Warszawa/Teatr na Woli: XVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu w Warszawie

Zdjęcie: Warszawa/Teatr na Woli: XVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu w Warszawie

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W dniach od 9 do 17 czerwca odbędzie się XVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. Podczas tegorocznej edycji, pomimo jej niewielkich rozmiarów organizatorzy starają się ukazać pełnię tej sztuki. Wychodząc z założenia, że językiem pantomimy nie powinno się mówić o wszystkim, a jedynie o rzeczach, które naprawdę potrafią poruszyć, zaproszone zostały zespoły, które w sposób umiejętny łączą wartościowe treści z atrakcyjną formą ich ukazania.

Szczegółyhttp://www.mimefestival.pl/

Bilety: 22 632 24 78 | kasa@teatrdramatyczny.pl | bilety.teatrdramatyczny.pl

Festiwal to święto pasjonatów tej sztuki oraz niepowtarzalna szansa dla widzów, którzy chcieliby zrozumieć z czego wynika tak wielka popularność teatru pantomimy na świecie. Wieczór współczesnej pantomimy, jak zawsze w składzie międzynarodowym, ukaże dużą różnorodność sztuki pantomimy oraz jej otwartość na nowe spojrzenie. Francuski Zespół Mangano-Massip zabierze widzów w niepokojącą podróż do świata otaczających nas symboli. Najnowszy spektakl rosyjskiego teatru Derevo to mistrzowski pokaz umiejętności i wrażliwości tej legendarnej, istniejącej od 30 lat grupy teatru fizycznego. Mai Rojas and The Sculptors of the Air Company z Hiszpanii, którzy goszczą na festiwalu po raz pierwszy, zaprezentują interesujące połączenie muzyki ze sztuką mimu najwyższej klasy. Wszystkie spektakle tegorocznego Festiwalu będą wystawione w Polsce po raz pierwszy. Tradycyjnie organizatorzy zapraszają na otwarte warsztaty teatralne, prowadzone przez uznanych pedagogów z Hiszpanii, Polski i USA oraz do udziału w spotkaniu ukazującym historię pantomimy w Europie.

Program:

10 czerwca godz. 19.00 (niedz.) – Wieczór współczesnej pantomimy – Scena Na Woli im. T. Łomnickiego

11 czerwca godz. 19.00 (pon.) – Spotkania z pantomimą/ wykład – Scena Przodownik

14 czerwca godz. 19.00 (czw.) – Remanence Compagnie Mangano-Massip (Francja) – Scena Na Woli im. T. Łomnickiego

16 czerwca godz. 19.00 (sob.) – Last clown on earth Derevo (Rosja/Niemcy) – Scena Na Woli im. T. Łomnickiego

17 czerwca godz. 19.00 (niedz.) – Every memory has a song Mai Rojas and The Sculptors of the Air Company (Hiszpania) – Scena Na Woli im. T. Łomnickiego

9,10,16,17 czerwca godz. 11.00-15.00, Warsztaty pantomimy, Centrum Pantomimy

10 czerwca 2018 (niedz.), godz.19.00, Scena Na Woli im. T. Łomnickiego
Wieczór współczesnej pantomimy
– skład międzynarodowy

Wieczór teatralny, który stał się tradycją Festiwalu konfrotnuje różne techniki, style i formy teatru pantomimy. Do udziału w prezentacjach zostali zaproszeni artyści pochodzący z różnych miejsc na świecie, którzy prezentują charakterystyczne dla ich pracy krótkie formy teatralne. Ten wyjątkowy wieczór swojego ostatecznego kształtu nabiera na kilka godzin przed samą prezentacją. Wieczór, w którym widzowie zobaczą kilkudziesięciu artystów będzie prezentacją różnorodną, ukazującą często odmienne oblicza współczesnej sztuki teatru pantomimy.

Występują: Ives Marc (Francja), Makhina Dzhuraeva (Rosja), Pierre-Yves Massip (Francja), Sara Mangano (Francja), Ewelina Ciszewska, Krzysztof Roszko, Bartłomiej Ostapczuk , Ewelina Grzechnik, Paulina Staniaszek, Magdalena Kultys, Małgorzata Watras, Renata Birska, Wojciech Rotowski. oraz Studio Pantomimy w składzie: Karina Saczuk, Karolina Stanisławska, Katarzyna Wilczek, Justyna Filinowicz,
Alicja Kowalska, Mirosław Grzywalski, Grzegorz Grzywacz, Anna Jabłkowska, Dominika Grosiaja, Aleksandra Batko, Garbiela Całun, Magdalena Filipowiak, Aleksandra Krzemińska, Bartłomiej Malik, Maja Rękawek, Agata Małachowska, Anna Burakowska, Gabriela Całun, Michał Kazimierczuk, Maciej Jan Kraśniewski, Paweł Kulesza.

