Warszawa: TukaWach „1923.webcam”

Zdjęcie: Warszawa:  TukaWach „1923.webcam”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Studium Teatralne zaprasza na spektakl 1923.webcam duetu TukaWach.  Prezentacje odbywać się będę co pół godzinydla jednego widza].

Od artystek:

Jako duet TukaWach postanowiłyśmy potraktować fakt braku fizycznego miejsca do pracy twórczej jako wyzwanie i przenieść swój kolejny projekt 1923.webcam w przestrzeń wirtualną. Paradoksalnie w tym nowym, nieznanym przedsięwzięciu pomaga nam dwójka tancerzy sprzed niemalże 100 lat. Anita Berber i Sebastian Droste nie byli tymi, którzy znaleźli się w podręcznikach z historii tańca współczesnego, jednak ich radykalne życie i twórczość otworzyło nas na kompletnie nową formę poszukiwań, ponieważ pragniemy, aby szeroko pojęta eksploracja twórcza i idące za nią ryzyko były charakterystyką naszej współpracy.

1923.webcam nie jest pokazem stworzonym na scenę i transmitowanym online, ale oryginalną pracą Live Art powstałą specjalnie dla Sieci (Web), gdzie browser (przeglądarka) jest sceną, a widownia… tobą.

Tańce występku, zgrozy i ekstazy to wieczór taneczny prezentowany w Berlinie w latach 20. zeszłego wieku autorstwa Berber i Droste. Stanowi on naszą choreograficzną dramaturgię w formie serii tańców/poematów solowych i duetów transmitowanych na żywo przy pomocy kamerki internetowej.

Intymnemu spotkaniu online (jeden widz) towarzyszą przetworzone sample od Beethovena do Spoliansky’ego oraz dźwięki modemu 56k.

1923.webcam jest: online, czasie rzeczywistym, futurystyczną, staroświecką, anachroniczną subwersją współczesnego, internetowego przemysłu erotycznego i Nacktkultur okresu międzywojennego.

Dla Studium Teatralnego otwieramy 1923.webcam przed jego oficjalną publikacją w Internecie w 2018 roku, z możliwością podejrzenia, jak artystki pracują „na kamerkach”.

koprodukcja: Stawman Augments

obowiązują zapisy: steatralne@gmail.com

bilety: 10 zł

Prezentacjom spektaklu towarzyszyć będą warsztaty performatywne TukaWach (17-19 grudnia), poświęcone tematowi rytuałów przejścia.

Więcej informacji

TukaWach duet powstał w 2013 roku tworzony przez Magdalenę Tuka i Anitę Wach, performerki o doświadczeniu teatralnym i tanecznym. Do 2016 TukaWach istniał pod nazwą Ja Ja Ja Ne Ne Ne (2013-2016) – projekt inspirowany był twórczością Josepha Beuysa. Poprzez łączenie ze sobą nowego dramatu, tańca współczesnego i eksperymentów z multimediami może być sytuowany w nurcie teatru postdramatycznego. Fabuła nie jest traktowana jako przyczynowo-skutkowy układ zdarzeń, a otwarta na dekonstrukcję i fragmentaryczność. Fikcja wykorzystywana jest do próby konfrontacji ze sceną, z widzem, z materiałem pochodzącym ze źródeł osobistych. Narracja stanowi konieczność formy, która jednocześnie nieustanie poddawana jest doświadczeniom i eksploracji, przy zwróceniu szczególnej uwagi  na autonomię performera. Tak więc spektakl jest wynikiem wkładu zarazem wspólnego, jak i indywidualnego.

Od samego początku jednym z głównych modus operandi grupy jest rozwój współpracy z innymi organizacjami oraz artystami indywidualnymi. Dzięki czemu w ciągu ostatnich latach praca prezentowana była w różnych częściach Polski, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Chorwacji, Danii, Czechach, USA i na Słowacji. Projekty otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Międzynarodowej Fundacji Wyszehradzkiej, Instytutu Adama Mickiewicza, Festiwalu Tańca w Gdańsku 2013, Trójmiejskiej Sceny Tańca, Fundacji Ciało/Umysł i Maat Festival.

Magda Stawman-Tuka – performerka, dramaturg. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, otrzymała dyplom aktora aramatu , przyznawany przez ZASP,, przez 10 lat pracowała w warszawskiej grupie Studium Teatralne jako aktorka i prowadząca warsztaty.  Spektakle ST pokazywane były w wielu krajach Europy i Ameryki Południowej. Po odejściu ze Studium pracowała z interaktywną grupą teatralną The Other Way Works pokazując spektakle w Anglii, następnie ze słoweńskim kolektywem artystycznym Via Negativa. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Wyszehradzkiej,  czego rezultatem było powstanie jej dwóch ostatnich przedstawień, które znajdują się obecnie w repertuarze TukaWach.

Anita Wach – performerka, choreografka. Przez 7 lat pracowała jako tancerka w jednym z pierwszych profesjonalnych zespołów tańca współczesnego w Polsce – Śląskim Teatrze Tańca, następnie z warszawskim Teatrem Bretoncaffe (teatrem tańca) oraz jako niezależna tancerka i performerka z innymi grupami i artystami. Była rezydentką PACT Zollverein, Centrum Choreografii w Essen, stypendystką Swiss Arts Council, Pro Helvetia oraz Ministerstawa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest członkinią słoweńskiego kolektywu artystycznego Via Negativa.

***

Zrealizowano ze środków miasta st. Warszawa

Zakochaj się w Warszawie - logo finansowanie (miniaturka)

Centrum Artystyczne Lubelska 30/32 (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 18:00

Warszawa: Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32, w godz. 18.00-0.00 (co pół godziny dla jednego widza).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close