Warszawa/XXI Festiwal Sztuka Ulicy: Teatr Formy „Kucharz na ostro”

Zdjęcie: Warszawa/XXI Festiwal Sztuka Ulicy: Teatr Formy „Kucharz na ostro”

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Kucharz na ostro jest garnizonową komedią nawiązującą do dobrej tradycji komedii wojskowych, przywodzącą na myśl przygody dzielnego Wojaka Szwejka. Spektakl opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce podczas stacjonowania wojsk radzieckich na Dolnym Śląsku, a ściślej: wspólnych polsko-rosyjskich manewrów na podlegnickich polach. Głównym tematem tej historii jest rywalizacja trzech kucharzy: Polaka, Rosjanina i Niemca oraz zagadka – który z nich ugotuje lepszą zupę-grochówkę? W tle pojawia się postać tajemniczej czeskiej sanitariuszki. O niegdyś bardzo poważnych problemach opowiada się tu z lekkim dystansem i przymrużeniem oka – spektakl jest lekki, obfitujący w mnóstwo groteskowych sytuacji, ale nie brakuje w nim również elementów wzruszających, a nawet sentymentalnych. Przedstawienie kończy się wspólną ucztą – aktorzy częstują widzów dobrą grochówką serwowaną z autentycznej wojskowej kuchni polowej.

Scenariusz: Józef Markocki, Jan Kochanowski
Reżyseria i scenografia: Józef Markocki
Opracowanie Muzyczne : Józef Markocki
Światło i dźwięk: Krzysztof Głazowski
Grają: Jan Kochanowski, Damian Szydłowski, Józef Markocki, Joanna Zabuska

Teatr Formy – Scena Pantomimy (dawny Współczesny Teatr Pantomimy) istnieje od 1996 roku. Został założony i jest prowadzony przez Józefa Markockiego, który wywodzi się z Wrocławskiego Teatru Pantomimy i szkoły Mistrza Henryka Tomaszewskiego. Wszyscy członkowie zespołu są zawodowymi aktorami, a formacja jaką tworzą wyrasta z najlepszych tradycji polskiej pantomimy. Interesuje ich współczesność i współczesny człowiek – z tym, co go spotyka, drażni, wzrusza czy przeraża. Aby opowiadać o doświadczeniach homo sapiens XXI wieku, ale i o odwiecznych zmaganiach ideałów z ludzką niedoskonałością, Józef Markocki sięga po inspiracje literackie, a także po wspólne wielu kulturom mity i legendy. Operując uniwersalnym, niewymagającym tłumacza, językiem gestu, z dużym powodzeniem gości na festiwalach w kraju i za granicą. Teatr występował w takich krajach jak: Szwecja, Holandia, Hiszpania, Rosja, Francja, Belgia, Białoruś, Słowacja, Austria, Węgry, Niemcy, Włochy, Serbia, Chorwacja, Iran, Ukraina.

Józef Markocki – założyciel i aktor Teatru Formy, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej na wydziale aktorskim we Wrocławiu. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia. Od 1993 do 1997 roku pracował we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. W latach 1994-1996 wykładowca z zakresu Pantomimy i Maski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej na wydziale lalkarskim, a także w Technische Universität w Görlitz. Prowadzi staże pantomimiczne w kraju i za granicą. Od 2006 roku założyciel i instruktor Europejskiej Akademii Pantomimy w Drzemlikowicach pod Wrocławiem. W 2002 roku Józef Markocki otrzymał najważniejszą nagrodę przyznawaną przez wrocławską publiczność – Złotą Iglicę.

www.pantomima.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Warszawa: Rynek Nowego Miasta

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close