Warszawa: Warsztaty „Butoh Space Dance”. Prowadzenie: Tetsuro Fukuhara

Zdjęcie: Warszawa: Warsztaty „Butoh Space Dance”. Prowadzenie: Tetsuro Fukuhara

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

ButohSfera i Fundacja Pompka zapraszają do udziału w warsztatach Butoh Space Dance, które poprowadzi Tetsuro Fukuhara. Warsztaty prowadzone będą w oparciu o sześć rozdziałów: powstanie ciała, możliwości, początek, rozwój, zmiana, zakończenie.

1. Powstanie ciała – body foundation

Rozluźniamy biodra i wszystkie stawy tak, by poczuć środek ciała. Zwiększamy skuteczność przepływu energii między ciałem a przestrzenią.

2. Możliwości – affordance

Myślimy o naszym ciele jako o przedmiocie, nie podmiocie; uznajemy je za „przestrzeń kości”. Staramy się zbudować przyjazną relację między „przestrzenią kości” a dowolnym, sąsiadującym z nami obiektem, np. słupem, poręczą itp. Zakładając (podobnie jak w animizmie), że przyroda ożywiona, nieożywiona czy przedmioty mają dusze, możemy zacząć taniec nie tylko własnym wysiłkiem ale w oparciu o „innych”. To technika oparta na założeniu, że to nie my tańczymy,  a obiekty tańczą z nami.

3. Początek/ 起(ki) – to birth of foot

Siadamy prosto, uspokajamy ciało i umysł. Następnie, bardzo pomału wstajemy tak, by pobudzić „przestrzeń kostną” i – z dziwnym odczuciem – dać ożyć niektórym wspomnieniom. Wstając w ten sposób, mamy wrażenie, że stopy stają się coraz większe. Zaczynamy wolno tańczyć , poruszając się jak w ciemności, by pobudzić zmysły „przestrzeni kostnej” i wskrzesić wspomnienia.

4. Rozwój/ 承(shoo) – to creation of posture

Zdajemy sobie sprawę, że gdy coś się zaczyna, powinno się skończyć. Staramy się tańczyć, tworząc figury, pozy, które przyjmuje w naturalny sposób „przestrzeń kostna”. W tym samym czasie, próbujemy wybrać swoje ulubione wspomnienie spośród wielu drobnych i skupiamy się na nim. W końcu osiągamy „szczyt” ruchu w tańcu. Odświeża się nasze odczuwanie świata; poruszamy się swobodnie we wszystkich kierunkach i czujemy się ożywieni.

5. Zmiana 転(ten) – to catharsis

Zmieniamy miejsce i wracamy do „rozwoju” (4) starając się przejść przez katharsis przed „szczytem”. Może być też odwrotnie – najpierw „szczyt”, potem „katharsis”. Jako ludzie, staramy się by taniec był jak najlepszym „tworzeniem figur, póz”, wtedy czujemy się szczęśliwi.

6. Koniec / 結(ketsu) – end of foot

Po zakończeniu „zmiany”/ 転(ten)“, przykucamy, siadamy, kładziemy się z zamkniętymi oczyma odpoczywając, osiągając katharsis. Możemy zacząć przygotowywać się do życia po życiu, by ostatecznie cieszyć się nowym doznaniem, w nowym świecie, na innej planecie.

Tetsuro Fukuhara do dziś najbardziej ceni sobie współpracę z Tatsumim Hijikatą, który zachęcał go do podjęcia i rozwijania własnej drogi. Tak też się stało; w latach 1972-1975 uczył się improwizacji Butoh u Akiry Kasai i w 1975 rozpoczął samodzielną pracę. W 1983 dołączył jeszcze do spektaklu „Historia siedmiu ziół” w choreografii Hijikaty, po czym stworzył swoją koncepcję i organizację Tokyo Space Dance. Jego międzynarodowym debiutem były występy w Paryżu i Berlinie w 1990roku, wsparte  przez Japan Foundation. Od tej pory podróżuje po świecie.

Więcej informacji o artyście na: http://sd-museum.com/e-g/tetsuro/

Harmonogram

6 października, w godz. 17.00 – 21.00
7 października, w godz. 11.00 – 16.00

8  października w godz. , 14.00 – 19.00
9 października w godz. 17.00 – 20.00

Aby zgłosić się na warsztaty, organizatorzy proszą o wysłanie zgłoszenia mailem (pełne imię, nazwisko, adres zamieszkania, wiek, nr. telefonu) wraz z potwierdzeniem dokonania wpłaty bezzwrotnej zaliczki w wysokości 100 zł do 23 września 2017. Osoby, które nie wpłacą zaliczki w powyższym terminie będą mogły wziąć udział w warsztatach pod warunkiem dostępności wolnych miejsc i dostarczenia potwierdzenia pełnej wpłaty do 2 października 2017 roku.

Koszt warsztatu: 480 zł.

Udział w warsztatach wyłącznie za okazaniem poświadczenia przelewu. W tytule przelewu należy wpisać „Tetsuro Fukuhara  – warsztaty” oraz swoje imię i nazwisko. UWAGA: dla osób, które przedpłacą całą kwotę do 23 września zostanie zarezerwowane  miejsce na spektakl Sekret Kwiatu (12 października 19.00, Teatr Studio/Malarnia) w cenie biletu ulgowego.

Więcej o spektaklu

Organizator:
Anita Zdrojewska, BUTOHSFERA, mail: publink@publink.com.pl; tel. 501 175 595.
Nr. konta: 14 1240 1053 1111 0000 0504 6931

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: BUTOHSFERA, ul. Narbutta 46/48 lok. 51 (Publink).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close