
Vittoria Franchina, Giovanni Leone „Floating”. Fot. materiały organizatora
Vittoria Franchina, Giovanni Leone „Floating”. Fot. materiały organizatora
Fundacja Scena Współczesna oraz warszawskie Centrum Teatru i Tańca zapraszają na Tydzień Tańca, w ramach którego zaprezentowane zostaną spektakle XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca ZAWIROWANIA oraz odbędzie się Warszawski Konkurs Choreograficzny.
Floating
Jedną z głównych cech charakterystycznych dla epoki cyfrowej, w której żyjemy, jest nieustanna stymulacja zmysłów. Internet daje nam łatwy, wolny i nieograniczony dostęp do wszelkich informacji, a przez to ciągle chcemy więcej. Spędzamy mnóstwo czasu na poszukiwaniu i gromadzeniu danych, których w końcu i tak nie będziemy w stanie udźwignąć. Problem ten znany jest jako „przeciążenie informacyjne”. Dochodzi do niego, kiedy nasza uwaga jest zakłócana przez nadmierną liczbę faktów. Doprowadzić to może do tego, że nie będziemy w stanie rozróżnić, co jest wartościowe, a co nie. Nasz umysł ogarnia pustka, odłączamy się od rzeczywistości, myśli płyną swobodnie jak woda w nieokreślonym miejscu i czasie. Myśli gubią się w strumieniu słów i obrazów, który manipuluje naszą uwagą, nie pozwala nam myśleć i czuć. Czy możliwe jest odzyskanie kontroli nad mózgiem i życiem? Czy może skazani jesteśmy na wieczne przytłoczenie tą sytuacją?
Pomysłodawcami projektu są Vittoria Franchina i Giovanni Leone, tancerze i performerzy, którzy szkolili się w Accademia Susanna Beltrami / Dancehaus w Mediolanie. Od początku kariery mieli okazję współpracować ze sobą w Compagnia Susanna Beltrami. Brali także udział w spektaklach różnych choreografów i zespołów, takich jak Matteo Bittante, Diego Tortelli, grupa MK, Ariella Vidach czy kompania Dèjà Donné. Podobne spojrzenie na ruch i kompozycję choreograficzną sprawiło, że stworzyli swój pierwszy wspólny projekt, Floating, w którym skupiają się na badaniu konkretnego języka ciała. Vittoria Franchina urodziła się w Mediolanie w 1994 roku. Zaczęła studia w Accademia Susanna Beltrami / Dancehaus, które ukończyła w 2016 roku. Występowała w spektaklach takich choreografów, jak Susanna Beltrami, Diego Tortelli, Matteo Bittante czy Virginia Spallarossa (kompania Déjà Donné). Należy również do grupy artystycznej I FIGLI DI MARLA w Mediolanie, a także jest współzałożycielką kolektywu tańca współczesnego dueditre, którego producentem jest DANCEHAUSpiù. Giovanni Leone urodził się w Borgosesii (prowincja Vercelli) w 1995 roku. W latach 2015-2018 studiował w Accademia Susanna Beltrami / Dancehaus. Obecnie jako tancerz współpracuje z Compagnia Susanna Beltrami, MK (Michele di Stefano) i Esklan Art’s Factory (Erika Silgoner). Występował w spektaklach takich choreografów, jak Matteo Bittante, Diego Tortelli, Stefano Fardelli, Lara Guidetti (kompania Sanpapiè), Virginia Spallarossa (kompania Déjà Donné) i Ariella Vidach.
Reżyseria i choreografia: Vittoria Franchina, Giovanni Leone
Muzyka: Aurora – Alva Noto, Ryuichi Sakamoto, Mars – Alex Mein Smith
Produkcja: Associazione ContART, DANCEHAUSpiù
To be heard
Inspiracją do spektaklu były historie ludzi, którzy opuścili dom i zaczęli podążać za swoimi marzeniami. Część z tych marzeń spełniła się, a część została porzucona. Niektóre marzenia się zmieniły, a niektóre nadal są tylko marzeniami. Performerzy są zawieszeni w hipotetycznej, surrealistycznej przestrzeni, w której personifikują się różne historie. Relacje między nimi zmieniają się, podobnie jak historie, które przedstawiają. To opowieści o poszukiwaniu i odpuszczaniu. O wyjazdach i powrotach. O strachu i przezwyciężeniu go. O zależności i niezależności. To opowieści o samotności i tęsknocie. Każda podróż ma jednak swój własny cel, swoją własną drogę, swój początek i swój własny koniec i podobnie jak te historie – każda podróż jest indywidualna i ambiwalentna. Ale czym jest właściwie podróż? Czy to tylko fizyczne przemieszczanie się z miejsca na miejsce, czy może jest to stan naszej duszy? Czy performerzy tylko personifikują cudze historie, czy może jednocześnie przeżywają własne, indywidualne podróże? Czy wyruszycie z nami w tę podróż? A może jesteście już w jakiejś podróży?
Spektakl został stworzony w ramach projektu „Dream Traces. Travelling Container” w ramach programu Kreatywna Europa współfinansowanego przez Unię Europejską. Projekt realizowany był we współpracy z Odin Teatret (Dania), Teatro Valmisa (Włochy), Atalaya TNT (Hiszpania) i Omma Studio Theater (Grecja).
B’cause Dance Company to teatra tańca z siedzibą w Warszawie, który działa pod artystycznym kierownictwem Bartka Woszczyńskiego. Celem Teatru jest tworzenie spektakli na najwyższym poziomie tanecznym i artystycznym, poruszających jednocześnie tematy aktualne, ważne i warte komentowania. Teatr tworzy międzynarodowy zespół artystów tworzących niepowtarzalną estetykę każdego swojego spektaklu. B’cause Dance Company wierzy, że taniec jako język międzynarodowy jest najbardziej szczerym środkiem wyrazu, który w prosty sposób może przedstawić nawet najbardziej złożone emocje i relacje. Dlatego misją B’cause Dance Company jest artystyczne angażowanie się w najważniejsze sprawy współczesnego społeczeństwa i nieustanne inspirowanie ludzi do czynienia świata lepszym. Premiera B’cause Dance Company ze spektaklem Homesick | Sick Home odbyła się w 2018 roku. Od tego czasu spektakl pokazano ponad 17 razy w 15 różnych miejscach. Oprócz wcześniej wspomnianego spektaklu oraz spektaklu To be heard, Teatr ma w swoim repertuarze jeszcze cztery produkcje – Faceless | Less Face (2019), Kepler 22b (2020), Do łez (2021) oraz produkcję internetową Podróż | Journey, dostępną na kanale YouTube B’cause Dance Company. B’cause Dance Company pracuje z różnymi formami sztuki i angażuje się w wiele działań edukacyjnych mających na celu rozwój i popularyzację tańca współczesnego. Spektakle B’cause Dance Company były pokazywane w kilkudziesięciu miastach i sześciu państwach w Europie. Więcej informacji: www.bcausedancecompany.com
***
Bilety dostępne w serwisie eWejściówki: https://bit.ly/3yH7Suy
Festiwal jest współfinansowany ze środków m. st. Warszawy
Współorganizator: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie