Warszawa/ XIV Międzynarodowy Festiwal Tańca Warsaw CI Flow: „Ścieżki poranne” – warsztaty

Zdjęcie: Warszawa/ XIV Międzynarodowy Festiwal Tańca Warsaw CI Flow: „Ścieżki poranne” – warsztaty

14. Międzynarodowy Festiwal Tańca Warsaw CI Flow, plakat: materiały promocyjne organizatora

Organizatorki 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Warsaw CI Flow zapraszają na Ścieżki poranne – warsztaty, które poprowadzą Jess Curtis, Simonetta Alessandri i Sebastian Flegiel.

Wersja do druku

Udostępnij

Ścieżki poranne:

  1. Czucie, Tańczenie I Performowanie

Prowadzący: Jess Curtis (US/DE)

W jaki sposób nasze zmysły wspierają, zakłócają, włączają i  wpływają na (inter) akcje, które nazywamy tańcem i performancem? Podczas tego warsztatu będziemy pracować z najbardziej podstawowymi elementami doświadczenia, odkrywając zmysły, postrzeganie, impulsy, emocje, uwagę, odruchy i reakcje, aby stworzyć więcej przestrzeni pomiędzy nimi, w której będziemy mogli tworzyć formy performatywne i doskonalić nasze umiejętności wykonawcze. Nakładając na siebie doświadczenia sensoryczno-motoryczne, będziemy przemierzać pokrętne topologie ciała i krwi, aby wykonać percepcyjne akrobacje, które przeniosą nas w nowe wymiary.  Tworząc partytury i struktury (lub nie) zapytamy „Czy wolność to stan posiadania wyborów, czy stan poza wyborem?”.  Przyjrzymy się obu możliwościom, zderzymy je ze sobą, by zobaczyć, jakie pogmatwane rzeczywistości możemy sobie skonstruować. Będziemy pracować fizycznie, nie szczędząc potu, aby ciężar, oddech, pęd, adrenalina i pragnienie także oddziaływały na struktury konceptualne, oraz pomagały odnaleźć przyjemność, satysfakcję i bogaty zakres wrażeń performatywnych.

2. Feldenkrais dla Kontaktu

Prowadząca: Simonetta Alessandri (UK/IT)

W Metodzie Feldenkraisa kierujemy naszą uwagę na wewnętrzne odczucia bez oceniania ich. Uznając inteligencję ciała, ale będąc ciekawym nowych możliwości, rozpoznajemy nawyki i precyzujemy nasze wybory, aby zwiększyć sprawność, swobodę i poczucie komfortu, które obejmują całą naszą istotę. Ten specyficzny sposób rozwijania świadomości poszerzy nasze zmysły, wpływając na poziom naszej obecności i uważności, pielęgnując naszą wędrówkę od środka na zewnątrz, jednocześnie angażując się w odkrywanie siebie i swojej autentyczności. Odnajdziemy somatyczne poczucie siebie, które dąży do relacji z innymi i środowiskiem, do doświadczania, umacniania, przemiany. Kiedy spotkamy się z partnerem, który ma za sobą ten sam proces somatyczny, odnajdziemy więcej subtelności w odczuwaniu, odczytywaniu i komunikowaniu się podczas fizycznej rozmowy w ramach Kontakt Improwizacji. We wspólnym doświadczeniu nabierzemy większego zaufania i poczujemy okazję do odświeżenia słownictwa KI i zgłębienia go poprzez eksperymentowanie z mało znanymi ścieżkami. Albo spojrzenia na bardziej znane słownictwo KI z nowej perspektywy, aby czerpać radość z autentycznego, nieprzewidywalnego i ożywionego tańca.

3. Radosne Techniki

Prowadzący: Sebastian Flegiel (PL)

W świecie somatycznego rozmiękczania moja propozycja jest raczej propozycją natury technicznej. Lubię przypominać o potrzebie struktury i wytrzymałości w praktyce, która w początkach formy została nazwana sportem artystycznym. W pewnym sensie będzie to więc podróż w głąb historii.

W moich odczuciach nasza fizyczność ma głęboko zakorzenioną logikę. Ruch ma swoje zasady. Odkrywając je, budujemy bazę wiedzy, która zapisuje się w domenie samego ruchu. Poprzez praktykę i powtórzenia, uaktualniamy naszą sferę działań. Sprawności stają się naturalne, a ruch staje się lekki. Ucieleśniona technika staje się swobodą pozbawioną obaw, a swoboda wywołuje radość.

KI to dla mnie radosna zabawa pomiędzy naszymi środkami ciężkości, gdzie jedno prowadzi, a drugie podąża za pierwszym. Dzieje się tak, gdy doświadczamy stanu przepływu, flow. Ten stan pozwala przezwyciężyć lęk i rozpuszcza bariery. Możemy zatem współdzielić ciągle zmieniającą się rzeczywistość Kontakt Improwizacji – z uśmiechem.

Ścieżki poranne odbywają się od czwartku do niedzieli (7.07-10.07) i od wtorku do poniedziałku (11.07-12.07) w godz. 10.00-13.00.

Zapisy: https://www.polandcontactfestival.com/rejestracja

Więcej informacji: https://www.polandcontactfestival.com/

Organizator: Fundacja Artystyczna PERFORM
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy: Mazowiecki Instytut Kultury

Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Kampus, NN6T, E-teatr.pl, taniecPOLSKA.pl, TerazTeatr.pl, Prestoportal.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close