Warszawa/XVII Festiwal Ogrody Muzyczne: „Noce” – chor. Angelin Preljocaj (projekcja)

Zdjęcie: Warszawa/XVII Festiwal Ogrody Muzyczne: „Noce” – chor. Angelin Preljocaj (projekcja)

Fot. Yassiek (Janusz Matuszewski).

Wersja do druku

Udostępnij

1 lipca startuje Festiwal Ogrody Muzyczne – wydarzenie o 17-letniej tradycji. Od 10 lat gościem honorowym festiwalu jest kraj, który dokładnie 1 lipca przejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej #EU2017EE. W tym roku jest nim Estonia, która również od kwietnia br. świętuje już 100-lecie uzyskania niepodległości. Festiwal potrwa od 1 do 26 lipca i obejmie 5 projekcji spektakli baletowych. W ramach festiwalu zostanie pokazany spektakl baletowy Noce w choreografii Angelina Preljocaja z archiwum Ogrodów Muzycznych, który premierę miał 10 lipca 2015 podczas festiwalu. Słynny  twórca i baletmistrz od 20 lat mieszka i pracuje w Aix-en-Provence – w uroczym zakątku w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Preljocaj znalazł tam przystań w Pavillon Noir. To tam ma siedzibę założony przez niego zespół baletowy, który jako pierwszy realizuje jego projekty choreograficzne.

Baśnie tysiąca i jednej nocy zawsze podobały mi się jako seria opowieści zawierających się jedna w drugiej, jak rosyjska matrioszka. Są tam baśnie hinduskie, perskie, baśnie arabskie i północnoafrykańskie. W tym sensie to naprawdę tęcza kultur basenu Morza Śródziemnego, a to odgrywa tu ważną rolę” – mówił o swym spektaklu Noce choreograf, Angelin Preljocaj.

Po serii głośnych spektakli z legendarnym Świętem wiosny Strawińskiego, Romeo i Julią Prokofiewa przyszedł czas na Baśnie tysiąca i jednej nocy, które jednak były inspiracją dosyć luźną dla oryginalnej choreografii Preljocaja. Stąd też niech nas nie zwiedzie ten trop. Nie szukajmy Szeherezady i ramy fabularnej znanej z kanonicznej pozycji baśniowej. Podążajmy raczej za atmosferą, za ulotnym charakterem miejsc i przemijających emocji, dajmy się wciągnąć w letnią duszną noc.

Noce / The Nights (89’)

Choreografia: Angelin Preljocaj

Reżyseria: Jean-Marc Birraux

Produkcja: LGM Television Mezzo, 2014

***

Koncerty i wydarzenia festiwalowe odbywać się będą pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Estonii, jak i oficjalnego programu obchodów #Estonia100.

Eesti Kontsert (miniaturka)     Ambasada Estonii w Warszawie (miniaturka)     Estonia - prezydencja UE 2017 (miniaturka)

Tylko na Dziecięce Ogrody Muzyczne wstęp jest wolny. Bilety na koncerty: 15 zł, bilety na projekcje: 12 zł, karnety na koncerty: 60 zł, karnety na projekcje: 120 zł (normalny) i 60 zł (ulgowy). Sprzedaż biletów i karnetów od 20 czerwca w kasie ogrodowej Zamku Królewskiego oraz na e-bilet.pl.

Więcej szczegółów, w tym dokładny program festiwalu na: www.ogrodymuzyczne.pl

Ogrody Muzyczne logo (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close