Warszawa/Wszystkie Mazurki Świata: Koncert „Dialogi na tańce polskie. Ludowe versus narodowe”

Zdjęcie: Warszawa/Wszystkie Mazurki Świata: Koncert „Dialogi na tańce polskie. Ludowe versus narodowe”

Bogumiła i Piotr Zgorzelscy. Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata zaprasza na koncert Dialogi na tańce polskie. Ludowe versus narodowe. W koncercie organizatorzy chcą pokazać zarówno tę różnorodność jak i jedność – tak na poziomie tańca, jak i muzyki. Od czasu gdy w pierwszej połowie XIX wieku pojawiło się pojęcie „tańców narodowych” choreografowie zaczęli aranżować tańce do celów scenicznych i je zapisywać, dzięki temu wiele z nich przetrwało, chociaż nieraz w zmienionej formie. Obyczaje taneczne polskich dworów i wsi, salonów i karczm przez kilka stuleci przeplatały się i inspirowały wzajemnie, pozostając zarazem odrębnymi jakościami. Tańce polskie – i te dworskie, i te wiejskie – były bardzo istotnym elementem polskiej tożsamości. Również współcześnie mogą stanowić ważny element polskiej kultury i przemawiać do naszej wrażliwości.

Dwie grupy tancerzy (grupa rekonstruująca tańce historyczne i grupa odtwarzająca tańce ludowe), dwie kapele (salonowa i wiejska) przystąpiły do wspólnego przygotowania programu. Na początek tańce zestawione zostały w pary tak by tańcowi w wersji historycznej odpowiadała wersja wiejska, zaczerpnięta z żywego przekazu, i tak powstały:

Polonez vs. chodzony

Kujawiak vs. kujawiak

Mazur szlachecki vs. mazurka

Oberek vs. oberek/mazurek

Krakowiak vs. krakowiak

Kontredans vs. Kontro

Walc vs. walczyk

Polka vs. polka

Następnie rozpoczęły się próby, w których ciekawi siebie wzajemnie artyści poszukiwali różnic i podobieństw stylu muzykowania, sposobów poruszania się, fraz i rytmów melodii tanecznych z wiejskiego przekazu oraz z historycznych zapisów. Grupie tancerzy sięgających do tradycji wiejskiej przewodniczył Piotr Zgorzelski i Bogumiła Zgorzelska, grupie tancerzy historycznych Robert Lubera i Anna Ilczuk. Było to jak spotkanie dwóch światów, dwóch estetyk, dwóch różnych filozofii ruchu i melodii – ale doskonale się uzupełniających i tworzących w efekcie bogaty i zaskakujący krajobraz tańca. Krajobraz, o którym można by powiedzieć – Polska tańcząca!

Polskie tańce ludowe w wersjach tradycyjnych zaprezentuje grupa tancerzy, którzy swoją wiedzę i umiejętności zdobywali praktykując taniec u wiejskich tancerzy, albo też w zespołach ludowych. Perełką będą popisy tancerzy wiejskich Marii i Zenona Siwców oraz państwa Cieślaków z okolic Przysuchy, którzy zaprezentują mazurka oraz polkę w wersjach tańczonych w tym regionie. Tancerze z grupy ludowej skupią się na prezentacji użytkowych wersji tańców wiejskich, zarówno w tradycyjnych formach jak i tych stworzonych współcześnie na wiejskich i miejskich potańcówkach.

Grupa tancerzy związanych z Agencją Artystyczną Amatum, specjalizuje się w rekonstrukcji kultury dawnych wieków. Bierze udział w koncertach, spektaklach, realizuje pokazy i całe imprezy, utrzymane w konwencji wybranej epoki – od średniowiecza do początków XX wieku. W skład ich zainteresowań wchodzą także tańce narodowe. Swoją wiedzę budują na bazie źródeł historycznych i ich opracowań, a także dzięki spotkaniom i warsztatom ze specjalistami wybranych dziedzin. W koncercie zaprezentują tańce narodowe charakterystyczne dla polskich salonów i sal balowych a także tańce, które zachowały się jedynie w wersjach scenicznych chociaż z przekazów wiemy, że czerpią one z dawniejszych form tańczonych zarówno przez szlachtę jak i mieszkańców wsi. Choreografie do polskich tańców narodowych ułożył Tomasz Sadlakowski.

Wykonawcy:

Zespół muzyki dawnej Sabionetta Quartet:

Agnieszka Obst – Chwała (skrzypce)

Judyta Tupczyńska (skrzypce)

Aleksandra Demowska-Madejska (altówka)

Maciej Łukaszuk (wiolonczela)

Kapela Niwińskich:

Mateusz Niwiński – skrzypce I

Angela Zajcewa – skrzypce II

Piotr Domagalski – basetla/kontrabas

Magdalena Sobczak – cymbały

Agnieszka Niwińska – bęben obręczowy/baraban

Mariza Nawrocka – śpiew

Tancerze wiejscy:

Bogumiła Zgorzelska

Joanna Sasinowska

Katarzyna Lindner

Paulina Szagżdowicz

Małgorzata Baran

Piotr Zgorzelski

Grzegorz Ajdacki

Rafał Kwietniewski

Dominik Wóltański

Jerzy Sawicki

Tancerze historyczni:

Anna Ilczuk

Ewa Bargiel
Karolina Szymula,

Anna Koroblewska
Robert Lubera

Tomasz Sadlakowski

Adam Czechlewski
Kornel Jakubczyk

Kuratorzy koncertu:

Katarzyna Lindner

Joanna Sasinowska

Janusz Prusinowski

Konsultacja merytoryczna:

Tomasz Nowak


ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Warszawa: Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close