Warszawa / XVIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Ondřej Holba „And Who Is Useless Now?”

Zdjęcie: Warszawa / XVIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Ondřej Holba „And Who Is Useless Now?”

Ondřej Holba „And Who Is Useless Now?”. Materiały własne organizatora

Fundacja Scena Współczesna, Teatr Tańca Zawirowania oraz Centrum Teatru i Tańca w Warszawie zapraszają na spektakl And Who Is Useless Now? w reżyserii Ondřeja Holby, w ramach XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

And Who Is Useless Now? to autorski spektakl teatralny o człowieku, czterech robotach, jednej nieco elitystycznej sztucznej inteligencji i przeniesieniu odpowiedzialności na technologie. Podczas gdy Wendy – sztuczna inteligencja – próbuje wykorzystać sztukę, by zyskać akceptację ludzi dla siebie jako istoty myślącej, Florent, który dzieli z nią scenę, zaczyna wątpić w swój ludzki umysł. Ile wolności i ludzkich cech jesteśmy gotowi poświęcić dla wygody? Spektakl inspirowany jest pomysłami Alana Turinga, twórcy nowoczesnej informatyki oraz Marvina Minsky’ego, pioniera myślenia maszynowego. Oboje wierzyli, że ludzki umysł jest po prostu bardzo skomplikowaną maszyną.

O twórcach:

Ondřej Holba – reżyser, aktor, pedagog. Ukończył Wydział Pantomimy w praskim HAMU i specjalizuje się w oryginalnych przedstawieniach teatru ruchu, współczesnym cyrku i nauczaniu sztuki cyrkowej. Od 2010 roku jest aktorem teatru Circus Sacra. W ramach autorskich pokazów występował na wielu festiwalach, m.in. Letní Letná, Cirk UFF, Cirkopolis, Mime Fest, Kremnické Gagy i wielu innych. Współpracuje z artystami z całego świata. W swojej pracy skupia się na współczesnym cyrku i oryginalnym teatrze oraz promocji tych międzynarodowych trendów w Czechach. We współpracy z fińskim reżyserem i klaunem Hernem Väätäinenem stworzył autorskie widowiska zatytułowane Martwa natura i And Who Is Useless Now? Obecnie bada zastosowanie robotyki i sztucznej inteligencji w teatralnych pokazach klaunów. Jego prace inspirowane są filozoficznymi podejściami do sztucznej inteligencji (np. A. Turing, M. Minsky itp.), sztuk pięknych, muzyki i wykorzystania światła, równocześnie staram się połączyć te dziedziny. W ostatnich latach wyreżyserował swoje autorskie spektakle zatytułowane Kukułka pozostała jednak człowiekiem (Kukačka přesto zůstal člověkem, 2017) i Pasożyt (Parazit, 2019). W 2019 roku zakończył swój projekt flagowy zatytułowany And Who Is Useless Now, który został wybrany do europejskich projektów Circolaborative Tools i Circus Next+ oraz festiwalu Czech Dance Platform.

Florent Golfier francuski tancerz, performer i choreograf mieszkający w Czechach. Studiował aktorstwo w Nancy oraz taniec, sztukę klaunady i teatr fizyczny w Akademii Muzycznej i Teatralnej im. Janáčka w Brnie. Wraz z Lukášem Karáskiem, Marie Gourdain i Zuzaną Režná założył kolektyw teatru fizycznego tYhle. Z tYhle współtworzył dziewięć spektakli jako choreograf lub performer. Współpracował z choreografami takimi jak Karine Ponties, Kitt Johnson, Vít Nezval, Linda i Mathias Straub oraz Ondřej Holba. Jako artysta stara się nawiązywać połączenie z kruchością, która cechuje nas wszystkich i z której czerpiemy inspirację, uczciwość i moc, oraz pomagać innym zaakceptować to jako cenną część nas samych. Opierając się na tym artystycznym podejściu, Florent szuka sposobów na połączenie inicjatyw z różnych dyscyplin, aby pracować nad uznaniem i wyjaśnieniem naszej obecnej i przyszłej tożsamości. Jego najnowszy projekt trylogia Babel stanowi serię laboratoriów językowych i ruchowych, które organizuje wraz z czesko-niemiecką psycholingwistką prof. dr Barbarą Mertins.

Realizatorzy:

Reżyseria: Ondřej Holba
Wykonawca, współautor: Florent Golfier
Reżyser oświetlenia: Martin Hamouz

Więcej o wydarzeniu: link

***

Pełny program Festiwalu: link

Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania powstał w 2005 roku z inicjatywy Włodzimierza Kaczkowskiego i Elwiry Piorun. Początkowo celem inicjatywy była konfrontacja zespołów z Europy Środkowej, wymiana doświadczeń i różnorodnych technik pracy w dziedzinie tańca. Z czasem impreza zaczęła się rozrastać, a jej gośćmi byli już nie tylko artyści europejscy – w Warszawie gościli twórcy z Azji, Ameryki Północnej i Południowej. W tym roku festiwal kończy 18 lat – co będzie zarówno pretekstem do hucznego świętowania urodzin, jak i do podsumowań i wspomnień.

Festiwal jest współfinansowany przez m.st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Fundacja Scena Współczesna, Teatr Tańca Zawirowania
Współorganizator: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie

***

Dane osobowe i wizerunek uczestnika wydarzenia może być wykorzystywane w celu promocyjnym. Zakup biletu oraz uczestnictwo w wydarzeniach jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na udostępnienie wizerunku na wszelkich materiałach promocyjnych zarejestrowanych w czasie wszystkich wydarzeń Festiwalowych organizowanych przez Fundację Scena Współczesna.

 

 

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, ul. G. Bruna 9

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close