Warszawa / XVIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Compagnie Didier Théron „La grande phrase”

Zdjęcie: Warszawa / XVIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Compagnie Didier Théron „La grande phrase”

Compagnie Didier Théron „La grande phrase”. Materiały własne organizatora

Fundacja Scena Współczesna, Teatr Tańca Zawirowania oraz Centrum Teatru i Tańca w Warszawie zapraszają na spektakl plenerowy La grande phrase Compagnie Didier Théron, w ramach XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania.

Wersja do druku

Udostępnij

Zgromadzenie w celu wyrażenia stanowiska w sprawie sytuacji artystów-uchodźców z Ukrainy. Przyświeca nam idea wsparcia, zaproszenia do środowiska pod hasłem „Jedno środowisko. Wsparcie wobec sytuacji na Ukrainie”. Przeciw wykluczeniu, za sprawą budowania jedności i wspólnej społeczności nowego środowiska artystycznego Europy. Europy, w której Ukraina jest jednym z nas, równym Partnerem.

Akcji towarzyszy pokaz artystyczny grupy Didier Theron Dance Company La Grande Phrase.

Kruche i humorystyczne, w tych ciałach o niepewnych ruchach, rozdętych formach, postacie kierują się ku nieprzewidywalnym i dziwnym odkryciom. Nasze wątpliwości i pewności są kwestionowane przez trwałą drwinę, która z kolei tworzy nową formę tańca. Doświadczanie deformacji połączonej z ruchem prowadzi do nowych obszarów percepcji; w tych wrażliwych sytuacjach rodzą się emocje. NADMUCHANI SPRAWDZAJĄ TERYTORIUM NADMUCHANI poruszają się w swoim rytmie, badają terytorium i zawłaszczają je. Czwórka performerów porusza się w przestrzeni i zatrzymuje się w określonych miejscach. Tam poruszają się w różnych sytuacjach, rozpierzchają się i przegrupowują, przeciw sobie, nad i pod sobą. Inwentaryzują przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne, a swoimi ruchami eksplorują architekturę, przedmioty, przeszkody, puste przestrzenie w swoim najbliższym otoczeniu. W ten sposób zawłaszczają świat.

CZUJNI

Choreografia jest komponowana na miejscu. Bezpośrednie relacje i poszukiwanie form tworzą historię tych dziwnych postaci. Nic nie jest odgrywane ani ustalone z wyprzedzeniem, nie ma z góry określonych ról. Nadmuchani są tworzeni w danej chwili i są prezentowani w zabawnych i spontanicznych sytuacjach. Ich postępom towarzyszą różnorodne tańce, kontakty z publicznością, abstrakcyjne gesty, skoncentrowane ruchy, a także kontemplacja: odnajdujemy rytuały, metodę i śmiałość. Improwizacja jest częścią gry. W pewnych momentach dochodzi do fizycznych interakcji, które zapraszają publiczność do udziału i zabawy.

Realizatorzy:

Choreografia i kierownictwo artystyczne: Didier Theron
Muzyka: m.in. Eric Satie
Kostiumy, koncepcja: Donald Becker; Didier Théron
Realizacja: Laurence Alquier
Przy udziale: Constant-Julien Dourville, Thomas Esnoult-Martinelli, David Bernardo

Więcej o wydarzeniu: link

***

Pełny program Festiwalu: link

Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania powstał w 2005 roku z inicjatywy Włodzimierza Kaczkowskiego i Elwiry Piorun. Początkowo celem inicjatywy była konfrontacja zespołów z Europy Środkowej, wymiana doświadczeń i różnorodnych technik pracy w dziedzinie tańca. Z czasem impreza zaczęła się rozrastać, a jej gośćmi byli już nie tylko artyści europejscy – w Warszawie gościli twórcy z Azji, Ameryki Północnej i Południowej. W tym roku festiwal kończy 18 lat – co będzie zarówno pretekstem do hucznego świętowania urodzin, jak i do podsumowań i wspomnień.

Festiwal jest współfinansowany przez m.st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Fundacja Scena Współczesna, Teatr Tańca Zawirowania
Współorganizator: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie

***

Dane osobowe i wizerunek uczestnika wydarzenia może być wykorzystywane w celu promocyjnym. Zakup biletu oraz uczestnictwo w wydarzeniach jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na udostępnienie wizerunku na wszelkich materiałach promocyjnych zarejestrowanych w czasie wszystkich wydarzeń Festiwalowych organizowanych przez Fundację Scena Współczesna.

 

 

 

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Warszawa: Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” w Warszawie (wydarzenie plenerowe)

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close