Warszawa/XV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca ZAWIROWANIA: Clairobscur Dance „Supremacy Ride”

Zdjęcie: Warszawa/XV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca ZAWIROWANIA: Clairobscur Dance „Supremacy Ride”

Clairobscur Dance "Supremacy Ride", fot. materiały własne organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

XV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca ZAWIROWANIA zaprasza na spektakl Supremacy Ride Clairobscur Dance w choreografii Laurie Sefton.

O spektaklu:

Inspiracją do stworzenia Supremacy Ride były wybory Prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2016 roku. Artystka skupiła się na sztuce mowy ciała 45. Prezydenta USA oraz przywódców innych krajów. Praca została stworzona, by nakłaniać nie tylko do refleksji dotyczącej gestów Prezydenta, ale także do zastanowienia się nad tym, jak miażdżące wtargnięcie polityki do mediów niespodziewanie wepchnęło obywateli na szlak wypełniony codzienną frustracją, strachem, złością i nadzieją. Laurie Sefton brała pod uwagę gesty światowych przywódców (zarówno przeszłych, jak i obecnych) oraz 45. Prezydenta USA w celu stworzenia instynktownej tyrady pełnej znaczeń i insynuacji. Praca zgłębia problematykę właściwości i przypuszczalnego znaczenia tych gestów – ich dynamikę oraz fakt, jak czuje się odbiorca ruchów i jak na nie odpowiada. Co więcej, praca bada akt zmagania się z próbą uporania się z nowa normalnością oraz towarzyszącym nam codziennie zamieszaniem i strachem.

Choreografia: Laurie Sefton

Muzyka: Henryk Mikołaj Górecki Quasi una fantasia, Movements I, II & III (aranżacja Boosey & Hawkes, Inc., wydawca i właściciel praw autorskich)

Kostiumy: Stephanie Luckey

Clairobscur Dance powstało w 1987 roku z inicjatywy choreografki Laurie Seftony. Nazwa grupy jest francuskim tłumaczeniem słowa Chiaroscuro (pol. światłocień), XVII-wiecznego terminu malarskiego, oznaczającego podkreślanie kontrastu pomiędzy światłem i cieniem, osiągane za pomocą różnicowania natężenia światła.  O ile światło (ruch) jest aspektem oczywistym i łatwo dostrzegalnym, o tyle cień padający na przedmiot musi być odszukany i dostrzeżony zarówno przez wykonawcę ruchu jak i widza. Clairobscur Dance tworzy i prezentuje bardzo emocjonalne spektakle, dostępne dla ogólnoświatowej publiczności. Przez współpracę z przykuwającymi uwagę artystami; grupa dąży do innowacji, produkuje doskonały artystycznie i znaczący repertuar. Tworzą kreatywne prace dla teatrów, filmów, video VR360, sztuki site-specific, w których taniec wykorzystywany jest jako główne medium do dyskusji na temat uniwersalnych pytań dotyczących emocji, człowieczeństwa i kondycji psychicznej człowieka.

 

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Warszawa: Ośrodek Zawirowania, ul. Belwederska 20/22

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close