Warszawa/XX Festiwal Ciało/Umysł: Magda Jędra „Złe ziele”

Zdjęcie: Warszawa/XX Festiwal Ciało/Umysł: Magda Jędra „Złe ziele”

Magda Jędra "Złe ziele"

Performans Złe ziele to próba wykształcenia czułej praktyki bycia z odrzuconymi roślinami, poznawania ich potrzeb i doświadczania ich sprawczej mocy. Od kilku lat Magda Jędra pogłębia wiedzę na temat przyrody, szukając kanałów komunikacji ciała ludzkiego z ciałem roślinnym. Miejscem, z którego zaczyna towarzyszenie roślinom w ich procesach życiowych, jest to, co na potrzeby projektu nazywa „ciałem botanicznym”: wpisane w roślinne ekosystemy ciało o porowatych, przepuszczalnych granicach, funkcjonujące w sieci wzajemnych ludzko-nieludzkich splotów i zależności.

Wersja do druku

Udostępnij

koncepcja: Magda Jędra, Anka Herbut
choreografia, performans: Magda Jędra
tekst, dramaturgia: Anka Herbut
muzyka: Justyna Stasiowska
kostium, przestrzeń: Marta Szypulska
reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
producent: Fundacja Ciało/Umysł
koproducent: Centrum Kultury w Lublinie i Goyki 3 ART Inkubator

Czas trwania: 60 minut

Bilety 40-50 zł

Tym razem artystka zawęża swoje zainteresowania, skupiając się na roślinności dziko rosnącej, panoszącej się i niemile widzianej – takiej, która zagraża nie tylko ludzkiej potrzebie porządku i kontroli, ale i antropocentrycznej wizji rzeczywistości. Chwasty rosną jak chcą. Zapuszczają korzenie tam, gdzie nie są chciane, są zawsze nie na miejscu. Rozrastają się, choć nie zostały przez nikogo zasadzone. Są wszędzie, mimo że większość z nas nawet ich nie zauważa. Żaden z nich pożytek – plenią się, zajmują miejsce. Przy okazji ustanawiają jednak modele dla społecznych technik adaptacyjnych, miejskich strategii przetrwania i oporu. Dzisiejsze ruchy polityczne to przecież ruchy na wskroś wegetalne: akefaliczne, zdecentralizowane, o zmiennym kształcie i strukturze. Czerpiąc siłę z odrzucenia, rozprzestrzeniają się po powierzchni Ziemi i władzy.

W Złym zielu nawiązujemy do idei trzeciego krajobrazu – francuski teoretyk Gilles Clément określił w ten sposób miejsca zaniedbane, bujne i różnorodne biologicznie, ale człowiekowi niepotrzebne, bo niemożliwe do skapitalizowania. Koncepcja trzeciego krajobrazu wywodzi się zaś z pojęcia stanu trzeciego – grupy społecznej opisywanej przez Emmanuela-Josepha Sieysa w 1789 roku w manifeście rewolucji francuskiej jako nic, które żąda, żeby stać się czymś. Marginalizowane, słabe ciała ludzi i roślin porastają trzecie krajobrazy.

Magda Jędra eksploruje strefy kontaktu między własnym ciałem i otoczeniem, sonduje przestrzeń w poszukiwaniu możliwych punktów styku i zakorzenienia – tak na poziomie fizycznym, jak i symbolicznym. Wchodząc w interakcje ze zmieniającym się środowiskiem i inicjując wymianę energii kinetycznej, łączy pracę z bezruchem z elementami parkouru, a za pomocą strategii storytellingowych wchodzi w dyskusję z ludzką roślino-ślepotą (plant blindness), która nie pozwala zauważyć roślin w ich naturalnym środowisku. Pielęgnując relacje ze złym zielem na poziomie jednostkowym, uruchamia wizje społecznego uchwastowienia.

e-Scena C/U 

PROSTO Z WNĘTRZA| Portret | Magda Jędra

Portrety-rozmowy realizowane podczas prób, przygotowań do premiery. Uchwyceni w procesie tworzenia artyści tańca pokazują swoje środowisko pracy i opowiadają o inspiracjach. Wywiady-portrety to okazja, by zajrzeć do „wnętrza” twórców, poznać ich przemyślenia, inspiracje, strategie przetrwania w niestabilnych czasach.

Magda Jędra – Tancerka, performerka, choreografka. Współzałożycielka grupy Good Girl Killer. Autorka spektakli Europa. Śledztwo, Królestwo, What’s wrong with happiness, Le pas Jaques, Lotta i Gula. Otwarta na działania w różnych przestrzeniach i na współpracę z amatorami różnych sztuk performatywnych. Wynikiem niskiej skłonności do klasyfikowania sztuki są jej performatywne kolaże. Pierwszym założeniem w pracy nad spektaklem jest praca w procesie, a najważniejszą motywacją szukanie specyficznej i właściwej jakości ruchu do zbudowania wyrazistej wypowiedzi. Lubi zdecydowane i niekonwencjonalne rozwiązania. Ostatnia fascynacja to zioła, pąki i pędy. Próbuje rozpoznać to, co rośnie dookoła. Uważna konsumentka. Mieszka w Gdańsku.

magdajedra.com

***

20. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
6.08-17.10.2021, Warszawa

W tym roku Festiwal Ciało/Umysł świętuje swoją 20 edycję z hasłem „Niech żyję!”. Festiwal potrwa od 6 sierpnia do 17 października 2021. Pierwsze prezentacje pojawią się na wirtualnej e-Scenie C/U, czyli na FB i YT. Od 1 października C/U zagości na trzech warszawskich scenach – STUDIO teatrgaleria, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Komuna Warszawa. W programie trzy spektakle premierowe: Na 4 – Terra Incognita Edyty Kozak, Humani corporis fabrica Jacka Przybyłowicza, Złe ziele Magdy Jędry, wydarzenia specjalne: całodniowa Impresska, Wielka Gra z udziałem publiczności oraz wydarzenia towarzyszące: film, panel dyskusyjny, spotkania z artystami. Więcej informacji o programie na www.cialoumysl.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

Warszawa: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close