Warszawa/VIII „Warsaw Dance Days”: Olsztyński Teatr Tańca „Over Ground”, Joanna Drabik „cośpomiędzy”

Zdjęcie: Warszawa/VIII „Warsaw Dance Days”: Olsztyński Teatr Tańca „Over Ground”, Joanna Drabik „cośpomiędzy”

"Over Ground" © Olsztyński Teatr Tańca

Wersja do druku

Udostępnij

Formuła 8. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Warsaw Dance Days jest w całości poświęcona młodym adeptom sztuki tańca: uczniom, studentom i absolwentom szkół baletowych, wydziałów tańca i choreografii z Polski i krajów ościennych. Pierwszego wieczoru pokazane zostaną dwa spektakle: Over Ground Olsztyńskiego Teatru Tańca i cośpomiędzy Joanny Drabik.

Program wieczoru:

Over Ground

Olsztyński Teatr Tańca

Koncepcja i choreografia: Katarzyna Grabińska i tancerze

Kreacja i wykonanie: Paulina Spiel, Marta Jakimicha, Łukasz Szleszyński, Monika Parafiniuk, Katarzyna Rutkowska

Wideo: VJ Tonda Kinoko

Muzyka: Maciej Olewniczak Żuławy, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Segietyńskiego

Produkcja: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

Premiera: 10 listopada 2018, Tenuta Dello Scompiglio, Vorno, Włochy

Czas trwania: 50 min

Zwycięski projekt w konkursie „Of Death and Dying” organizowanym przez Associazione Culturale Dello Scompiglio (Włochy).

Spektakl dotyka wielu wymiarów śmierci, a jednocześnie celebracji życia. Tancerze balansują na granicy życia i śmierci, wciąż poszukują i eksplorują swoją cielesność. Skłaniają widza do refleksji nad ulotnością ziemskiej egzystencji, poruszają nasze lęki: przed śmiercią, przed cierpieniem i umieraniem, przed niewiadomą. Z drugiej strony – patrząc na ludzkie życie – śmierć to jedyny pewnik, który czeka każdego z nas. To właśnie wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi, to przed jej obliczem stajemy nadzy, odarci z ludzkich ograniczeń, pozbawieni wszelkich dóbr doczesnych. Czy mając taką wiedzę, będziemy potrafili cieszyć się życiem? Celebrować każdą chwilę, która jest nam dana? Artyści nie dają nam gotowych odpowiedzi, nie podsuwają sprawdzonych rozwiązań, oni dotykają, poruszają i zostawiają niedopowiedziane historie. Mocne i subtelne jednocześnie, dając możliwość wielorakiej interpretacji i indywidualnego zmierzenia się ze śmiercią… a może z samym sobą…?

Katarzyna Grabińska

Choreografka, pedagog, prezeska i założycielka Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA, założycielka i opiekunka artystyczna Pracowni Tańca PRYZMAT, opiekunka artystyczna projektu „Olsztyński Teatr Tańca. Prolog”. Obecnie tworzy zawodową scenę Olsztyńskiego Teatru Tańca.

Olsztyński Teatr Tańca

Powstał z potrzeby rozwoju środowiska sztuki tanecznej w regionie Warmii i Mazur. Podstawę do stworzenia OTT stanowiła działalność artystyczna Pracowni Tańca Pryzmat działającej jako grupa twórcza w ramach Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA. Ważnym etapem inicjującym w 2019 roku powstanie OTT był obecnie realizowany projekt „Olsztyński Teatr Tańca. Prolog” w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W ramach projektu zrealizowane będą trzy spektakle profesjonalnych twórców, stanowiących bazę repertuaru OTT, aktualnie funkcjonującego przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

godz. 20.15

cośpomiędzy

wejść-zostać

przymierzyć-odłożyć

wahać się-zawiesić

ubrać-przebrać

zdjąć-uwolnić

rozpoznać-doznać

Choreografia: Joanna Drabik

Wykonanie: Joanna Drabik, Anna Hop, Kristóf Szabó

Muzyka: Nino Rota Amarcord – Manine di Primavera, Tom Waits Bad as me, Stereo Total C‘est La Mort, Kevin Morby Slow Train

Premiera: 15 marca 2019, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Warszawa

Czas trwania: 20 min

Joanna Drabik

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im.Ludomira Różyckiego w Bytomiu (2007) i pedagogiki baletowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (2013). Laureatka konkursów baletowych w kraju i za granicą, m.in.: III miejsce na XV Ogólnopolskim Konkursie Tańca w Gdańsku, finalistka Konkursu Baletowego Złote Pointy w Szczecinie, Citta di Rieti we Włoszech, I miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Bytomiu. W 2007 roku otrzymała angaż w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, gdzie występowała w spektaklach baletowych m.in.: Jezioro łabędzie (I. Muchamiedow), Śpiąca królewna (J. Grigorowicz), Bajadera (N. Makarowa), Tristan, Kurt Weil, In Light and Shadow (K. Pastor), Concerto Barocco (G. Balanchine), Artifact Suite (W. Forsythe), Zielony stół (K. Joss), Alpha Kryonia Xe (J. Przybyłowicz). Jako artystka Polskiego Baletu Narodowego, po wykonaniu partii Wybranej w Święcie wiosny w wersjach Wacława Niżyńskiego i Maurice’a Béjarta oraz Naszej Kobiety w balecie I przejdą deszcze… Krzysztofa Pastora została awansowana na koryfejkę. W 2013 roku po raz pierwszy wzięła udział w warsztatach choreograficznych Kreacje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej dla artystów Polskiego Baletu Narodowego, podczas których przygotowała choreografię Kwartet (muz. W. Lutosławski Gry Weneckie, cz. I – Ad libitum). Następnie podczas VI, IX i X edycji Kreacji stworzyła kolejne etiudy choreograficzne: Szpile (muz. T. Waits, S. Diaz), Momentum (muz. M. Richter, J. Talbot), Mów don’t move (muz. N. Jaar, Ugress, N. Simone). coś pomiędzy to jej ostatnia praca z XI edycji Kreacji. W 2015 roku jej choreografia IN/Out (muz. W. Kilar), została zaprezentowana w Operze w Oslo oraz w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W 2019 roku zrealizowała spektakl #Hasztag #M19 z sopocką grupą tancerzy MOLOLO i zdobyła III miejsce podczas Konkursu Choreograficznego w Tarnowie. Współpracuje ze szkołami baletowymi w Warszawie i w Bytomiu, przygotowując choreografie na konkursy baletowe i koncerty dyplomowe.

***

Więcej:

Facebook: facebook.com/WarsawDanceDays

Instagam: instagram.com/warsawdancedays

ORGANIZATORZY:

Mazowiecki Instytut Kultury, Stowarzyszenie Strefa Otwarta, Aleksandra Dziurosz Brand

PARTNERZY:

Austriackie Forum Kultury, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu – Wydział Nauk o Kulturze Fizycznej, Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, Uniwersytet im. Antona Brucknera w Linz, Olsztyński Teatr Tańca, Stadt Zürich Kultur, Warszawski Teatr Tańca

8. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego – Warsaw Dance Days

17-19.12.2019, godz. 19:00

Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa

BILETY (20zł – jeden dzień, 50zł – 3-dniowy karnet festiwalowy) dostępne online: www.bilety.mik.waw.pl i w kasie MIK

Rezerwacje: tel. 783 708 380, 22 586 42 59, kasa@mik.waw.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close