Warszawa: XIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: Ana Borralho, João Galante „Atlas Warszawa”

Zdjęcie: Warszawa: XIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: Ana Borralho, João Galante „Atlas Warszawa”

Fot. Vasco Celio

Wersja do druku

Udostępnij

Punktem wyjścia do pracy były słowa niemieckiego artysty, twórcy teorii rzeźby społecznej i działacza społecznego Josepha Beuysa: „jesteśmy rewolucją” i „wszyscy jesteśmy artystami”. Aby teatr na nowo zaangażować w polityczną przestrzeń, scenę zapełnia stu mieszkańców Warszawy, specjalnie wybranych do projektu. Wspólnie tworzą barwny, odzwierciedlający złożoność tkanki społecznej miasta pejzaż różnych profesji, postaw i poglądów. To zaczyn cichej rewolucji.

Spektakl powstał z inspiracji dziecięcą piosenką: „Jeśli jeden słoń przeszkadza wielu ludziom, dwa słonie przeszkadzają dużo bardziej, jeśli dwa słonie przeszkadzają wielu ludziom, trzy słonie przeszkadzają dużo bardziej…” Podczas widowiska performerzy chodzą po scenie jak po wybiegu, wypowiadając dziecięcą formułę dodając wykonywaną przez siebie profesję. „Jeśli czterech artystów wizualnych przeszkadza wielu osobom, to pięciu artystów wizualnych przeszkadza dużo bardziej”. Scena powoli zapełnia się, a z pojedynczych jednostek tworzy się bezpośrednia, inkluzywna i niehierarchiczna wspólnota, niosąca w sobie potencjał zmiany społecznej.

Ana Borralho i João Galante poznali się podczas studiów sztuk wizualnych i współpracowali regularnie w słynnej portugalskiej grupie teatru fizycznego Olho. Swoje własne projekty performatywne, instalacje, fotograficzne, muzyczne i sztuki wideo realizują wspólnie od 2002 r. Problemami często przez nich poruszanymi w sztuce są relacje: ciało/umysł, prywatne/publiczne, jednostka/społeczeństwo, polityka społeczna i gender. Od 2004 r. ich prace pokazywane były na międzynarodowych festiwalach na całym świecie. Są założycielami nie-muzycznego zespołu Jimmie Durham, stowarzyszenia casaBranca, dyrektorami artystycznymi i kuratorami festiwalu The live art w Verão Azul i festiwalu muzyki elektronicznej Electrolegos. Żyją i pracują w Lizbonie i Lagos. Po raz pierwszy pokazują swoją pracę w Polsce.

Atlas Warszawa

Ana Borralho, João Galante | Portugalia

27 + 28 września | 19.00 | czas: 80 min. | Teatr Powszechny

Premiera

bilety: 20-30 zł

Więcej o festiwalu: www.cialoumysl.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Warsaw: Teatr Powszechny, ul. Jana Zamoyskiego 20

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close