Warszawa/XV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu: Gregg Goldston „Weeping in Silence”

Zdjęcie: Warszawa/XV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu: Gregg Goldston „Weeping in Silence”

Fot. Steven Hunt

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy i Warszawskie Centrum Pantomimy zapraszają na jubileuszową, XV edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. Gregg Goldston pokaże spektakl Weeping in Silence. Weeping in Silence to pełnowymiarowe jednoosobowe przedstawienie, które opowiada w całości losy jednej postaci. Z historycznego punktu widzenia, dzieło to wydaje się być pierwszym tego rodzaju utworem w tej dziedzinie sztuki.  Niezależnie od tego, produkcja ta umożliwiła Greggowi Goldstonowi połączenie jego wysoko rozwiniętej techniki iluzji z czterema dekadami doświadczenia choreograficznego, by stworzyć styl spektaklu niespotykany dotąd w pantomimie.  Rezultat końcowy tego połączenia pokaże, w jaki sposób choreografia pantomimy może dać ten sam rodzaj efektów, który można spotkać jedynie w filmach.

W roku 2015 Gregg Goldston obchodzi 40. rocznicę pracy scenicznej. Jego nowe dzieło, Weeping in Silence (Łkając w ciszy) upamiętnia ten fakt, będąc niejako wystylizowanym autoportretem życia Goldstona. Weeping in Silence to czarna komedia, czy może lepiej – komediowy koszmar. Utwór został celowo pomyślany jako podróż do granic tej formy sztuki jako takiej. Spektakl pokazuje dzieje postaci w trakcie kilku scen połączonych ze sobą tak, by tworzyły one historię życia. Niektóre z nich dzieją się w czasie teraźniejszym, inne są jedynie wspomnieniami, jeszcze inne tylko snami na jawie.

Czas trwania spektaklu: 80 minut bez przerwy

Gdy w 1975 roku Gregg Goldston zobaczył przedstawienie Marcela Marceau, błyska- wicznie rozpoczął trwającą do dziś przygodę ze sztuką pantomimy. Pierwsze kroki sta- wiał u Richmonda Sheparda; uczył się także u Moni Yakim oraz Stefana Niedziałkowskiego, a w końcu długo współpracował ze swoim idolem – Marceau – który stał się dla niego mentorem i bliskim przyjacielem. Marcel Marceau został Doradcą Artystycznym w Goldston Mime Foundation, zaś Goldston był asystentem Marceau podczas jego amerykańskich tournée w latach 2002-2005 oraz grał główne role w Nouvelle Compagnie De Mimodrame Marceau podczas pięciotygodniowych występów grupy na deskach American Repertoire Theatre of Harvard. Od ponad 35 lat Gregg występuje jako solista w USA, Azji i Europie, w unikalny sposób łącząc balet i taniec współczesny. Założył również wędrowny siedmioosobowy zespół The Invisible People oraz trio The Funny Bones z siedzibą na Manhattanie. Gregg prezentował swoje dzieła nie tylko w mniejszych nowojorskich teatrach, ale także w The Lincoln Center Institute; brał udział w programie „Meet the Artist” w Lincoln Center, „New York Theatre Workshop” oraz w programie „The Urban Stages”. Gościł w takich programach telewizyjnych jak: The Daily Show, Law & Order, PBS online oraz The Early Show on CBS. Jego kreacje opisywano i chwalono w „The New York Times”, „The New York Daily News” oraz „Chicago Re-ader”. Jego doświadczenie w pracy z klientami komercyjnymi obejmuje projekty dla takich firm jak: General Motors, Van Cleef & Arpels, a także F.A.O. Schwarz. W 1980 roku założył szkołę dla mimów The Goldston School for Mimes – intensywny program letnich szkoleń w Gambier w stanie Ohio. Szkoła organizowała seminaria z udzia-łem Marcela Marceau, Stefana Niedziałkowskiego, jak również letnie sezony przedstawień pantomimy. Goldston był jej dyrektorem do 2001 roku. Obecnie szkoła działa pod nazwą The School for Mime Theatre.

W roku 2000 Gregg wystąpił po raz pierwszy na Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie jako gość wraz z Alithea Mime Theater – zespołem stworzonym w szkole dla mimów. Jego występ spotkał się z tak doskonałym przyjęciem, że zaproszono go na występy solowe w 2002, a następnie w 2005 roku. Przez te lata rozwinęła się jego bliska przyjaźń z Bartłomiejem Ostapczukiem. Jako duet stworzyli kilka przedstawień pantomimy, które zdobyły szerokie uznanie warszawskiej publiczności i krytyków. W 2005 roku Gregg zaczął prowadzić warsztaty festiwalowe, co spotkało się z tak dużym zainteresowaniem, że w 2008 roku wraz z Bartłomiejem Ostapczukiem powołali do życia Letnią Szkołę Współczesnej Pantomimy przy Warszawskim Centrum Pantomimy

Gregg jest dwukrotnym stypendystą N.E.A. (Narodowy Fundusz Sztuki USA) z dziedziny choreografii. Rozwinął Ballet Mime, nowy słownik baletowej pantomimy, który pierwszy raz zaprezentował podczas przedstawienia Romeo i Julia grupy BalletMet wiosną 2008 roku. Jego doświadczenie w nauczaniu i reżyserii obejmuje intensywne letnie kursy Amerykańskiego Teatru Baletowego w 2006 roku. Jako nauczyciel pantomimy przygotowywał aktorkę Anne Hathaway do filmu Ella zaklęta, a także Julie Harris do występów scenicznych.

Na co dzień, gdy nie podróżuje z występami, Gregg Goldston mieszka w Nowym Jorku, gdzie udziela prywatnych lekcji i prowadzi cykle regularnych zajęć z pantomimy dla aktorów, komików, tancerzy i mimów. Swój czas wolny poświęca pasji dla sztuk wizualnych, tworząc dzieła od rysunków tuszem po naturalnej wielkości rzeźby z brązu i stali nierdzewnej.

www.goldmime.com

Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Dramatycznym m. st. Warszawy.

www.mimowie.pl

Więcej informacji: http://www.mime.pl/

 

Strona Warszawskiego Centrum Pantomimy: www.mimecenter.eu

 

Bilety: 22 632 24 78

kasa@teatrdramatyczny.pl

www.bilety.teatrdramatyczny.pl

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)    Logo Teatr Dramatyczny (miniaturka)   Logo Teatr Dramatyczny Scena na Woli (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Kasprzaka 22.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close