Warszawa/XII Ogrody Muzyczne: film „Moim partnerem jest muzyka”, reż. Gabriele Eichinger

Zdjęcie: Warszawa/XII Ogrody Muzyczne: film „Moim partnerem jest muzyka”, reż. Gabriele Eichinger

Fot. Odette Scott.

Wersja do druku

Udostępnij

John Neumeier jest  jednym z niewielu choreografów, który do dziś realizuje wielkie balety, nadając nowego kolorytu partyturom muzycznym. Kocha muzykę( ma wielki sentyment do F. Chopina do jego muzyki stworzył swoją Damę Kameliową) i to muzyka jest mu przewodnikiem, partnerem i o tym właśnie opowie Państwu w swoim wywiadzie.  

 

John Neumeier jest jednym z największych choreografów naszych czasów. Dotychczas, jego twórczość zamknięta była

„pod kluczem”, staraliśmy się od dawna o uzyskanie licencji na prezentowanie jego baletów w naszych Ogrodach John Neumeier jest Amerykaninem, urodzonym w 1942 roku w Milwaukee. Amerykaninem, który zakochał się w Europie i od 1966 prowadzi zespół Hamburg Ballet, będący swoistą „kuźnią ” jego stylu. Przyjmuje liczne zaproszenia: m.in. w  San Francisco  została niedawno zarejestrowana  Mała syrenka,  a słynne przedstawienie „Legendy Józefa” z 1977 – w Operze Wiedeńskiej. W przyszłym roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, na zaproszenie Krzysztofa Pastora, Dyrektora Polskiego Baletu Narodowego, Neumeier wystawi swój Sen Nocy letniej

Część I. Moim partnerem jest muzyka – wywiad z Johnem Neumeierem (Miein Partner ist die Musik – Interview mit John Neumeier) – 15’

reżyseria: Gabriele Eichinger

produkcja: Unitel Classica, 1999

Część II. Legenda o Józefie (Josephs Legende) – 66’

muzyka: Richard Strauss, Vienna State Opera Orchestra

choreografia: John Neumeier

produkcja: ZDF, Unitel, 1994 

 

Spis utworów:

Joseph träumt von einem Engel/Sny Józefa o Aniele

Fest an Potiphars Hof/Trudny do okiełznania Potiphar

Tanz von Potiphars Weib/Taniec z żoną Potiphara

Der Wettkampf/Konkurs

Josephs Tanz/Taniec Józefa

Joseph und der Engel/Józef i Anioł

Joseph und Potiphars Weib/Józef I żona Potiphara

Die Gäste verlassen das Fest/Wyjście gości

Josephs Traum/Udręki Józefa

Joseph und Potiphars Weib/Józef I żona Potiphara

Potiphar überrascht sein Weib – Schlussszene/Potiphar porzuca żonę – Scena finałowa

Legenda o Józefie to spektakl baletowy do muzyki Richarda Straussa. Balet został nagrany w 1977 roku w wiedeńskiej State Opera. Kompozycja oparta jest na historii Józefa i zaczerpnięta została ze Starego Testamentu. W pierwszoplanowych rolach tańczą Judith Jamison w roli żony Putyfara oraz Kevin Haigen. Choreografia jest dziełem Johna Neumeier’a, który również pełni rolę dyrektora Baletu Hamburskiego. W tym roku, słynny choreograf kończy 70 lat. Ogrody Muzyczne postanowiły to uczcić, przedstawiając Państwu dwukrotnie inscenizacje baletowe w opracowaniu Neumeier’a.  

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close