Warszawa/XII Ogrody Muzyczne: film „Grek Zorba”, reż. Mikis Theodorakis

Zdjęcie: Warszawa/XII Ogrody Muzyczne: film „Grek Zorba”, reż. Mikis Theodorakis

Fot. Odette Scott.

Wersja do druku

Udostępnij

Są trzy powody, dla którychpubliczność niezmiennie kocha baletową wersjęGreka Zorby– przepełniony optymizmem temat dzieła, wspaniała muzyka Mikisa Theodorakisa oraz choreografa Lorci Massine’a. Aby sukces był pełny, trzeba wszak spektakl ten doskonale tańczyć. Baletowa adaptacja powieść Kazantzakisa oparta została na wielu elementach tańców greckich. Słusznie więc krytyka wymaga od wykonawców perfekcji w dziedzinie tzw. tańców charakterystycznych.


Lorca Massine Amerykański tancerz i choreograf debiutował jako tancerz w prowadzonym przez ojca zespole Balletto Europeo. Występował w założonym przez siebie European Ballet, w Ballet de Monte Carlo, w Balecie XX Wieku i New York City Ballet. Z czasem poświęcił się choreografii, choć do dziś pojawia się na scenie w swej popisowej roli Greka Zorby. Jego praca choreograficzna przebiegała równolegle z karierą tancerza. Miał zaledwie 18 lat, gdy współpracował jako choreograf z paryskimi teatrami dramatycznymi, z Comédie Française na czele. Później realizował swoje balety z takimi zespołami, jak: European Ballet, Balet XX Wieku, New York City Ballet i American Ballet Theater. Pracował jako choreograf w tak renomowanych teatrach, jak: Metropolitan pera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie,Teatro alla Scala w Mediolanie, Opera Rzymska, Teatro Massimo w Palermo, Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro San Carlo w Neapolu, Teatro Carlo Felice w Genui, Arena di Verona, Opera Paryska, Opera Hamburska, Teatr Wielki w Warszawie, Herods Odeon w Atenach, Opera Narodowa w Sofii i innych. Stworzył ponad 50. choreografii. Największą jednak sławę przyniosło mu widowisko baletowe Grek Zorba wg powieści Nikosa Kazantzakisa do muzyki Mikisa Theodorakisa własnie, w którym artysta kreował również rolę tytułową. Spektakl powstał na zamówienie słynnej Arena di Verona (1988), a następnie realizowany był również przez zespoły baletowe w Łodzi, Rzymie, Warszawie, Atenach, Sofii, Poznaniu, Turynie i Wilnie. Niektóre z tych zespołów odbyły z Grekiem Zorbą liczne tournée, dzięki czemu balet ten, obejrzało ponad dwa miliony widzów w blisko dwudziestu krajach świata,także w ramach międzynarodowych festiwali.

Grek Zorba (Zorba the Greek) – 80’

kompozytor, dyrygent, reżyser: Mikis Theodorakis

choreografia i scenografia: Lorca Massine, Orkiestra, chór,

balet Arena di Werona

wykonawcy: Vladimir Vassiliev (Zorba), Gheorghe Lancu (John),

Luciana Savignano (Marina), Sophia Michailidou – mezzo-sopran

produkcja: Multi Hitron Production, 1990

gość wieczoru: Irena Argiro Tsermegas

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close