Warszawa: Warszawa: Premiera publikacji z zakresu „disability studies”

Zdjęcie: Warszawa: Warszawa: Premiera publikacji z zakresu „disability studies”

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na premierę polskich tłumaczeń książek Rosemarie Garland-Thomson jednej z czołowych badaczek disability studies. Wydane przez Teatr 21, w ramach działalności Centrum Sztuki Włączającej, Gapienie się. O tym jak patrzymy i jak pokazujemy siebie innym oraz Niezwykłe ciała. Przedstawienia niepełnosprawności fizycznej w amerykańskiej kulturze i literaturze, wypełniają lukę wydawniczą w dziedzinie studiów o niepełnosprawności w Polsce.

Gapienie się ma w USA status bestellera. Książka pozwala na nowo spojrzeć na otaczający świat. Wychodząc od fascynujących analiz 40 fotografii i innych materiałów wizualnych, będących świadectwem swoistych performansów społecznych, proponuje zupełnie nowe podejście do kwestii gapienia się. W tym ujęciu przestaje ono mieć jedynie stygmatyzujący charakter, a zyskuje wymiar pozytywny. Autorka wnikliwie analizuje zasady społeczne regulujące spojrzeniem i dynamikę relacji pomiędzy gapiem i obiektem spojrzeń.

W Niezwykłych ciałach autorka przygląda się m.in. amerykańskim pokazom osobliwości (freak shows) czy przedstawieniom niepełnosprawności w literaturze XIX i XX wieku. Książka jest postrzegana jako jeden z fundamentów współczesnych kulturowych studiów o niepełnosprawności. Pozwala wyjść poza binarne myślenie o sprawności i niepełnosprawności oraz spojrzeć na ludzkość jako pewne kontinuum różnorodności. Zachęca do pochylenia się nad tym, jak radzimy sobie z tym, co jawi się jako inne i nadzwyczajne.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Agata Chałupnik (UW). Jej rozmówczyniami będą tłumaczki: dr Natalia Pamuła (UW), dr Katarzyna Ojrzyńska (UŁ); oraz redaktorki serii: dr Ewelina Godlewska-Byliniak i Justyna Lipko-Konieczna.

Publikacje ukazują się w serii Odzyskiwanie obecności pod redakcją Eweliny Godlewskiej-Byliniak i Justyny Lipko-Koniecznej, w ramach której Teatr 21 i Centrum Sztuki Włączającej wydają kolejne, kluczowe pozycje poszerzające namysł o niepełnosprawności w jej wymiarze społecznym, politycznym, performatywno-teatralnym, czy estetycznym i zachęcać do myślenia o różnorodności jako wartości.

Książki dostępne są w przedsprzedaży w księgarni PROSPERO:

http://prospero.e-teatr.pl/…/14277-gapienie-sie-czyli-o…

http://prospero.e-teatr.pl/…/14265-niezwykle-ciala…

Wstęp wolny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy proszę o pobranie darmowej wejściówki ze strony: https://www.instytut-teatralny.pl/…/gapienie-sie-na…

Wydarzenie w Instytucie Teatralnym będzie tłumaczone na PJM (Polski Język Migowy)

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo on-line na FB Teatru 21.

Rejestracja wydarzenie z wmontowanym tłumaczeniem w PJM będzie opublikowana w serwisie YouTube Teatru 21 w późniejszym terminie.

Książkę wydano w ramach Centrum Sztuki Włączającej, programu realizowanego ze środków m.st. Warszawy.

Partnerem wydania jest Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Warszawa: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close