Czas trwania 1 godz. 40 min. (1 przerwa)

11 czerwca 2018 (pon.), godz.19.00, Scena Przodownik

Spotkania z pantomimą – impreza towarzyszące

Celem spotkań z pantominą jest przybliżenie sylwetek najważniejszych twórców teatru pantomimy. Tegorocznym gościem będzie Ives Marc, współzałożyciel i dyrektor artystyczny jednej z najstarszych i najbardziej znanych grup teatru niewerbalnego we Francji –Théâtre du Mouvement.

Rozmowa wzbogacona zostanie prezentacją fragmentów spektakli oraz pokazami w wykonaniu Ives Marca.
Prowadzenie: Bartłomiej Ostapczuk

Czas trwania: około 90 min. (bez przerwy)

14 czerwca 2018 (czw.), godz. 19.00, Scena Na Woli im. T. Łomnickiego
Remenece – Compagnie Mangano-Massip (Francja)

Kiedy ruch po raz pierwszy nabiera sensu? Kiedy staje się znaczący? Powtarzalny ślad, który zostawiamy za sobą, staje się drogą, kierunkiem, oznaczonym i rozpoznawalnym kursem. Jest to język przestrzeni obecny w naszej cywilizacji, forma pisma: czytanie krajobrazu niczym pergaminu…

Jeśli tylko każdy z naszych ruchów pozostawiłby ślad, dostrzeglibyśmy człowieka witruwiańskiego w centrum swej własnej sfery działania.

Scenariusz i reżyseria: Sara Mangano i Pierre-Ives Massip
Występują : Sara Mangano, Pierre-Yves Massip, Hélène Beilvaire i Gerry Quevreux

Reżyseria światła/video: Fred Moreau
Muzyka: Stéphanie Gibert
Marionetki : PYM i Pascale Blaison
Scenografia : PYM i Serge Calvier/Nil Obstrat

Sara Mangano i Pierre-Yves Massip eksplorują teatr fizyczny, pantomimę oraz dramatyczną pantomimę ciała (Corporel Dramatique). W drugiej kolejności korzystają z literatury, muzyki, tańca i wszelkich związanych z nimi form ekspresji scenicznej.
Sara Mangano i Pierre-Yves Massip poznali się w szkole pantomimy Marcela Marceau w 1994 roku. Po dziesięciu latach współpracy z zespołem Marcela Marceau w 2010r. założyli swój własny zespół. Ich praca zaowocowała licznymi przedstawieniami m.in. Archibald et Margaret, Tell me the truth and other stories, The adventures of Pym the clown, The 4 seasons oraz Rémanence.

Artyści w swej sztuce opierają się na trzech głównych szkołach mimu: Marcela Marceau,
Étienne’a Decroux i Jacques’a Lecoqa. Ich spektakle wystawiane były m.in. we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce, Korei, Singapurze i USA.

Czas trwania spektaklu: 90 minut bez przerwy

 16 czerwca 2018 (sob.), godz. 19.00, Scena Na Woli im. T. Łomnickiego

Last clown on earth – Teatr Derevo (Rosja/Niemcy)

Teatr Derevo w swoim najnowszym spektaklu działa poprzez sztukę mimu, taniec butoh oraz spektakularną oprawę wizualną i dźwiękową. Anton Adasinsky zapewnia nieśmiertelność archetypowi klauna – pełnego wewnętrznej radości, a jednak uwięzionego w nieskończonym cyklu ponoszenia ofiary i odrodzenia.

„Teatr fizyczny w swej najbardziej brawurowej i spektakularnej formie. Oczarowuje i zarazem zadziwia.”(Metro).
„Ich senne wizje chwytają za serce… moc i brudne piękno tej grupy chwytają niczym imadło” (Sunday Independent).

Ostatni Clown — Anton Adasinsky
Wsparcie — Elena Yarovaya, Makhina Dzhuraeva, Stepan Lyubimov
Światło — Igor Fomin / Josia Werth
Dźwięk — Grigory Shmidko
Video Art — Pavel Semchenko / AKHE
Opracowanie graficzne — Elena Yarovaya
Obsługa sceny — Stepan Lyubimov
Scenografia, rekwizyty — Andrey Bobylev
Menager — Anna Bogodist, Isolde Matkey, Elena Yarovaya
Dyrektor artystyczny — Anton Adasinsky

Teatr Derevo jest jednym z najsłynniejszych europejskich teatrów awangardowych.
Założony w Petersburgu przez Antona Adasinsky’ego, od lat 90. ma siedzibę w Dreźnie. Przedstawienia grupy, prezentowane na wszystkich kontynentach, należą do klasyki współczesnego teatru eksperymentalnego. Derevo zdobyło wiele prestiżowych nagród włączając The Herald Angel Award na Edinburgh Festival Fringe.
Ich spektakle łączą różne teatralne tradycje: pantomimę, taniec współczesny, butoh, komedię dell’arte, klaunadę, performance, physical theatre i happening.
Derevo wypracowało swój własny, ekstrawagancki sposób narracji, pełen zaskakujących konceptów, fabularnej dezynwoltury, nieustannego balansowania między skrajnościami, wreszcie zdumiewającego swą perfekcją, oryginalnego aktorstwa.

