Warszawa: Takao Kawaguchi „O Kazuo Ohno”

Zdjęcie: Warszawa: Takao Kawaguchi „O Kazuo Ohno”

Takao Kawaguchi. Fot. bozzo.

Wersja do druku

Udostępnij

BUTOH. Szalony pomysł genialny w swym szaleństwie.

Jak coś tak ulotnego jak performans może być przekazane i zarchiwizowane? Jak można ocalić go od zapomnienia? I jak ulega zmianie w procesie przekazywania? Ekscytujący eksperyment artysty przenosi nas w czasie i przestrzeni.

Projekt ten nie dawał mi spokoju, odkąd o nim usłyszałam. Od lat staram się pokazywać  artystów butohdrugiej . generacji w nadziei, że uda nam się dzięki nim choć trochę „dotknąć źródła” – mówi Anita Zdrojewska, organizatorka wydarzenia. Widziałam materiał ze spektaklu w Kioto i jestem przekonana, że będzie on niezwykłym przeżyciem – dodaje.

Początek był zaskakujący: Nagle przyszła mi do głowy myśl: chcę stać się Kazuo Ohno – opowiada artysta, Takao Kawaguchi, bezkompromisowy performer, znany ze swych doświadczeń w zespole Dumb Type (1996-2008) i wielu indywidualnych projektów artystycznych. W prezentowanym spektaklu, wciela się w ducha, by skopiować w formule 1:1 taniec ikonicznej  postaci butoh – Kazuo Ohno. Czy to możliwe? W wyniku eksperymentu, powstał ekscytujący dialog dwóch artystów między teraźniejszością i przeszłością, współczesnym zamętem i tradycyjną mądrością.

Fragmenty wykorzystanych spektakli:

Portret Pana O., (1969, film Chiakiego Nagano)

La Argentina (1977, Ra Aruchenchiina Sho): sceny: DivinarianaCodzienna strawa

Moja matka (1981, Watashi no okasan): sceny Sen embriona,  „Sen o miłości” i scena z tango i z muzyką Fryderyka Chopina

Morze Martwe, walc wiedeński i duchy (1985, Shikai, uinna warutsu to yurei, Genewa): sceny Duch i Msza.

Spektakl odwiedził do tej pory Belgię, Hiszpanie, Portugalię, Francję, Stany Zjednoczone, Australię i Dżakartę. W Polsce – w drodze z Niemiec do Brazylii – pokazywany będzie w Warszawie i Krakowie (6 września w Muzeum Manggha).

 

organizator: Fundacja Pompka, ButohSfera

choreografia: Kazuo Ohno i Tatsumi Hijikata

taniec: Takao Kawaguchi

dramaturgia, scenografia i dźwięk: Naoto Iina

kostiumy: Kitamura Noriko

światła: Toshio Mizohata

postać w materiale wideo: Yoshito Ohno

Materiały archiwalne dzięki uprzejmości Kazuo Ohno Dance Studio i Dance Archive Network

Produkcja: Toshio Mizohata

Podczas swojego pobytu w Warszawie Takao Kawaguchi poprowadzi również warsztaty butoh – rzeźbienia w ciele (31 sierpnia-1 września).

Więcej informacji

***

Butoh narodziło się w Japonii w końcu lat 50. jako kontrkulturowa forma tańca. Jego twórcami byli Kazuo Ohno (1906-2010!) i Tatsumi Hijikata (1928-1986) – całkowicie inne osobowości, które odmiennymi, lecz zawsze inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami, dążyły do osiągnięcia przez swych adeptów poziomu całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Według nich, jedynie taki stan pozwala na całkowite wyzbycie się wszelkich ograniczeń społecznych i kulturowych, a wyzwolone ciało staje się nośnikiem prawdziwie uniwersalnego, czystego przekazu.

BILETY:

70 zł – normalny

50 zł – ulgowy

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close