Warszawa/XII Ogrody Muzyczne: film „Mała syrenka”, chor. John Neumeier

Zdjęcie: Warszawa/XII Ogrody Muzyczne: film „Mała syrenka”, chor. John Neumeier

Fot. Odette Scott.

Wersja do druku

Udostępnij

San Francisco Ballet uchodzi za jeden z najlepszych zespołów baletowych nie tylkow Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie. John Neumeier to jeden z najważniejszych i najbardziej uznanych choreografów, zdobywca wielu prestiżowych nagród. Balet „Little Mermaid” (Mała syrenka) odniósł ogromny sukces frekwencyjny, bilety na spektakle wyprzedawano z wyprzedzeniem, inscenizacja zebrała świetne recenzje widzów i krytyków. Tę fantastyczną inscenizację możemy dziś obejrzeć w wersji kinowej, w najwyższej technologii obrazu i dźwięku! Autorką muzyki jest Lera Auerbach, która jest jedną z najbardziej ekscytujących kompozytorek młodego pokolenia. W tytułowej roli zobaczymy Yuan Yuan Tan, która otrzymała złoty medal oraz nagrodę Niżyńskiego na Międzynarodowym Konkursie Tańca Nowoczesnego i Baletu (1993) oraz wielu innych międzynarodowych konkursach. „Mała Syrenka” to zapierający dech w piersiach spektakl, będący przepiękną interpretacją baśni Hansa Christiana Andersena. Łączy w sobie oszałamiające partiie taneczne i dynamiczną dramaturgię. Choreografia Neumeier’a obrazuje zaskakujące ścieżki wyobraźni artysty wymagając od tancerzy najwyższego kunsztu technicznego i niezwykłej wrażliwości. Neumaier wznosi się w rejony fantazji osiągając niezwykły obraz psychologicznej metamorfozy, której ostatecznym stadium jest wielka prężność ducha, objawiająca się w dynamice ruchu i zdumiewających tanecznych sekwencjach. Premiera „Małej Syrenki” została przygotowana dla Royal Danish Ballet z okazji Jubileuszu dwóchsetlecia urodzin Andersena w 2005 roku.

Mała syrenka (The little mermaide) – 120’

libretto, choreografia, kostiumy, światło – John Neumeier

muzyka: Lera Auerbach

wykonawcy: Yuan Yuan Tan, Lloyd Riggins, Tit Helimets,

San Francisco Ballet

produkcja: Bernhard Fleischer Moving Images, NDR, ARTE, THIRTEEN

for WNET, San Francisco Ballet, NHK, 2011

gość wieczoru: Piotr Kraśko

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close