Warszawa/XXI Festiwal Sztuka Ulicy: Teatr Pantomimy Mimo „Na horyzoncie myśli”

Zdjęcie: Warszawa/XXI Festiwal Sztuka Ulicy: Teatr Pantomimy Mimo „Na horyzoncie myśli”

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Na horyzoncie myśli – spektakl, który w humorystyczny sposób opowiada o relacjach między dwojgiem bliskich sobie osób. To – jak mówią twórcy – pantomima z serca i dla serca. Kobieta i mężczyzna. Wszystkie mapy zgubili dawno temu. Czas odmierzają porami roku. Wędrują przed siebie po cienkiej linii marzeń, poszukując miejsca, które dobrze znają. Niosą ze sobą swój dom nieskończony wierząc, że niebo nie okaże się być zbyt wysoko.

Scenariusz, reżyseria: Bartłomiej Ostapczuk
Grają: Maja Pieczerak, Bartłomiej Ostapczuk

Teatr Pantomimy Mimo powstał w 2002 roku. Założony przez Bartłomieja Ostapczuka jako teatr jednego aktora szybko przekształcił się w zespół. Poszukiwania artystyczne aktorów teatru zaowocowały wypracowaniem własnego języka teatralnego, w którym artyści starają się łączyć najważniejsze elementy sztuki kluczowych twórców i reformatorów współczesnej pantomimy. Próbują poprzez ruch i gest wyrazić esencję uczuć i emocji, nie stroniąc przy tym od odrobiny absurdu. Pragną, by przy zachowaniu zasad sztuki pantomimy jedynymi granicami były granice ich wyobraźni. Od 2002 roku teatr zaprezentował 13 premier. Głównymi produkcjami były spetkale sceniczne. Od 2010 roku teatr realizuje spektakle plenerowe, wierząc tym samym, że sztuka pantomimy jest w stanie w pełni zaistnieć również w innej przestrzeni niż budynek teatralny. Spektakle Teatru Mimo znajdują się w stałym repertuarze Teatru Królewskiego w Wilanowie, gościły również w Teatrze Na Woli, a obecnie grane są w Teatrze Dramatycznym m.st W-wy. Zespół prezentował je także na festiwalach teatralnych w kraju i za granicą (m.in. we Francji, Niemczech, Puerto Rico, na Ukrainie). Aktorzy Teatru Pantomimy Mimo są związani ze Studiem Warszawskiego Centrum Pantomimy, gdzie od kilku lat doskonalą swój warsztat, pogłebiajac tajniki współczesnej pantomimy. Występują gościnnie na scenach teatrów dramatycznych i operowych Warszawy. W 2012 r. Teatr Mimo otrzymał nagrodę Międzynarodowego Festiwalu „Komediada” (2012) w Odessie na Ukrainie za najlepszy scenariusz i reżyserię prezentowanego na festiwalu programu etiud. Najnowszym przedstawieniem zespołu jest spektakl Na horyzoncie myśli, którego premiera odbyła się 6 kwietnia 2013 roku.

Bartłomiej Ostapczuk – aktor-mim, reżyser przedstawień teatru pantomimy, autor choreografii, ruchu scenicznego, konsultacji ruchowych i działań pantomimicznych w przedstawieniach teatrów dramatycznych, nauczyciel. Od 2005 roku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu odbywającego się w Teatrze Na Woli w Warszawie. Pomysłodawca i założyciel Teatru Pantomimy Mimo oraz Warszawskiego Centrum Pantomimy w Teatrze Na Woli. Prezes Fundacji Centrum Pantomimy. Współtwórca projektów i produkcji artystycznych w zakresie teatru pantomimy oraz teatru ruchu. Od 2005 roku prowadzi w Warszawie Studio Pantomimy. W latach 1998-2001 aktor Warszawskiego Teatru Pantomimy oraz Studia Mimów. Wielokrotny stypendysta The School for Mime Theatre w USA (lata 2001, 2003, 2004). Sztuki Mimu uczył się również w Hiszpanii. Występuje na scenach warszawskich teatrów repertuarowych m.in. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Teatrze Na Woli, Teatrze Powszechnym, Och-Teatrze, a także w Teatrze Królewskim w Wilanowie. Od 2005 roku aktor amerykańskiego teatru pantomimy Alithea Mime Theatre (gościnnie). Występował na scenach teatralnych Japonii, Puerto Rico, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Chin, Litwy, Rosji, Francji, Izraela, Korei Południowej.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:00

Warszawa: Rynek Nowego Miasta

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close