Warszawa/XII Ogrody Muzyczne: film „Świat Matthew Bourne’a”, reż. Ross Mc Gibbon

Zdjęcie: Warszawa/XII Ogrody Muzyczne: film „Świat Matthew Bourne’a”, reż. Ross Mc Gibbon

Fot. Odette Scott.

Wersja do druku

Udostępnij

Zanim Bourne zakochał się w muzyce baletowej, marzyło karierze gwiazdy hollywoodzkich musicali. Hobby nastoletniego chłopaka, było zbieranie autografów. Wielki choreograf do dzisiaj uważa, że najcenniejszą rzeczą w jego domu, jest list(napisany do niego w odpowiedzi) przez Charliego Chaplina.„Wirtuoz opowieści, choreograf najbardziej cool, bezdyskusyjny król teatru tańca”– pisze o nim anglojęzyczna prasa.„Dansicals”– tak nazywają jego przedstawienia krytycy, mając namyśli połączenie tańca i komedii muzycznych.

Matthew Bourne zaczął tańczyć bardzo późno, mając 22 lata. Naukę rozpoczął w Laban Dance Centre. Kilka lat po ukończeniu szkoły, założył grupę Adventures in Motion Pictures, noszącą dziś nazwę New Adwentures. Jego spektakle emanują niesamowitą wyobraźnią, dziecięcym urokiem, i mocnym naciskiem na grę dramatyczną tancerzy-aktorów. Bourne eksperymentuje gatunkami, stylistyką i konwencjami ruchowymi. Pomimo 25 lat pracy artystycznej, jego spektakle wciąż niosą za sobą powiew świeżości. Porównywane są do produkcji broadwayowskich, choć tematy w nich podejmowane, są niejednokrotnie bardzo poważne. Podczas wizyty w Londynie koniecznie należy poszukać w repertuarach teatrów któregoś z jego nowszych tytułów: Śpiącej Królewny,której akcja rozgrywa się w czasie wojny, Doriana Graya czy Play Without Words.Wiernej publiczności Ogrodów Muzycznych przypominamy, że Matthew Bourne jestreżyserem i choreografem wspanialego widowiska Jezioro Łabędzie, w którym partię łabędzi tańczą wyłącznie mężczyźni.


„Matthew Bourne całkowicie odmienił oblicze tańca” – The New Yorker

„Matthew Bourne” jest jednym z najpopularniejszych choreografów wszech czasów”– The Indenpendent

„Outsider, który sprawia, że inni outsiderzy czują się komfortowo w teatrze”- New York

World of Matthew Bourne – 50’

reżyseria: Ross Mc Gibbon

wykonawcy: Dance Company New Adventures

muzyka: Czajkowski, Prokofiew, Chopin, Elgar, Newman, Davis

produkcja: Leopards Film (UK), Channel 4 (UK), 2011

gość wieczoru: Witold Krasowski

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close