Warszawa/XVI Festiwal Ogrody Muzyczne: Teatr Bolszoj „Spartakus” – chor. Jurij Grigorowicz (projekcja)

Zdjęcie: Warszawa/XVI Festiwal Ogrody Muzyczne: Teatr Bolszoj „Spartakus” – chor. Jurij Grigorowicz (projekcja)

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 15 lipca – 9 sierpnia 2016 roku na Dziedzińcu Zamku Królewskiego odbywać się będzie w Warszawie XVI Festiwal Ogrody Muzyczne. Cykl taneczny Taniec na ekranie obejmuje w tym roku prezentacje baletowe z udziałem artystów z Teatru Bolszoj. Jako druga odbędzie się retransmisja baletu Spartakus Arama Chaczaturiana w choreografii Jurija Grigorowicza. Gdy Aram Chaczaturian pisał muzykę do baletu Spartakus, trwał socrealizm. W 1956 roku odbyła się premiera w Moskwie. W Polsce wtedy doszło do „odwilży”. Spartakus dotarł tutaj dopiero w 1968 roku, roku kolejnego przełomu. Myślą przewodnią baletu jest walka o wolność a jej wielką metaforą – dzieje buntu gladiatorów. Spektakl ma wieloplanową akcję, wątki epiczne, tragiczne i liryczne. Dominują w nim rytmy marszowe, ale również reminiscencje folkloru różnych narodów – zwłaszcza ormiańskiego, gruzińskiego i tureckiego. Kompozytorem Spartakusa jest Aram Chaczaturian, a choreografię do baletu ułożył Jurij Grigorowicz, jeden z najważniejszych choreografów Bolszoj.

Libretto zostało opracowane na podstawie źródeł historycznych, między innymi dzieł Plutarcha i Juwenala. Spartakus, Frygia i Krassus są postaciami autentycznymi, zaś Egina zrodziła się w wyobraźni librecisty Nikołaja Wołkowa jako kontrastująca z odwagą i bohaterstwem powstańców.

Zwiastun

Fragment baletu 1

Fragment baletu 2

muzyka: Aram Chaczaturian, choreografia: Jurij Grigorowicz

czas trwania: około 3 godzin i 15 minut

O zespole:

Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy melomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej sceny operowo-baletowej Rosji zdecydowało się, wzorem nowojorskiej The Metropolitan Opera, na organizację transmisji przedstawień baletowych w jakości obrazu HD i dźwięku Dolby Digital Surround nie tylko do ważniejszych ośrodków kulturalnych, ale i do mniejszych miejscowości. Dziś transmisje te oglądają widzowie zgromadzeni w kilkuset salach kinowych, teatralnych i filharmonicznych całego świata.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku zespół wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz sportowy styl. Wirtuozeria solistów stoi na najwyższym poziomie. Balet Teatru Bolszoj przygotowuje przedstawienia, które wciąż są niedoścignionym wzorem dla innych zespołów baletowych, nawet tych zaliczających się do najwybitniejszych na świecie.

 

***

Bilety i karnety do nabycia w systemie sprzedaży internetowej eBilet.pl oraz w specjalnie wydzielonej z Kas Zamku Królewskiego w Warszawie „kasie ogrodowej” (płatność wyłącznie gotówką).

Godziny otwarcia „kasy ogrodowej”:
Od 21 czerwca do 14 lipca 2016 roku: 10.00-17.00 z wyjątkiem czwartków (w niedzielę kasa czynna od godz. 11.00)
Od 15 lipca do końca festiwalu:  17.00-19.30 z wyjątkiem czwartków (dzień wolny)
Tel.  + 48 724 634 361.

Bilet jednorazowego wstępu na projekcję – 12 zł
Karnet na wszystkie projekcje (17 pokazów) – 120 zł (normalny), 80 zł (ulgowy)
Bilety ulgowe przysługują seniorom, uczniom i studentom.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego – Muzeum

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close