Sztuka Nowa
Partnerzy projektu: Instytut im. J. Grotowskiego; Stowarzyszenie Analityków Jungowskich.

Premiera: 7 czerwca 2021
Czas trwania: 60 minut

Przedsprzedaż biletów: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/sztuka-nowa,939/iv-rp-snow,14129?eventId=217008#

Szczegóły w wydarzeniu: https://fb.me/e/1sZpxVfXP

W spektaklu wykorzystywane są światło stroboskopowe i głośna muzyka. Spektakl zostanie przystosowany dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Prezentacja spektakli współfinansowana przez Miasto Stołeczne Warszawa w ramach realizacji projektu Repertuar Sztuki Nowej 2022.

W matrycach snów udział wzięli uczestnicy platformy Rzeczpospolita Snów oraz performerzy z Teatru Młodych Twórców Maska Sochaczew SCK.

Sztuka Nowa to nazwa istniejącego od 2007 roku teatru, który działa interdyscyplinarnie w obszarze sztuk performatywnych i nowej choreografii. Artyści związani ze Sztuką Nową prowadzą badania technik ruchowych i teatralnych, są organizatorami międzynarodowych laboratoriów tańca i rezydencji artystycznych w Polsce i Europie. Realizacja strategii demokratycznego zarządzania, cross dyscyplinarne podejście do procesu twórczego oraz współpraca z ekspertami stanowi o potencjale Sztuki Nowej. Realizowane pod marką Sztuka Nowa produkcje z pogranicza teatru fizycznego, nowej choreografii i performansu współtworzą stały repertuar teatralny Centrum Performatywnego SZKOŁA, znajdującego się na ul. Emilii Plater w Warszawie.

Sztuka Nowa „IV RP Snów”. Fot. Pat Mic

Sztuka Nowa „IV RP Snów”. Fot. Pat Mic

Sztuka Nowa „IV RP Snów”. Fot. Pat Mic

Sztuka Nowa „IV RP Snów”. Fot. Pat Mic

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Szkoła, ul. Emilii Plater 31

godz. 19:00

Warszawa: Szkoła, ul. Emilii Plater 31

inne wydarzenia

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close