Warszawa/XVII Festiwal Ogrody Muzyczne: Teatr Bolszoj „Śpiąca królewna” – chor. Jurij Grigorowicz (projekcja)

Zdjęcie: Warszawa/XVII Festiwal Ogrody Muzyczne: Teatr Bolszoj „Śpiąca królewna” – chor. Jurij Grigorowicz (projekcja)

Fot. Anna Duda

Wersja do druku

Udostępnij

1 lipca startuje Festiwal Ogrody Muzyczne – wydarzenie o 17-letniej tradycji. Od 10 lat gościem honorowym festiwalu jest kraj, który dokładnie 1 lipca przejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej #EU2017EE. W tym roku jest nim Estonia, która również od kwietnia br. świętuje już 100-lecie uzyskania niepodległości. Festiwal potrwa od 1 do 26 lipca i obejmie 5 projekcji spektakli baletowych. W ramach festiwalu zostanie pokazany spektakl baletowy Śpiąca królewna Teatru Bolszoj w choreografii Jurija Grigorowicza wg Mariusa Petipy. Libretto Śpiącej królewny powstało z połączenia dwóch bajek Charles’a Perraulta. Ze Śpiącej Królewny została wykorzystana tylko pierwsza część – od chrzcin do wesela tytułowej bohaterki. Wzmiankę o wieloletnim śnie, twórcy baletu rozbudowali do całego aktu, nadając mu najsilniejsze napięcie dramatyczne.

Postać Wróżki Bzu pochodzi z innej bajki Perraulta i jest spiritus movens akcji baletu. Muzykę Piotr Czajkowski tworzył ściśle według wskazówek i planu choreograficznego Mariusa Petipy –  współlibrecisty i autora pierwszej choreografii. Wykorzystując doświadczenie nabyte podczas pracy nad Jeziorem łabędzim, Śpiącą Królewnę Czajkowski  komponował już ze znajomością  praw teatru baletowego i jego ówczesnej konwencji. Mariaż mistrzowsko napisanej muzyki ilustracyjnej z choreografią stwarzającą możliwości popisów solowych w zręcznie skonstruowanych wariacjach i pas de deux gwarantuje sukces. Toteż choreografia Petipy jest do dziś respektowana bez mała w całości. Do tradycji weszło obsadzanie w roli złej wróżki Carabosse mężczyzny; zgodnie z zasadą, że negatywnych, okrutnych  postaci w balecie klasycznym nie może odtwarzać balerina.

Libretto: Iwan Wsiewołożski  i  Marius Petipa na podstawie bajki Charlesa Perraulta

Premiera niniejszej inscenizacji w Teatru Bolszoj: 18 listopada 2011 roku
Spektakl zarejestrowany podczas transmisji  Live HD: 22 stycznia 2017 roku
Choreografia: Jurij Grigorowicz wg Mariusa Petipy
Scenografia: Ezio Frigerio
Kostiumy: Franca Squarciapino
Dyrygent: Paweł Sorokin
W rolach głównych: Olga Smirnowa  księżniczka Aurora,  Siemion Czudin książę Desiré, Julia Stiepanowa Wróżka Bzu,  Aleksiej Łoparewicz zła wróżka Carabosse,Aleksander Fadejeczewkról Florestan XIV; pierwsi tancerze, soliści, koryfeje, zespół baletowy i orkiestra Teatru Bolszoj

 

Czas trwania: ok. 2 godz. 50 min. z jedną przerwą

***

***

Koncerty i wydarzenia festiwalowe odbywać się będą pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Estonii, jak i oficjalnego programu obchodów #Estonia100.

Eesti Kontsert (miniaturka)     Ambasada Estonii w Warszawie (miniaturka)     Estonia - prezydencja UE 2017 (miniaturka)

Tylko na Dziecięce Ogrody Muzyczne wstęp jest wolny. Bilety na koncerty: 15 zł, bilety na projekcje: 12 zł, karnety na koncerty: 60 zł, karnety na projekcje: 120 zł (normalny) i 60 zł (ulgowy). Sprzedaż biletów i karnetów od 20 czerwca w kasie ogrodowej Zamku Królewskiego oraz na e-bilet.pl.

Więcej szczegółów, w tym dokładny program festiwalu na: www.ogrodymuzyczne.pl

Ogrody Muzyczne logo (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego – Muzeum

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close