Warszawa/XVI Międzynarodowy Festiwal Tańca ZAWIROWANIA: Daniele Ninarello „Kudoku”

Zdjęcie: Warszawa/XVI Międzynarodowy Festiwal Tańca ZAWIROWANIA: Daniele Ninarello „Kudoku”

Fot. Daniele Ninarello

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Tańca ZAWIROWANIA włoski choreograf Daniele Ninarello pokaże swój spektakl Kudoku, do którego muzykę zagra na żywo kompozytor Dan Kinzelman.

Kompozytor Dan Kinzelman i choreograf Daniele Ninarello po raz pierwszy oddają się eksploracji wspólnego tematu. Badają przestrzeń, w której ciało jako byt fizyczny i akustyczny porusza się i przeobraża. Jest ono czymś tymczasowym, niestałym, walczy o przetrwanie. Dan Kinzelman wykonuje improwizowane fragmenty muzyczne, które są mieszanką syntezatora, szumu, sprzężeń, a także dźwięków saksofonu i jego głosu. To wszystko, by stworzyć złożone i wielowarstwowe struktury za pomocą loopera. W swej kompozycji choreograficznej Daniele Ninarello nie tylko wykorzystuje bliską mu metodę improwizacji, ale także pozostaje w ciągłym dialogu ze środowiskiem akustycznym i informacjami, jakie z niego docierają, aby odnaleźć niewidzialne więzi, które łączą ciało i przestrzeń. Eksperymentowanie z dźwiękiem i z ciałem jest zatem wyjaśnieniem elementów percepcyjnych, które uwidaczniają ewolucję ludzkiej postaci. Coś wewnątrz ciała nieustannie wibruje, jest niczym zagrożenie, chaos, wewnętrzny szum złożony z blizn i myśli. To dotyczy każdego z nas. Jedynie taniec może stopniowo sprawić, że ślady te będą obecne tu i teraz. Może pomóc nam oczyścić spojrzenie, znaleźć spokój. To jak prawdziwa fizyczna mantra mająca na celu odkrycie ciągłości, niemal granica odpowiednio niespętanych myśli.

Choreografia i taniec: Daniele Ninarello
Muzyka na żywo: Dan Kinzelman (saksofon tenorowy, instrumenty perkusyjne, elektrofony)
Konsultacje dramaturgiczne: Carlotta Scioldo
Produkcja: Codeduomo i Novara Jazz (kurator: Enrico Bettinello)
Wsparcia udzielili: CSC Centro per la Scena Contemporanea w Bassano del Grappa, Fondazione Piemonte dal Vivo | Lavanderia a Vapore, Rezydencja CAOS-Terni (przy wsparciu Indisciplinarte oraz Associazione Demetra), Fabbrica Europa
Zdjęcie: Andrea Macchia
Premiera: 17 i 18 czerwca 2016

Daniele Ninarello po ukończeniu Rotterdam Dance Academy miał okazję współpracować z wieloma choreografami na całym świecie, takimi jak Bruno Listopad, Virgilio Sieni, Sidi Larbi Cherkaoui. Od 2007 roku wystawia swoje prace na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Współpracował z uznanymi na świecie muzykami, takimi jak Kai Gleusteen czy Ezio Bosso. Jego prace uzyskały wsparcie ze strony wielu festiwali i ośrodków tanecznych, w tym Torino Danza / Fondazione del Teatro Stabile di Torino, Fondazione Piemonte dal Vivo-Circuito Regionale dello Spettacolo, Mosaico Danza / Festival Interplay, CSC Centro per la Scena Contemporanea w Bassano del Grappa, TROIS-CL Centre de Création Chorégraphique Luxembourgeois, Grand Studio w Brukseli, CDC Le Pacifique w Grenoble, Centro de Documentaço e Pesquisa em Dança w Rio de Janeiro, CDC Les Hivernales w Awinionie, CANGO Cantieri Goldonetta we Florencji. W 2010 roku otrzymał zaproszenie do rezydencji w ramach programu Transforme, gdzie jako choreograf pracował pod opieką Myriam Gourfink, dyrektor artystycznej Fondation Rouyamont. Spektakl Kudoku, stworzony wraz z muzykiem Danem Kinzelmanem, miał swoją premierę w Wenecji podczas Biennale Danza 2016. Otrzymał również zaproszenie na Aerowaves Twenty17 oraz Rencontres Choreographiques Seine-Saint-Denis we Francji w 2017 roku. Jego ostatni spektakl, Still z 2017 roku, otrzymał nagrodę Prospettiva Danza. Jest też częścią projektu STILL Body Experience with Digital Brain, który powstaje przy wsparciu Compagnia di San Paolo ORA! linguaggi contemporanei _ produzioni innovative. Artysta Aerowaves Twenty17. Obecnie współpracuje z Lavanderia a Vapore Centro di residenza per la Danza oraz z festiwalem tańca Oriente Occidente.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Sala im. W. Krukowskiego w Budynku Laboratorium, ul. Jazdów 2a

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close