Warszawa/XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych ROZDROŻE 2021: Prezentacja twórczości Carolyn Carlson

Zdjęcie: Warszawa/XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych ROZDROŻE 2021: Prezentacja twórczości Carolyn Carlson

Carolyn Carlson Company "The Tree", fot. Frédéric lovino

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jako organizator 25. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych Rozdroże 2021 „Na styku światów”. Spektakle artystów z Lozanny, Paryża i Warszawy zaprasza na projekcje filmów z choreografiami wybitnej tancerki i choreografki Carolyn Carlson. Wstęp wolny.

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas festiwalu po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana zostanie twórczość wybitnej tancerki i choreografki Carolyn Carlson. Pokaz odbędzie się w formie projekcji filmowych, poprzedzonych wstępem Janusza Marka.

Urodzona w Stanach Zjednoczonych artystka od 1971 roku mieszka w Europie. Jest autorką ponad 100 choreografii, które współtworzą historię tańca. Była solistką w słynnym zespole tańca współczesnego Alwina Nikolaisa w Nowym Jorku. W Europie Carlson kierowała m.in. Teatro la Fenice w Wenecji i Culberg Ballet w Sztokholmie. W 2014 roku założyła międzynarodowy zespół Carolyn Carlson Company, działający w Paryżu. Jako pierwsza choreografka otrzymała nagrodę na Biennale Sztuki w Wenecji. Jej dzieła wyróżniają się silnym przekazem duchowym, walorami wizualnymi oraz perfekcją tańca.

www.carolyn-carlson.com

The Tree: Fragments of Poetics on Fire (Pol. Drzewo. Fragmenty poetyki w płomieniach) to zapis filmowy najnowszego spektaklu zespołu Carolyn Carlson Company w choreografii artystki, którego prapremiera miała miejsce w maju 2021 roku. The Tree to poetycka refleksja nad kondycją człowieka w czasach kryzysu ludzkiej tożsamości i degradacji środowiska naturalnego. Współtwórcami spektaklu są doskonali europejscy i azjatyccy tancerze. Scenografię tworzą wielkie malowidła chińskiego artysty Gao Xingjiana.

Zapis spektaklu jest koprodukcją Carolyn Carlson Company, Chaillot Théâtre National de la Danse i Oxymore we współpracy z Arte Concert–Arte France i Mezzo. Jego reżyserem jest Yan Proefrock.

Blue Lady (Revisited) to film autorstwa André S. Labarthe’a o słynnym tanecznym solo The Blue Lady autorstwa Carolyn Carlson. Stworzone przez tancerkę w 1983 roku i przez wiele lat przez nią wykonywane, zostało przez artystkę przerobione w 2008 roku dla cenionego fińskiego tancerza Tero Saarinena. The Blue Lady to medytacja na temat życia od młodości do śmierci. Film pokazuje pracę choreografki z tancerzem i jej efekt.

Koprodukcja Tero Saarinen Company, A.M.I.P, Le Fresnoy – Studio National des Arts Contemporains i Centre Chorégraphique National de Roubaix Nord – Pas de Calais.

Wstęp wolny

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Jazdów 2

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close