Warszawa/Teatr Ochoty: Wojtek Ziemilski „Prolog”

Zdjęcie: Warszawa/Teatr Ochoty: Wojtek Ziemilski „Prolog”

Fot. z materiałów Teatru Ochoty

Wersja do druku

Udostępnij

Wojtek Ziemilski od wielu lat tworzy projekty na pograniczu teatru i sztuk wizualnych, w których zachęca do aktywności, refleksji, pogłębiania wiedzy, jednocześnie inspirując i pobudzając wyobraźnię odbiorców. „Prolog” jest kontynuacją tej drogi -eksperymentuje z formą teatralną, przyzwyczajeniami i oczekiwaniami widzów, zadaje pytania o charakter współuczestnictwa i zaangażowania w spektakl oraz relacje z innymi uczestnikami widowiska.

„Prolog jest kontynuacją moich poszukiwań w zakresie choreografii społecznej. Po „Mapie” (2010), gdzie podstawą było konkretne, fizyczne działanie jednostki, a społeczność pozostawała odległym wyobrażeniem, lub utopią, ten projekt podejmuje pracę w chwili spotkania. Jak tworzyć wspólnotę? Jak ją negocjować? Jakie są możliwości choreografii społecznej, jeśli wróci ona na scenę? I czy „choreografia” nie może być rozumiana jako ruch wyobraźni? A więc: jeśli zmiana rodzi się wewnątrz, co powoduje, że tak uparcie trwamy w szukaniu jej gdzie indziej? Punktem wyjścia dla tych pytań są osobiste historie, niektóre prawdziwe, niektóre zmyślone. Wszystkie związane z wpisywaniem się w jakąś tożsamość, i z wyobrażaniem sobie siebie jako części czegoś większego. Kiedy piszę te słowa, nie wiem jeszcze, co z tych historii zostanie w spektaklu. Podstawową zasadą jest udział widzów w sytuacji na granicy instalacji performatywnej i spektaklu. To po części kontemplacja, po części gra. Od początku do końca teatr.”

Wojtek Ziemilski

Wojtek Ziemilski – tworzy prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii. Ukończył kurs reżyserii teatralnej w Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie. Autor m.in. spektakli „Mała narracja” (Teatr Studio, 2010), „Mapa” (Komuna Warszawa. 2010/11), oraz instalacji i prac wizualnych („Aktorzy” w TR Warszawa). Współpracuje m.in. z Krytyką Polityczną, Komuną Warszawa, CSW, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Prowadzi warsztaty z nowych form eksperymentu w teatrze. Jest autorem bloga o sztuce nowoczesnej http://new-art.blogspot.com oraz codziennych fotofelietonów na portalu www.krytykapolityczna.pl.

Sean Palmer – aktor, wokalista, beatboxer. Ukończył studia w zakresie teatru i sztuki na Machester Metropolitan University. Wystąpił w spektaklach Michała Zadary „Oresteia” w Teatrze Wielkim w Warszawie i „Awantura warszawska” w Muzeum Powstania Warszawskiego, a także w przedstawieniach „Śmierć i dziewczyna. Dramaty księżniczek” Elfriede Jelinek w reż. Agnieszki Korytkowskiej-Mazur w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, „Echo” w reżyserii Katarzyny Kazimierczuk w Stowarzyszeniu Teatralnym REMUS oraz w projekcie pilotażowym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WARSZAWA CENTRALNA 2010 „MIGRACJE” pt. „Turista” w reż. Thomasa Harzema.

Iza Szostak – tancerka, choreografka, absolwentka szkoły baletowej w Warszawie oraz Codarts/Rotterdam Dance Academy w Holandii. Stypendystka Polskiego Ministerstwa Kultury, holenderskiego Corrie Hartong Fonds i Programu Alternatywnej Akademii Tańca. Odbyła staż w Belgii w zespole Jana Fabre/Troubleyn. Współpracowała również z Michaelem Schumacherem, Amy Raymond, Krisztiną de Chatel i Feliksem Ruckertem. Od 2008 roku współpracuje z zespołem Anna Holter + Company w Monachium. W roku 2009 roku brała udział w festiwalu Urban Explorer w Dordrechcie, a także współpracowała z Guilherme Botelho na festiwalu „Ciało/Umysł” w Warszawie. W 2010 roku brała udział w projekcie „Let’s dance Chopin” w choreografii Marysi Stokłosy oraz stworzyła własne solowe spektakle: „Karmi-go”, „Feedback”, „Grandpa-Go”. W 2011 roku rezydentka programu Solo Project Art Stations Foundation w Poznaniu.

Marcin Ebert – artysta wizualny i projektant, absolwent Wzornictwa ASP w Warszawie. Ma za sobą półroczne studia w Kunsthochschule Berlin-Weißensee, warsztaty projektowe CREDO we Francji i w Palma de Mallorca. Jest laureatem konkursów: „Śląska Rzecz”, „Młody Mebel” firmy VOX, „Mebel z walizki” firmy Paged i Ochnik, „Pamiątka z Warszawy” i „Zabawka z Arkusza” Urzędu m. st. Warszawy. Należy do grup: PG13, Analog Visuals, KreAKCJA.

 

Koncepcja i reżyseria: Wojtek Ziemilski
Współtwórcy: Sean Palmer i Iza Szostak
Technika projekcji wideo: Marcin Ebert
Reżyseria światła: Karolina Gębska
Koordynator pracy technicznej: Paweł Skotarek
Wykonanie elementów scenografii: Agnieszka Stanasiuk
Koordynacja produkcji: Joanna Trytek (Teatr Ochoty)
Produkcja: Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Teatr Ochoty
Partner: Narodowe Centrum Kultury
Współpraca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Premiera: 6 października 2011, Krakowskie Reminiscencje Teatralne

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Teatr Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22/24, 00-246 Warszawa

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close