Warszawa/Wychodząc od działania: Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Zdjęcie: Warszawa/Wychodząc od działania: Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Fot. Katarzyna Szugajew.

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Burdąg zaprasza na projekt Marii Stokłosy Wychodząc od działania. Projekt zakłada stworzenie czterdziestu performansów dla różnej publiczności, w różnych miejscach w Warszawie – galeriach, muzeach i teatrach. Punktem wyjścia spektakli jest rozwijanie praktyki improwizacyjnej choreografki Marii Stokłosy. Czterdzieści performansów artystka wykona do grudnia 2017 roku. Regularne prezentacje są równoznaczne z ewolucją pracy, czyli pojawiania się nowych zasad, tematów oraz pytań poprzez działanie oraz dialog z zaproszonymi współtwórczyniami i świadkami. Zmianie ulega tradycyjna koncepcja prób, które będą odbywać się równolegle z pokazami i rozwojem metody pracy. Nie będzie premiery, ani nie powstanie końcowy produkt. Powstanie choreografia, która zmienia się na przestrzeni miesięcy i otwiera się na widza, który definiowany za każdym razem na nowo poprzez okoliczności prezentacji, jest świadkiem badania topografii doświadczenia.

W pokazach na Jazdowie jako świadek będzie uczestniczyła tancerka i choreografka Anna Nowicka.

WSTĘP WOLNY.

O projekcie:

Punktem wyjścia tej pracy jest praktyka improwizacyjna Meg Foley o nazwie Action is Primary, do której rozwoju amerykańska artystka zaprosiła Marię Stokłosę w 2016 roku. Obecnie obie choreografki indywidualnie kontynuują pracę nad solowymi spektaklami, wymieniając rezultaty badań podczas regularnych spotkań online.

Maria Stokłosa postanowiła zaprosić grupę współpracowników, którzy wspólnie z nią będą nazywać i rozwijać poszczególne tematy pojawiające się w improwizacjach. Rzeźby wykorzystane w performensach będą specjalnie zaprojektowanymi przez Alicję Bielawską (rzeźbiarkę, laureatkę tegorocznych nominacji do„Paszportów Polityki”) obiektami, mającymi poszerzać pole wyobraźni działania i odbioru. Ponadto wśród współpracowników znalazły się także: dramaturżka tańca Eleonora Zdebiak oraz kuratorka i badaczka zajmująca się improwizacją Katarzyna Słoboda.

Wstęp wolny.

Choreografia i wykonanie: Maria Stokłosa we współpracy z rzeźbiarką Alicją Bielawską, dramaturżką Eleonorą Zdebiak, badaczką Katarzyną Słobodą i zaproszonymi świadkami.

Biogramy twórców

***

Pokazy odbywają się na Osiedlu Jazdów. To wyjątkowe miejsce w Warszawie, enklawa drewnianych domków fińskich, które powstały po wojnie jako miejsce zamieszkania architektów i inżynierów pracujących nad odbudową stolicy. Próba jego likwidacji w 2011 roku, spotkała się z silnym sprzeciwem mieszkańców oraz sympatyków Jazdowa. Dziś działa tu inicjatywa miejska, której celem jest zachowanie osiedla Jazdów oraz dbanie o jego dziedzictwo historyczne, przyrodnicze i społeczne. Otwarty Jazdów to formuła partnerstwa lokalnego Miasta, gospodarzy domków fińskich, wspierających organizacji pozarządowych, przedstawicieli instytucji kultury i innych podmiotów publicznych oraz osób prywatnych. Partnerstwo zmierza do wypracowania społecznego systemu zarządzania tym miejscem poprzez innowacyjne mechanizmy współdecydowania i współdziałania. Artystów i widzów gościć będzie Ladom – miejsce koncertów, spotkań i warsztatów wytwórni Lado ABC.

***

Logo Fundacja Burdąg (miniaturka)

Projekt współfinansowany ze środków Miasta st. Warszawy.

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

Patroni medialni:   TVP Kultura, taniecPOLSKA.pl, Teatr dla Was, e-teatr.pl, Wiadomości Sąsiedzkie

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Warszawa: Ladom, ul. Jazdów 7/14.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close