Warszawa: Warsztaty „New Dance Space Dance”. Prowadzenie: Tetsuro Fukuhara

Zdjęcie: Warszawa: Warsztaty „New Dance Space Dance”. Prowadzenie: Tetsuro Fukuhara

Tetsuro Fukuhara. Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja POMPKA zaprasza do udziału w warsztatach z tancerzem drugiego pokolenia butoh, będących okazją okazją dotknięcia tego tańca „u źródła”. Tetsuro Fukuhara do dziś najbardziej ceni sobie współpracę z Tatsumim Hijikatą, który zachęcał go do podjęcia i rozwijania własnej drogi. Tak też się stało; w latach 1972-1975 uczył się improwizacji butoh u Akiry Kasaia, by w 1975, rozpocząć samodzielną pracę. W 1983 dołączył jeszcze do spektaklu Historia siedmiu ziół w choreografii Hijikaty,  na następnie stworzył  swoją koncepcję „New Butoh Space Dance i założył organizację Tokyo Space Dance. Jego międzynarodowym debiutem były występy w Paryżu i Berlinie w 1990 wsparte przez Japan Foundation. Od tej pory podróżuje po świecie.

Tetsuro Fukuhara pracę nad własnym tańcem  rozpoczął w 1975 roku; jest tancerzem, choreografem, pisarzem i dyrektorem Tokyo Space Dance.  Artysta należy do drugiego pokolenia tancerzy butoh (po jego pierrwszym pokoleniu jego twórców, tj. Tatsumi Hijikata i Kazuo Ohno). Do Warszawy przyjeżdża w ramach trasy z Kampali do Istambułu. Celem jego podróży jest prezentacja projektu „New Butoh Space Dance”, który obejmuje szereg działań opartych na pracy z ciałem, o którym – zdaniem artysty – często zapominamy w ferworze naszych codziennych zajęć. W dzisiejszych czasach wszyscy doświadczamy poważnych trudności egzystencjalnych. Przedstawiciele społeczeństwa informacyjnego, w nieustającym poszukiwaniu wygody czy wręcz komfortu, zaczynają tracić poczucie rzeczywistości, zanika zmysł ruchu i wrażliwość na fizyczne bodźce. Charakterystyczne jest to, że czasem trudno odróżnić nam obraz wirtualny od rzeczywistego – mówi Fukuhara.

Dlatego od 1990 roku rozwija ideę tańca „Space Dance in the Tube” (Kosmiczny taniec w Tubie), który stymuluje bezpośrednio ciało, a zarówno dzieci, jak i dorośli odbierają prawdziwe bodźce i odkrywają pełnię wrażeń zmysłowych człowieka. Wdrażając ją, artysta podróżuje po świecie, by dotrzeć do jak największej liczby osób.

W Warszawie dzieci, zaproszone  30 października na „Kids Spadce Dance in the Tube” do Muzeum Azji i Pacyfiku, będą mogły – wspólnie z organizatorami – stworzyć i zaprezentować rodzicom prostą choreografię wykorzystującą m.in. ćwiczenie zmysłu słuchu i równowagi, umiejętność płynnego poruszania się i chodzenia, czy zdolność zaufania do własnych decyzji.

Więcej informacji o artyście na:
http://sd-museum.com/e-g/tetsuro/

REKRUTACJA
Aby zgłosić się na warsztaty, należy wysłać zgłoszenie mailem (pełne imię, nazwisko, adres zamieszkania, wiek, nr telefonu) wraz z potwierdzeniem dokonania wpłaty bezzwrotnej zaliczki w wysokości 100 złotych do 14 października 2016 roku. Osoby, które nie wpłacą zaliczki w powyższym terminie będą mogły wziąć udział w warsztatach pod warunkiem dostępności wolnych miejsc i dostarczenia potwierdzenia pełnej wpłaty do 21 października 2016 roku. Udział w warsztatach wyłącznie za okazaniem poświadczenia przelewu. W tytule przelewu  należy wpisać „darowizna” oraz swoje imię i nazwisko. Dodatkowo organizatorzy proszą  o załączenie deklaracji ubezpieczeniowej: „Oświadczam, że posiadam ubezpieczenie zdrowotne na czas uczestnictwa w warsztatach butoh 25-28 października 2016”.

Koszt uczestnictwa: 430 zł.

ORGANIZATOR
Anita Zdrojewska, Fundacja POMPKA
Nr. konta: 42 1440 1387 0000 0000 0940 3442
Kontakt: publink@publink.com.pl; tel. 501 175 595

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych – zarówno aktorów, performerów czy tancerzy jak osób nie posiadających żadnego doświadczenia w pracy z ciałem. Dla poszukiwaczy.

Pobytowi artysty w Warszawie towarzyszy spektakl Dziwny owoc, który zostanie zaprezentowany w Instytucie Teatralnym 29 października o 19.00.

Więcej informacji

Organizator: Fundacja Pompka www.fundacjapompka.org.pl; więcej informacji o artyście w sekcji galeria/performance

Patronat medialny:

BUTOHSFERA, Japonia-online i magazyn Torii.

 

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Warszawa: Teatr BAZA, ul. Podchorążych 39, w godz. 16.00-18.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close