Warszawa/XIV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu: Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy „GOGOL” – reż. Lionel Menard

Zdjęcie: Warszawa/XIV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu: Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy „GOGOL” – reż. Lionel Menard

Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska.

Wersja do druku

Udostępnij

Tego śnieżnego poranka Rene postanowił, że przed pójściem do biura zajrzy do krawca Jacquesa. Nie może już dłużej cerować swojego płaszcza, zniszczonego przez czas, wiatr i deszcze. Nie spodziewa się, że ta wizyta zmieni bieg jego życia.

Spektakl Płaszcz w reżyserii Marcela Marceau, którego premiera odbyła się w 1951 roku, przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych mimodramów zbiorowych. Od tego czasu przedstawienie zawsze wystawiane było w niezmienionej formie. Spektakl stał się w pewnym sensie sztuką muzealną.

Postanowiliśmy z reżyserem Lionelem Menardem ponownie odbyć tę podróż. Inspirowani twórczością Mikołaja Gogola pragniemy odkryć ten mimodram raz jeszcze, przebudowując opowieść, zmieniając kompozycję muzyczną oraz kostiumy. Staramy się pokazać, że główne zasady inscenizacji Marcela Marceau oraz poruszane w spektaklu tematy są ponadczasowe.  – mówi Barłomiej Ostapczuk, dyrektor artystyczny teatru.

TRAILER

Reżyseria: Lionel Menard

Asystent reżysera: Maja Pieczerak

Scenografia i kostiumy: Agnieszka Magiera

Maski i lalki: Katarzyna Wróbel

Występują: Ewelina Grzechnik, Marta Grądzka, Paulina Szczęsna, Paweł Kulesza,

Ireneusz Wojaczek, Bartłomiej Ostapczuk

Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy jest grupą teatralną tworzoną przez aktorów od lat związanych z Warszawskim Centrum Pantomimy.

TEATR Warszawskiego Centrum Pantomimy jest grupą teatralną tworzoną przez aktorów od lat związanych z Warszawskim Centrum Pantomimy. Spektakle Teatru realizują uznani międzynarodowi twórcy sztuki pantomimy. Dzięki połączeniu umiejętności aktorów oraz wyobraźni i doświadczenia zapraszanych twórców staramy się ukazać, jak wiele sztuka Pantomimy ma do zaoferowania współczesnemu widzowi. Widzowi, dla którego pomimo swojej wieloletniej tradycji „sztuka poza słowami” często potrafi stanowić wspaniałe artystyczne odkrycie. Poprzednia propozycja Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy to Agua De Lagrimas w reż. Lionela Menarda. Premiera przedstawienia odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w sierpniu 2013r. na Scenie Na Woli Teatru Dramatycznego m.st W-wy. Przedstawienie opowiadające o zapachu, pasji i miłości znajduje się w repertuarze Teatru Dramatycznego.   Wystawiane jest również na festiwalach teatralnych w kraju i za granicą.
Spektakl Gogol także jest opowieścią o człowieku i jego pragnieniach. Tym razem jednak ukazaną w zupełnie inny sposób.

Lionel Menard: Studiował w Ecole Internationale de Mimodrame de Paris pod dyrekcją Marcela Marceau.
Występował w Compagnie de Marcel Marceau oraz CIE Philppe Genty. Wieloletni współpracownik i asystent M.Marceau.
Od początku studiów zajmuje się pisaniem scenariuszy i reżyserią. Stale współpracuje z Bodecker & Neander Compagnie,  tworząc wszystkie ich spektakle. (Silence, Out of the blue, Satie, Deja Vu, Opus 4, Follow Light). Spektakl Agua De Lagrimas (2013) był jego pierwszym kontaktem z Warszawskim Centrum Pantomimy, Polską sztuką mimu a także pierwszym zrealizowanym w naszym kraju spektaklem teatralnym.

Więcej informacji o spektaklach i warsztatach na stronie festiwalu: http://www.mime.pl/

Logo Teatr Dramatyczny (oryginał)Logo Teatr Dramatyczny Scena na Woli (miniaturka)Logo Warszawskie Centrum Pantomimy (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy: Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Kasprzaka 22

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close