Warszawa/Teatr Wielki: Narodowy Akademicki Teatr Wielki Opery i Baletu Republiki Białorusi z Mińska „Aniuta”

Zdjęcie: Warszawa/Teatr Wielki: Narodowy Akademicki Teatr Wielki Opery i Baletu Republiki Białorusi z Mińska „Aniuta”

Fot. Ewa Krasucka

Wersja do druku

Udostępnij

3 grudnia 2012 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się polska premieraAniutyw wykonaniu Narodowego Akademickiego Teatru Wielkiego Opery i Baletu Republiki Białorusi. Vladimir Vasiliev w oparciu o opowiadanieAnna na szyiAntoniego Czechowa stworzył oryginalny dwuaktowy balet.Muzyka Valerego Gavrilina stała się „bodźcem dla wyobraźni” choreografa, który wykorzystując formy narracyjne baletu klasycznego, przeniósł na scenę historię Aniuty – prowincjonalnej dziewczyny, która zachłysnąwszy się uznaniem wyższych sfer ze swojego miasteczka, zapomina o żyjących w nędzy ojcu i braciach. W pewnym sensie Aniuta przypomina Flaubertowską Madame Bovary – rozumie siłę swojej urody, uzależnia się od luksusu, i, choć z początku czuła się nieszczęśliwa u boku wyrachowanego męża, zatraca się w pustym, próżniaczym życiu. Prapremiera baletu Vasilieva miała miejsce 21 stycznia 1986 roku w Teatro di San Carlo w Neapolu, a kilka miesięcy później weszła do repertuary moskiewskiego Teatru Bolszoj. Jako Aniuta wystąpiła słynna Ekaterina Maximova, specjalnie dla której choreograf stworzył tę rolę.


Występ gościnny, balet w dwóch aktach
Libretto: Alexander Belinsky i Vladimir Vasiliev według opowiadaniaAnna na szyiAntoniego Czechowa
Muzyka: Valery Gavrilin
Premiera w Mińsku: 15/05/2012

Inscenizacja i choreografia: Vladimir Vasiliev
Scenografia: Viktor Volsky
Kostiumy: Rafail Volsky
Asystent choreografa: Andrey Melanyin
Muzyka z nagrań

belarusopera.by


KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close