Czas trwania spektaklu: 90 minut bez przerwy

17 czerwca 2018 (niedz.), godz. 19.00, Scena Na Woli im. T. Łomnickiego

Every memory has a song– Mai Rojas and The Sculptors of the Air Company (Hiszpania)

Mężczyznę cierpiącego na bezsenności gnębią wspomnienia. Otwiera zapomniany dziennik… wracają zapachy, widoki, kolory, a melodia piosenki przenosi go do ważnych chwil jego życia.

Spotykamy go jako dziecko, w rodzinnych stronach, w towarzystwie dwójki najlepszych przyjaciół. Bawią się wspólnie, dorastają dzieląc się nie tylko opowieściami. Przewracamy kolejne strony i widzimy, że jako nastolatkowie odkrywają swoje ciała.

Z kolejno przekładami kartkami wracają wspomnienia kłótni, zazdrości, miłości i złamanych serc.

To mapa życia, pokazująca intymne relacje, utkana melodią i ruchem. Piękna i zręczna inscenizacja, pełna poetyckich momentów, z odrobiną humoru, gdzie każde wspomnienie jest owinięte w suitę znanych utworów.

Od reżysera:

Every Memory Has a Song to czwarty spektakl naszej grupy. Skupiliśmy się w nim na ciele aktora jako formie ekspresji: jest to Teatr Fizyczny zbudowany w stu procentach dzięki narzędziom Mimu Cielesnego – w przeciwieństwie do naszych poprzednich spektakli, gdzie eksplorowaliśmy połączenie różnego rodzaju sztuk scenicznych takich jak cyrk, manipulacja przedmiotami czy teatr tekstu.

Na scenie znajduje się trójka mimów, pianista i śpiewaczka. Odnaleźliśmy bardzo ciekawą strukturę, zawierającą w sobie esencję kabaretu, spektakli variettés i z historią opartą o malownicze obrazy. Są to wspomnienia bohatera, zaprezentowane widowni przez piosenkę, która przenosi go gdzieś w głąb jego pamięci.

Co. Mai Rojas and The Sculptors of the Air to międzynarodowa grupa z Barcelony, specjalizująca się w tworzeniu profesjonalnych spektakli teatru fizycznego. Przy użyciu języka Corporeal Mime jako bazy dla ich twórczości, eksplorują możliwości wzajemnej inspiracji między pantomimą a innymi sztukami teatru takimi jak cyrk, taniec i manipulacja przedmiotami.

Spektakle teatru wystawiane były w wielu miejscach na świecie (m.in. w około trzydziestu miastach w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Macedonii, Maroko, Andorze, Puerto Rico i Kostaryce). Grupa współpracowała również z tak prestiżowymi grupami, jak np. Cirque de Soleil.

Autor: Cia. Mai Rojas and The Sculptors of the Air
Reżyseria: Mai Rojas
Asystent reżysera: José Fernández
Wykonawcy: Pedro Ortega, Niharika Mahandru, Mai Rojas
Muzyka na żywo: Xénia García, Matías Muñoz
Projekt oświetlenia: Paty Diphusa

Czas trwania spektaklu: 70 minut bez przerwy

9,10,16,17 czerwca 2018, Centrum Pantomimy, godz. 11.00-15.00
Warsztaty Pantomimy

Warsztaty w  trakcie trwania Festiwalu Sztuki Mimu to tradycja. Co roku  organizatorzy zapraszają cenionych aktorów i nauczycieli. Każda z osób w sposób esencjonalny stara się ukazać swoją wizję sztuki mimu. Nadrzędną ideą organizowanych zajęć jest doświadczenie różnorodności warsztatowej, która zazwyczaj przekłada się na działania sceniczne.

Szczegółowe informacje i zapisywww.mimefestival.plwarsztaty@mimowie.pl

Bilety: 22 632 24 78 | kasa@teatrdramatyczny.pl | bilety.teatrdramatyczny.pl

Organizatorzy:

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Warszawskie Centrum Pantomimy

Logo Teatr Dramatyczny (miniaturka) Logo Teatr Dramatyczny Scena na Woli (miniaturka)Logo Warszawskie Centrum Pantomimy - nowe (miniaturka)

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: Teatr Dramatyczny, Scena na Woli im. T. Łomnickiego, ul. Kasprzaka 22

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close