Warszawa: Teatr Bolszoj „Spartakus” – retransmisja – chor. Jurij Grigorowicz

Zdjęcie: Warszawa: Teatr Bolszoj „Spartakus” – retransmisja – chor. Jurij Grigorowicz

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach cyklu Ballet Bolshoi Live Kino Muranów zaprasza na retransmisję spektaklu Teatru Bolszoj Spartakus Arama Chaczaturiana w choreografii Jurija Grigorowicza.

Ceny biletów: 60 zł ulgowy | 70 zł normalny. W przerwie organizatorzy zapraszają na lampkę wina.

Spartakus
muzyka: Aram Chaczaturian, choreografia: Jurij Grigorowicz

czas trwania: około 3 godzin i 15 minut

Myślą przewodnią baletu jest walka o wolność a jej wielką metaforą – dzieje buntu gladiatorów. Spektakl ma wieloplanową akcję, wątki epiczne, tragiczne i liryczne. Dominują w nim rytmy marszowe, ale również reminiscencje folkloru różnych narodów – zwłaszcza ormiańskiego, gruzińskiego i tureckiego. Kompozytorem Spartakusa jest Aram Chaczaturian, a choreografię do baletu ułożył Jurij Grigorowicz, jeden z najważniejszych choreografów Bolszoj.

Libretto zostało opracowane na podstawie źródeł historycznych, między innymi dzieł Plutarcha i Juwenala. Spartakus, Frygia i Krassus są postaciami autentycznymi, zaś Egina zrodziła się w wyobraźni librecisty Nikołaja Wołkowa jako kontrastująca z odwagą i bohaterstwem powstańców.

Pierwsza wersja baletu (prapremiera: Leningrad, 1956, choreografia: L. Jakobson) nie przyniosła sukcesu, podobnie jak przygotowana dwa lata później w moskiewskim Teatrze Bolszoj jego kolejna wersja (choreografia: I. Mojsiejew). Trzecią wersję Spartakusa (1968) – tę, która do dziś jest grana w Bolszoj – przygotował wraz z kompozytorem choreograf Jurij Grigorowicz. Zmieniono kolejność obrazów i przebieg niektórych sytuacji, usunięto niektóre postaci. Dopiero ta wersja zdobyła uznanie publiczności.

Zwiastun

Fragment baletu 1

Fragment baletu 2

O zespole:

Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy melomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej sceny operowo-baletowej Rosji zdecydowało się, wzorem nowojorskiej The Metropolitan Opera, na organizację transmisji przedstawień baletowych w jakości obrazu HD i dźwięku Dolby Digital Surround nie tylko do ważniejszych ośrodków kulturalnych, ale i do mniejszych miejscowości. Dziś transmisje te oglądają widzowie zgromadzeni w kilkuset salach kinowych, teatralnych i filharmonicznych całego świata.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku zespół wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz sportowy styl. Wirtuozeria solistów stoi na najwyższym poziomie. Balet Teatru Bolszoj przygotowuje przedstawienia, które wciąż są niedoścignionym wzorem dla innych zespołów baletowych, nawet tych zaliczających się do najwybitniejszych na świecie.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 14:00

Warszawa: Kino Muranów, al. Gen. Andersa 5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close