Warszawa: Warsztaty performatywne TukaWach

Zdjęcie: Warszawa: Warsztaty performatywne TukaWach

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Studium Teatralne zaprasza na warsztaty performatywne, które poprowadzi duet TukaWach (Anita Wach, Magdalena Stawman-Tuka). Warsztaty będę poświęcone tematowi rytuałów przejścia i będą miały na celu poszukiwanie nowych strategii dramaturgii łączącej ruch, słowa, użycie obiektów i pracy z przestrzenią. Tworząc serię mikro wydarzeń opartych na działaniach indywidualnych, z wykorzystaniem zarówno elementów improwizacji, jak i wypracowanej struktury uczestnicy będą poszukiwać własnej, szczególnej jakości wypowiedzi. Zastanowią się, jak stworzyć wyjątkowy, klarowny komunikat oparty na indywidualnym doświadczeniu, używając prostych działań fizycznych, zredukowanego do minimum tekstu, rozmaitych przedmiotów oraz przestrzeni traktowanej jako otwarte pole działań nieograniczone murami sali budynku, w którym odbywa się warsztat.

Warsztat zakłada konfrontację powstałego materiału z zaproszonymi widzami.

Koszt: 80 zł

Zapisy: steatralne@gmail.com

TukaWach duet powstał w 2013 roku tworzony przez Magdalenę Tuka i Anitę Wach, performerki o doświadczeniu teatralnym i tanecznym. Do 2016 TukaWach istniał pod nazwą Ja Ja Ja Ne Ne Ne (2013-2016) – projekt inspirowany był twórczością Josepha Beuysa. Poprzez łączenie ze sobą nowego dramatu, tańca współczesnego i eksperymentów z multimediami może być sytuowany w nurcie teatru postdramatycznego. Fabuła nie jest traktowana jako przyczynowo-skutkowy układ zdarzeń, a otwarta na dekonstrukcję i fragmentaryczność. Fikcja wykorzystywana jest do próby konfrontacji ze sceną, z widzem, z materiałem pochodzącym ze źródeł osobistych. Narracja stanowi konieczność formy, która jednocześnie nieustanie poddawana jest doświadczeniom i eksploracji, przy zwróceniu szczególnej uwagi  na autonomię performera. Tak więc spektakl jest wynikiem wkładu zarazem wspólnego, jak i indywidualnego.

Od samego początku jednym z głównych modus operandi grupy jest rozwój współpracy z innymi organizacjami oraz artystami indywidualnymi. Dzięki czemu w ciągu ostatnich latach praca prezentowana była w różnych częściach Polski, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Chorwacji, Danii, Czechach, USA i na Słowacji. Projekty otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Międzynarodowej Fundacji Wyszehradzkiej, Instytutu Adama Mickiewicza, Festiwalu Tańca w Gdańsku 2013, Trójmiejskiej Sceny Tańca, Fundacji Ciało/Umysł i Maat Festival.

Magda Stawman-Tuka – performerka, dramaturg. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, otrzymała dyplom aktora aramatu , przyznawany przez ZASP,, przez 10 lat pracowała w warszawskiej grupie Studium Teatralne jako aktorka i prowadząca warsztaty.  Spektakle ST pokazywane były w wielu krajach Europy i Ameryki Południowej. Po odejściu ze Studium pracowała z interaktywną grupą teatralną The Other Way Works pokazując spektakle w Anglii, następnie ze słoweńskim kolektywem artystycznym Via Negativa. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Wyszehradzkiej,  czego rezultatem było powstanie jej dwóch ostatnich przedstawień, które znajdują się obecnie w repertuarze TukaWach.

Anita Wach – performerka, choreografka. Przez 7 lat pracowała jako tancerka w jednym z pierwszych profesjonalnych zespołów tańca współczesnego w Polsce – Śląskim Teatrze Tańca, następnie z warszawskim Teatrem Bretoncaffe (teatrem tańca) oraz jako niezależna tancerka i performerka z innymi grupami i artystami. Była rezydentką PACT Zollverein, Centrum Choreografii w Essen, stypendystką Swiss Arts Council, Pro Helvetia oraz Ministerstawa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest członkinią słoweńskiego kolektywu artystycznego Via Negativa.Jestem

***

Zrealizowano ze środków miasta st. Warszawa

Zakochaj się w Warszawie - logo finansowanie (miniaturka)

Centrum Artystyczne Lubelska 30/32 (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 17:00

Warszawa: Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32, w godz. 17.00-20.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close