Warszawa/X Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania: Almada Dance Company „La Ligne de Vie”

Zdjęcie: Warszawa/X Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania: Almada Dance Company „La Ligne de Vie”

Fot. z materiałów organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Organizatorzy X Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania zapraszają na Małą Scenę Teatru Studio na spektaklLa Ligne de Vie Almada Dance Company. Spektakl nawiązuje do twórczości René Magritte, którego prace zajmują ważne miejsce w historii sztuki. Pięciu wykonawców buduje narrację wokół sztuki Magritte, przywołując jego prace a także czasami postać jego samego. W świecie Magritta obraz sugeruje wizję „dwuznacznej układanki”, która rozwiązywana jest przez pryzmat duszy. Obiekty na scenie odwołują się do wspomnień, pamięci, wyobraźni, dążąc do przedstawienia obrazów, które potrafimy rozpoznać. Widz zaproszony jest do odkrycia zagadki, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Spektakl zbudowany jest w oparciu o specyficzną, ale jednocześnie otwartą narrację, umożliwiającą publiczności odczytywanie go w sposób jaki podpowiada im wyobraźnia.

 

Choreografia: Carla Jordão

Muzyka: Michael Galasso, Jonh Zorn

Kostiumy i scenografia: Carla Jordão and Fauze El Kadre

Światła: Cláudia Rodrigues

Tancerze: Beatriz Rousseau, Daniela Andana, Luís Malaquias, Nuno Gomes e Miguel Santos

Dźwięk: José Pacheco

Asystent choreografa: Maria João Lopes

Dyrektor Artystyczny: Maria Franco

Czas: 50 min

Publiczność: powyżej 12 roku życia

Carla Jordão jest obecnie tancerką Almada Dance Company, gdzie pracuje z takimi choreografami jak Benvindo Fonseca, Clara Andermatt, Guillermo Horta Bettencourt, Jean Paul Bucchieri, Marie Coquil i Rui Pinto. Była także tancerką w Kamu Suna Ballet Company, pod kierunkiem Césara Moniza. Współpracowała z  Inestética Companhia Teatral przy spektaklu O 3º Homem. Brała udział w dwóch pracach choreograficznych Chaim Gebbera w Berlinie. W 2008 roku w ramach Festiwalu Sommerbult była zaangażowana w produkcję spektaklu 7XK Mario Mattiazzo. Niedawno została zaangażowana do projektu z choreografem i dramaturgiem Célestine Hennermanem, który ma swoją siedzibę w Düsseldorfie i Frankfurcie. Była choreografem spektaklu Who said that God is a man?, który był stworzony i napisany na festiwale w Zurychu (Tanzhaus Wasserwerk) i Düsseldorfie (Tanzhaus NRW), a także jest współautorką spektaklu Duas faces e Uma parede, stworzonego wspólnie z tancerką Lucinda Saragga. Stworzyła spektakl La Ligne de Vie dla Almada Dance Company, który został wybrany do reprezentowania zespołu na Platforma.hr festival (Chorwacja), Insoliti festival (Turyn), and ProART Festival (Czechy). Podczas rezydencji w L’AGORA Guilers (Francja) stworzyła solo spektakl Self Portrait, którym zadebiutowała podczas festiwalu La Becquée (Brest). Wspólnie z Romain Husson, stworzyła spektakl Me you you Me, który był rezultatem rezydencji w CEA Figueira da Foz (Portugalia).

Almada Dance Company (Portugalia), której dyrektorem jest Maria Franco, jest profesjonalnym zespołem tańca współczesnego mającym swoją siedzibę na południu Lizbony w Almadzie. Wspierany jest przez samorząd lokalny i rząd portugalski. Założony w 1990 roku zespół, skupia się na tworzeniu spektakli tańca współczesnego oraz na działaniach edukacyjnych angażujących społeczeństwo w kreowanie tańca. Zespół brał udział w festiwalach i tanecznych spotkaniach organizowanych przez różne jednostki, w szczególności Plataforma Coreográfica Portuguesa de Bagnolet – ACARTE (Lizbona), Ciclo de Dança do Teatro Académico Gil Vicente (Coimbra), Maratona de Dança, (Lizbona), Serões Culturais de Faro; XIV e XVI Marató de L´Espectacle (Barcelona), V Semana da Dança, (Guimarães) i Festival Internacional de Dança em Paisagens Urbanas Expo/98 (Lizbona). Od 2000 roku zespół został wybrany 5 razy na  Feria de Teatro – Ciudad Rodrigo w Hiszpanii. W 2003 roku podróżował po Szwajcarii odwiedzając Lugano, Verscio, Basyleę, Lozannę, Zurych i Olten. W 2004 roku brał udział w programie Europejska Stolica Kultury w Genui. W 2005 roku otrzymał zaproszenie na Konferencję Tańca Współczesnego w Polsce. W 2006 roku brał udział w Xopeytez Dance Festival w Atenach i został wybrany na 26. Festival Fira de Teatre Al Carrer wTàrrega w Hiszpanii, gdzie wygrał pierwszą nagrodnę za najlepszy występ. W 2009 roku został ponownie zaproszony do Polski, tym razem przez Polski Teatr Tańca, gdzie wziął udział w VI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca w Poznaniu, a także w Festiwalu Tańca w Gdańsku – Baltic Movement Project. W 2011/12 roku wzieli udział w festiwalu ProART w Pradze. W 2012 roku zostali zaproszeni na festwial Scena Otwarta w Tarnowie. Zespół współpracuje z rożnymi festiwalami: od 2007 roku z Platforma.hrz Zagrzebiu, od 2010 roku z “La Becquée” w Brest we Francji i “Insoliti” w Turynie we Włoszech, a od 2012 z “Punch!” Amsterdam w Holandii gdzie często prezentuje choreografie tworzone we współpracy z krajowymi choreografami.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Teatr Studio - Mała Scena, Pl. Defilad 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close