Warszawa/Wielkopolska: Rewolucje: Mikołaj Mikołajczyk „Noce i Dnie”

Zdjęcie: Warszawa/Wielkopolska: Rewolucje: Mikołaj Mikołajczyk „Noce i Dnie”

Fot. ASF.

Wersja do druku

Udostępnij

26 stycznia w Nowym Teatrze w Warszawie zostanie pokazany nowy projekt Mikołaja Mikołajczyka, który premierę miał 5 i 6 września o godz. 18.00 w ramach projektu Wielkopolska: Rewolucje (kuratorka: Agata Siwiak, główny organizator: Samorząd Województwa Wielkopolskiego). Spektakl jest kolejną odsłoną współpracyMikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym „Wrzos” z Zakrzewa. Zrealizowany w ramach zeszłorocznej edycji „Rewolucji” spektakl Teraz jest czas cieszył się ogromnym powodzeniem i gościł m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, pokazywany był także podczas  Malta Festival w Poznaniu.

 

W tym roku Mikołajczyk wraz z dobranym zespołem realizatorów – Małgorzatą Dziewulską (współpraca dramaturgiczna), scenografem i artystą video Mirkiem Kaczmarkiem i kompozytorem Zbigniewem Kozubem – postanowił pójść o krok dalej. Seniorzy z chóru „Wrzos” będą mierzyli się nie tylko z zadaniami teatru ruchu, ale także z własną opowieścią o życiu. Inspiracji dla siebie szukają we wpisanej w historię Wielkopolski powieści Marii Dąbrowskiej Noce i dnie, stawiającej pytania o podsumowanie życia, jego spełnienie i niespełnienie.

 

W przedstawieniu weźmie udział piętnastu seniorów ze swoim choreografem Mikołajem Mikołajczykiem. Zakrzewski Zespół wspierać będą również wybitni artyści, tancerka Iwona Pasińska i aktor Adam Ferency.  W niecodziennym gatunku scenicznym, który można nazwać teatrem uczestnictwa, powstanie wspólny język. „A może się warto w życiu zapamiętać, żeby choć te parę tygodni przeżyć tak, że się o nich pamięta przez całe życie”.

 

Więcej o projekcie Wielkopolska: Rewolucje/2013

 

„Rewolucje kojarzą nam się z miastami, metropoliami, z centrum świata. Ich siła rażenia jest potężna. W tym projekcie wraz z artystami chcielibyśmy zająć się mikrorewolucjami, które podobnie jak mikrohistorie, nie są na językach wszystkich, nie rozpisują się o nich podręczniki i światowe media. A jednak są twórcze, szalone, wywrotowe. To będą etyczne rewolucje, które nie zjadają własnych dzieci, a prowokują do zaangażowania społecznego i życia pełnego pasji.”

(Agata Siwiak, kuratorka programu Wielkopolska: Rewolucje)

 

Do tej pory w ramach Rewolucji powstało sześć projektów zrealizowanych w wielkopolskich wsiach i miasteczkach przez twórców: Joannę Warszę, Mikołaja Mikołajczyka, Janusza Orlika, Magdę Hasiak, Antoniego Beksiaka, Bartka Frąckowiaka i Monikę Jakubiak, reprezentujących rozmaite media – sztukę performatywną, film, muzykę, modę czy design. Efekty pracy „rewolucyjnej” z roku 2012 zostały zaprezentowane na tegorocznej edycji Malta Festival Poznań w ramach Generatora Malta.

 

Agata Siwiak – rocznik 1974, kulturoznawczyni, kuratorka i producentka projektów teatralnych i interdyscyplinarnych. „Należy do tych kuratorów, którzy festiwal traktują jako dzieło sztuki konceptualnej, dyskursywnej. Jej autorskie projekty zawsze koncentrują się na wybranym zagadnieniu czy problemie, z którym muszą zmierzyć się zaproszeni artyści” (strona Europejskiego Kongresu Kultury). Od 2012 roku kuratoruje dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego program społeczno-artystyczny Wielkopolska: Rewolucje. Kuratorka projektu Trickster 2011 – programu performatywnego Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu (priorytetowego wydarzenia w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku). W latach 2008 i 2009 była dyrektorem artystycznym Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (wraz z Grzegorzem Niziołkiem) i wicedyrektorem Miejskiej Instytucji Kultury Miasto Dialogu w Łodzi. W latach 2004–07 związana z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, w którym szefowała festiwalowi baz@rt oraz zajmowała się impresariatem i projektami międzynarodowymi. W latach 2002–04 pracowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie wraz z Pawłem Miśkiewiczem organizowała Festiwal EuroDrama. Członkini rady programowej IETM / Network for Contemporary Performing Arts w Krakowie (2011) oraz zespołu eksperckiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Wykłada w Katedrze Teatru, Dramatu i Widowisk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie prowadzi specjalizację dla kuratorów teatralnych.

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Nowy Teatr, Hala Warsztatowa, ul. Madalińskiego 10/16

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close