Warszawa: XIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: Olivier Dubois „Souls”

Zdjęcie: Warszawa: XIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: Olivier Dubois „Souls”

Fot. Antoine Tempe

Wersja do druku

Udostępnij

Olivier Dubois, prowokujący tancerz i choreograf, którego taniec na rurze w Pour tout l’or du monde został dobrze zapamiętany przez widzów C/U, w swoim nowym spektaklu zagłębia się w Afrykę – kolebkę duszy ludzkości. Do współpracy zaprosił tancerzy z Maroka, Wybrzeża Kości Słoniowej, Senegalu, Egiptu, RPA i Republiki Kongo. Francuski choreograf próbuje ożywić dzięki nim autentyczny ruch. Nie ruch scenicznych pozorów, ale ruch tworzący wspólnotę, w którym skupiałaby się energia społeczna.

W Souls Olivier Dubois opowiada o ukrytym ludzkim przeznaczeniu, któremu jednostka próbuje stawić opór. Spowalnia czas, miażdży siły grawitacji, aby ukazać tkwiące w każdym z nas możliwości zmiany swego losu, a nawet i świata. Scena pokryta piaskiem, która symbolizuje cmentarz, arenę, tablicę, przypomina także oddaloną o 120 kilometrów od wybrzeża północnej Afryki wyspę Lampedusa – pierwszy przystanek na drodze afrykańskich uchodźców do Europy.

Teaser

Olivier Dubois (ur. 1972) – tancerz, choreograf i performer. Mimo budowy ciała zapaśnika przez kilkanaście lat z powodzeniem poświęcał się karierze tancerza. Tańczył m.in. w Las Vegas z Celine Dion, w Cirque de Soleil oraz dla takich choreografów, jak: Karine Saporta, Angelin Preljocaj, Jan Fabre i Sasha Waltz. Wszystkie te doświadczenia dostarczyły mu materiału do refleksji nad pozycją i rolą tancerza w relacji do choreografa, publiczności i repertuaru. Uświadomiły mu również, że kwestionowanie jest jego artystycznym powołaniem i doprowadziły w 2007 roku do solo Pour tout l’or du monde (pokazywanego na Ciało/Umysł w 2010 roku). Otrzymał za nie nagrodę specjalną przyznaną przez stowarzyszenie francuskich krytyków. Dubois uczy tańca i prowadzi warsztaty m.in. w Operze Narodowej w Wiedniu, Operze Kairskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Monako. Jest również odznaczony nagrodą Jardin d’Europe. W 2013 roku podczas Festiwalu w Awinionie odbyła się premiera jego najnowszej pracy Tragédie. Od stycznia 2014 roku jest dyrektorem Narodowego Centrum Choreograficznego w Roubaix – Nord-Pas-de-Calais, oraz artystą stowarzyszonym paryskiego CENTQUATRE.

Souls

Olivier Dubois / Francja

18 września | 19.00 | czas: 60 min. | Teatr Studio – Duża Scena

bilety: 40-50 zł

Więcej o festiwalu: www.cialoumysl.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Studio, Pl. Defilad 1 (Duża Scena)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close