Warszawa: Sztuka Nowa „Jesteśmy wspaniali” – reż. Dawid Żakowski, chor. Dominika Wiak

Zdjęcie: Warszawa: Sztuka Nowa „Jesteśmy wspaniali” – reż. Dawid Żakowski, chor. Dominika Wiak

Warszawa: Sztuka Nowa "Jesteśmy wspaniali" - reż. Dawid Żakowski, chor. - Dominika Wiak. Plakat: materiały promocyjne organizatora

Stowarzyszenie Sztuka Nowa i Mazowiecki Instytut Kultury zapraszają na warszawską premierę spektaklu Jesteśmy wspaniali w reżyserii Dawida Żakowskiego. To pierwszy spektakl zrealizowany w ramach programu Debiuty Sztuki Nowej – opartego na kooperacji młodych twórców z zespołem profesjonalistów z obszaru sztuk teatralno-performatywnych. Program ma na celu eksplorację nowych, indywidualnych języków wyrazu, form ekspresji i młodych estetyk.

 

Wersja do druku

Udostępnij

Jesteśmy wspaniali to inicjacyjna podróż w głąb świata wspomnień i próba wydobycia z nich najwspanialszych momentów życia. To również próba stworzenia bezpiecznych warunków dla wychwytywania płynnych aspektów tożsamości.
Jak pisze Paweł Mandziewski, performer i autor dramatu, na którym Sztuka Nowa oparła swój spektakl:

Tożsamości nie wybieramy. Tożsamość stoi na półce z półproduktami, wśród piosenek z radia, religii, pomiędzy językami i słodzoną żywnością. Termin przydatności zazwyczaj kończy się z przemijającym pokoleniem. W każdej nowej partii wprowadzane są zmiany, poprawki, schematy aktualizowane do obecnych wymogów, trendów, potrzeb, doświadczeń.

Paweł Mandziewski

Tytuł spektaklu powstał z inspiracji powieścią Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę. Jej autor ─ Ocean Vuong opowiada matce historię swojego życia. Jako wietnamski imigrant w USA żyje na skraju dwóch różnych światów. Wchodzi w dojrzałość bez punktu, którego może się chwycić. Mimo to czuje, że wśród szarości i trudów życia człowiek przez kilka chwil może być piękny.

Spektakl ma charakter performatywny. Ruch wyzwala, kolorami zamalowuje czarne kontury pamięci. Przez kulturowe obrazki, technologie, normy społeczne, osobiste rany i doświadczenia widz prowadzony jest energią #corecore.
#corecore to internetowy ruch estetyczny i artystyczny, którego celem jest uchwycenie wrażliwości społecznej po 2020 roku;
#corecore to produkty kultury młodzieżowej lat 20. XXI wieku, inspirowane TikTokiem;
#corecore to emocjonalny kolaż, szybki montaż obrazków kultury i muzyka.

Spektakl dla dorosłych i młodzieży 12+

Bilety w cenie 30/40 zł, dostępne na www.mik.waw.pl/repertuar/#

Realizatorzy:

reżyseria: Dawid Żakowski
tekst: Paweł Mandziewski
dramaturgia: Patrycja Babicka
choreografia: Dominika Wiak
kurator artystyczny: Konrad Tułak aka nghtlou
muzyka: Kasai
kostiumy: Jagoda Komorowska
produkcja: Iwa Ostrowska / Stowarzyszenie Sztuka Nowa
plakat: Askar Vein i Piotr Wardziukiewiczperformerzy: Maria Bijak, Paweł Mandziewski, Mateusz Nguyen, Paula Szewczyk, Agata Zataj

Produkcja spektaklu Jesteśmy wspaniali powstała w ramach projektu Repertuar Sztuki Nowej 2023-25 wspieranego finansowo przez m. st. Warszawa oraz programu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Program dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

współorganizator: Mazowiecki Instytut Kultury
koordynatorka: Magdalena Chabros m.chabros@mik.waw.pl

partnerzy: Teatr CHOREA, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Urząd Miasta Łodzi, m. st. Warszawa, Mazowiecki Instytut Kultury

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close