Warszawa/VII Przegląd Zjawisk Teatralnych „Czarna Offca”: Sztuka Nowa „ARTYSTA. Mechanika ucieczki”

Zdjęcie: Warszawa/VII Przegląd Zjawisk Teatralnych „Czarna Offca”: Sztuka Nowa „ARTYSTA. Mechanika ucieczki”

Fot. Jan Borek

Wersja do druku

Udostępnij

W spektaklu ARTYSTA. Mechanika ucieczki spotykają się postaci pozornie od siebie odległe: amerykański pisarz Edgar Allan Poe, polski raper Tadeusz Polkowski, projektant gier komputerowych Phil Fish, żona poety Thomasa Stearnsa Eliota Vivienne Haigh-Wood, wokalista i twórca zespołów Pidżama Porno i Strachy na Lachy Krzysztof „Grabaż” Grabowski, redaktor naczelny magazynu „Elle” Jean-Dominique Bauby, głuchoniema amerykańska pisarka Hellen Keller oraz niemiecki fotograf Helmut Newton. Zetknięcie się ośmiu wyobcowanych postaci w ściśle ograniczonej przestrzeni scenicznej umożliwia badanie mechanizmów ucieczki, w jakie te osoby były lub są uwikłane.

Erich Fromm w książce Ucieczka od wolności wyodrębnia dwa podstawowe mechanizmy. Według niego jedną z dróg ucieczki jest dążenie jednostki do „wolności pozytywnej”, dobrowolnie łącząc się ze światem poprzez miłość i pracę, przez autentyczną ekspresję swych emocjonalnych, zmysłowych i intelektualnych dyspozycji. Drugim wyjściem jest cofnięcie się, rezygnacja z wolności i próba przezwyciężenia samotności. Ten rodzaj ucieczki ma charakter wewnętrznego przymusu, podobnie jak każda paniczna ucieczka przed groźbą; oznacza także w mniejszym lub większym stopniu rezygnację z indywidualności i nienaruszalności „ja”.

W spektaklu ARTYSTA. Mechanika ucieczki biogramy artystyczne stają się pretekstem do dialogu z widzem na temat indywidualnych uwarunkowań związanych z czasem i kontekstem społecznym, w jakim wybrana jednostka funkcjonuje. Brak
linearnej narracji pozwala uruchomić różnorodne formy ekspresji i daje możliwość zabawy konwencjami, przenosząc widzów w sytuację rockowego lub hiphopowego koncertu, seansu psychoanalitycznego, wywiadu ze znaną postacią, autorskiego spotkania promocyjnego, czy też w rzeczywistość gry komputerowej.

W spektaklu można oglądać młodych aktorów, którzy już od ponad roku pracują razem w projektach teatru fizycznego organizowanych przez Stowarzyszenie Sztuka Nowa. Wspólnie zrealizowali już m.in. projekty: W poszukiwaniu
tożsamości, Podaj dalej, Mapy pamięci, Gdyby to była moja ulica i Na scenie doświadczeń. Dzięki ich działaniom powstaje nowa warszawska grupa i scena teatru fizycznego. Spektakl ARTYSTA. Mechanika ucieczki został stworzony w ramach wyprawy do Gruzji, która odbyła się w sierpniu zeszłego roku jako część projektu „Na scenie doświadczeń”.

Czas trwania: 60 min.
Reżyseria: Dawid Żakowski
Występują: Łukasz Adamczyk, Jan Borek, Caroline Kwiatuszewska, Piotr Piotrowicz, Kamil Polański,Klaudyna Statkiewicz, Małgorzata Suś, Maciej Tomaszewski
Produkcja: Karolina Dziełak-Żakowska, Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Partnerzy: Centrum Łowicka i Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Warszawa: Teatr AKT, ul. Łaziebna 9

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close