Warszawa: XIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: Heine Avdal, Yukiko Shinozaki „Nothing’s for something”

Zdjęcie: Warszawa: XIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: Heine Avdal, Yukiko Shinozaki „Nothing’s for something”

Fot. Kurt Van Der Elst

Wersja do druku

Udostępnij

Heine Avdal i Yukiko Shinozaki, rozpoznawani na międzynarodowej scenie performatywnej dzięki wielu fascynującym, niepokojącym projektom site-specific (m.in. hotele, budynki biurowe, sklepy, np. Field Works – Hotel na C/U w 2010 roku zapraszał pojedynczych widzów do pokoju w jednym z warszawskich hoteli), spektaklem Nothing’s for something powracają do tradycyjnej przestrzeni teatru i skupiają się na świecie twórców.

Punktem wyjścia dla Heinego Avdala i Yukiko Shinozaki było założenie, że wszystkie elementy spektaklu komentują się wzajemnie w systemie niehierarchicznym, jak węzły w sieci komputerowej, czy w interfejsie. Wykonawcy, publiczność, dźwięk, światło, scenografia i różne obiekty są na tym samym poziomie znaczenia. Widz sam układa reguły gry i poprzez zabawę, polegającą na wyrywaniu elementów spektaklu z ich zwyczajowych powiązań, odkrywa to, co dotychczas było zakryte przed jego wzrokiem. Poprzez bogactwo i wyrafinowanie środków wyrazy Nothing’s for something to spektakl docierający zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

 

Heine Røsdal Avdal studiował taniec, choreografię i sztuki wizualne w Oslo National College of the Arts oraz w belgijskiej P.A.R.T.S. W latach 1997-2001 współpracował z zespołem Damaged Goods Meg Stuart. Od 2000 roku współpracuje z Yukiko Shinozaki. Bada, jak konwencje dotyczące przestrzeni wpływają na sposób, w jaki doświadczamy i poruszamy się w przestrzeni prywatnej/publicznej, oraz szuka miejsc, w których różne komponenty przestrzeni niespodziewanie się na siebie nakładają. Interesuje go też sposób, w jaki wykorzystuje się technologię, by zmienić znaczenie i percepcję ludzkiego ciała.

Yukiko Shinozaki po ukończeniu szkoły baletowej w Tokio wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiowała taniec współczesny i psychologię na Portland State University. Po kilku latach pracy jako tancerka i choreografka w Nowym Jorku przeniosła się do Brukseli. Dołączyła tam do zespołu Damaged Goods, gdzie poznała Heinego Avdala i Christopha De Boecka, z którymi założyła grupę Deepblue. W swojej pracy koncentruje się na złożoności ludzkiego ciała i jego wewnętrznych sprzecznościach. Słowem-kluczem jest dla niej transformacja. Współpracę artystyczną traktuje jako ważny element swojej pracy, podczas której łączy przypadkowe elementy pojawiające się w wyniku spotkania z różnymi ludźmi w różnych sytuacjach.

Nothing’s for something

Heine Avdal, Yukiko Shinozaki | Norwegia / Japonia / Belgia

21 września | 18.00 | czas: 60 min. | Teatr Studio – Duża Scena

bilety: 20-30 zł

Więcej o festiwalu: www.cialoumysl.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Warszawa: Teatr Studio, Pl. Defilad 1 (Duża Scena)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close