Warszawa/United Solo Europe 2015: Yokko –„Butoh Medea”

Zdjęcie: Warszawa/United Solo Europe 2015: Yokko –„Butoh Medea”

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Fascynująca adaptacja historii Medei w estetyce japońskiego tańca butoh. Artystka o pseudonimie Yokko we wspaniały sposób kreuje atmosferę grozy, trzymając widza w napięciu do samego końca. Ekscytujące jest samo połączenie greckiej tragedii i śródziemnomorskiego mitu z japońskim teatrem tańca. Tym bardziej, że geneza butoh związana jest z japońskim twórcą Tatsumim Hijikatą, który nazwał je najpierw ankoku butoh, co oznacza w dosłownym tłumaczeniu to „taniec mroku”.

Butoh jako kontrkulturowa forma współczesnego tańca, narodził się w Japonii na przełomie lat 50. i 60. Jego powstanie łączy się z właściwą współczesnym czasom wymianą międzykulturową – powstał w wyniku fascynacji japońskich artystów XX w. europejską sztuką awangardą: teatrem, tańcem, filozofią, sztukami plastycznymi. Japońscy artyści dokonali połączenia myśli Wschodu i Zachodu, czego wynikiem jest tak niezwykłe zjawisko jak taniec butoh i dlatego też znajduje ono odbiorców zachodnich, którzy identyfikują się z tematami poruszanymi w butoh, w ten efekt obcości kulturowej został przekroczony. Butoh proponuje „totalną obecność” i szczególną jakości ruchu, zasadniczo różniącą się od innych form teatru fizycznego i tańca.

Yokko, pochodząca z japońskiej Nagoi, jest laureatką kilku prestiżowych nagród oraz dwukrotnie wystąpiła w czasie nowojorskiej edycji festiwalu United Solo (w 2013 i 2014 roku).

TRAILER

Czas trwania: 60 minut.

Patronat honorowy: Ambasada Japonii w Polsce

W ramach festiwalu dzień później, 17 czerwca 2015, artystka poprowadzi również warsztaty tańca butoh.

Więcej informacji

Strona festiwalu: www.teatrsyrena.pl/united-solo-europe.html

Bilety

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Warszawa: Teatr Syrena, ul. Litewska 3

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close