Warszawa: XIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: TALDANS „600 steps”

Zdjęcie: Warszawa: XIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł: TALDANS „600 steps”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

600 steps to projekt interdyscyplinarny, do którego realizacji turecki kolektyw artystów TALDANS (Filiz Sızanlı i  Mustafa Kaplan) zaprosił polskich performerów: Izę Szostak, Karola Tymińskiego, Zorkę Wollny, Wojtka Ziemilskiego, oraz tureckiego architekta Kürsada Özdemira. 600 steps to praca autotematyczna – organiczna kolaboracja i nawiązywanie stosunków podczas dwóch rezydencji: w Stambule i w Warszawie. Projekt opiera się na instynktownym wchodzeniu w tkankę miejską, gdzie każdy artysta pracuje innym warsztatem, oraz na badaniu własnego zetknięcia z miastem i pamięcią. Artyści pracowali najpierw indywidualnie, wykorzystując swoje dotychczasowe doświadczenie w reagowaniu na przestrzeń miejską, społeczną i artystyczną Stambułu i Warszawy. Następnie szukali rozwiązań, które pozwoliły im pracować wspólnie w studio. W wyniku współpracy powstał plac zabaw w przestrzeni publicznej złożony z działań performatywnych i instalacji skonstruowanych z obiektów znalezionych, przez który każdy widz może przejść własną ścieżką.

TALDANS został założony w Stambule przez Mustafę Kaplana i Filiz Sızanlı w 2003 r. Nazwa wzięła się od skrótu nazwy Theater Research Laboratory (TAL), działającego przy Teatrze Miejskim w Stambule, w którym

Mustafa Kaplan prowadził poszukiwania ruchowo-taneczne.

Mustafa Kaplan (ur. 1965) uczył się tańca u Geyvan McMillan w Stambule, gdzie studiował elektrotechnikę. W latach 1989-1992 tańczył w Modern Ballet Company, a następnie pracował w Teatrze Miejskim w Stambule jako choreograf i tancerz. Jest współzałożycielem tanecznych i performatywnych zespołów, takich, jak: Yesil Üzümler, Dans Fabrikası,Taldans Company, oraz stowarzyszenia CATI. Filiz Sızanlı (ur. 1975) jest absolwentką Wydziału Architektury Uniwersytetu Technicznego w Stambule. Uczestniczyła w wielu projektach teatralnych w ramach Research Laboratory przy Teatrze Miejskim w Stambule. Jest jedną z założycielek Stowarzyszenia CATI. Pracowała z Mathilde Monnier, Emmanuelle Hyunh, Yannem Marussichem.

600 steps

TALDANS | Polska / Turcja

28 września | godz. 16.00 | czas: 60 min. | Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

wstęp wolny

Spektakle Taldans: Sek sek, Solum, Dolap

Więcej o festiwalu: www.cialoumysl.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 16:00

Warsaw: Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Pl. Małachowskiego 3

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close