Warszawa/XV Festiwal Ogrody Muzyczne: „Historia tańca na ekranie”

Zdjęcie: Warszawa/XV Festiwal Ogrody Muzyczne: „Historia tańca na ekranie”

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XV Festiwalu Ogrody Muzyczne przygotowano kolejną odsłonę programu projekcji filmowych Taniec na ekranie – prezentację sylwetek wybitnych postaci ze świata tańca i baletu XX wieku. Podczas przeglądu będzie można zobaczyć film Historia tańca na ekranie. Występują m.in. Isadora Duncan, Anna Pawłowa, Martha Graham, Sasha Waltz, Mary Wigman, Fred Astair, Moira Shearer, Maja Plisiecka. Gościem wieczoru będzie Martyna Wojciechowska.

 

Gest, którym bracia Lumière skierowali świat na zupełnie nieznane tory, był wynalazek ruchomego obrazu. Ale nie tylko Wyjście robotników z fabryki czy Podróż na księżyc odmieniła oblicze ziemi. Faktem rzadko przy tej okazji odnotowywanym jest to, że na ekranie już od samego początku istnienia kina obecny jest także taniec. Kino przyszło baletowi z ogromną pomocą. I nie chodzi tu wyłącznie o możliwość dokumentowania i archiwizowania, ale także o dokładniejszą, bardziej szczegółową transmisję elementów kultury czy wręcz przydatność warsztatową, gdy praca nad choreografią może opierać się na analizie wcześniejszych rozwiązań. Taniec na ekranie to m.in. Serpentine Dance zarejestrowany przez Augusta i Louisa Lumière w 1896 roku, Umierający łabędź w wykonaniu Anny Pawłowej z 1924 roku czy Czarny łabędź zmarłej niedawno Mai Plisieckiej, zarejestrowany w 1947 roku.

Historia tańca na ekranie / A History of Dance on Screen – cz. I (65’)

Reżyseria: Reiner E. Moritz

Występują: m.in. Isadora Duncan, Anna Pavlova, Martha Graham, Sasha Waltz, Mary Wigman, Fred Astair, Moira Shearer, Maja Plisiecka

Produkcja: Poorhouse, Arthaus Musik 2014

Gość wieczoru: Martyna Wojciechowska

Bilety i karnety do nabycia w systemie sprzedaży internetowej eBilet.pl oraz w kasach Zamku Królewskiego i w salonach EMPIK od 15 czerwca 2015 roku w przedsprzedaży (w godzinach otwarcia kas Zamku Królewskiego) oraz w dniach wydarzeń festiwalowych do godziny rozpoczęcia wieczoru.

Godziny otwarcia kas:
poniedziałek – środa w godz. 10.00-17.00
czwartek w godz. 10.00-19.00
piątek – sobota w godz. 10.00-17.00
niedziela w godz. 11.00-17.00

Telefoniczna informacja o biletach:
Kasy Zamku Królewskiego w Warszawie
Kontakt: (22) 355 51 70

Nie przyjmujemy rezerwacji biletów. 

CENY BILETÓW:
Bilet jednorazowego wstępu na projekcję – 10 zł

Bilet jednorazowego wstępu na koncert – 15 zł

Karnet normalny – 80 zł

Karnet ulgowy (emeryci, renciści, uczniowie, studenci) – 70 zł

Karnety nie obejmują koncertów. 

Strona Festiwalu: www.ogrodymuzyczne.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Warszawa: Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close