Warszawa: XXI Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2014: Prelekcja François Verreta o jego twórczości

Zdjęcie: Warszawa: XXI Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2014: Prelekcja François Verreta o jego twórczości

Wersja do druku

Udostępnij

Dzień przed pierwszym pokazem spektaklu Central Europe zespołu Compagnie François Verret, choreograf i reżyser François Verret wygłosi prelekcja na temat swojej twórczości. Wykład ilustrowany będzie projekcją zapisów fragmentów spektakli.

O SPEKTAKLU

 François Verret jest jednym z najbardziej twórczych choreografów francuskich. Jego spektakle sytuują się na pograniczu tańca, teatru i performance art. Verret zajmuje się tańcem od 1975 roku, kiedy rozpoczął pracę w zespole Karine Saporta. Naukę tańca kontynuował u Susan Buirge i J. Patarozziego. Przez rok występował w zespole H.Yano i E. Wolliaston. Pierwszy własny zespół założył w 1979 roku. Za spektakl Tabula Rasa, będący jego debiutem choreograficznym, został nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Bagnolet w 1980 roku. W latach 1993-2000 działał w Les Laboratories d’Aubervilliers – miejscu interdyscyplinarnych poszukiwań, tworzenia i prezentacji spektakli, którym to centrum kierował. W 1998 roku założył zespół La Compagnie FV, który  prezentował spektakle w wielu krajach, w tym wielokrotnie na festiwalu w Awinionie. Verret  działał w Grupie Poszukiwań Choreograficznych Opery w Paryżu. Od 2002 roku był też rezydentem w Théâtre National de Bretagne w Rennes. François Verret stworzył ponad 20 spektakli. Współtworzył francuską nową falę taneczną. Jest uznawany za prekursora interdyscyplinarnych spektakli. Prowadzi poszukiwania w obszarze ruchu i tańca oraz ich relacji z obiektami i przestrzenią. Verret jest z wykształcenia architektem. W swoich spektaklach wykorzystuje m.in. ruchome obiekty i maszyny. Pozostaje wierny idei tworzenia choreografii realności (choreographier le réal). Inspiruje go także literatura (m.in. dzieła Gothego, Kafki, Melville’a, Musila i Faulknera). Jego spektakle dotyczą kwestii etycznych, często wyrażają krytykę społeczną. W pracy nad spektaklami Verret współpracował z artystami różnych dziedzin sztuki: tancerzami (m.in. z Mathilde Monnier i Bernardo Montetem), muzykami (m.in. z Fredem Frithem), aktorami, artystami cyrkowymi i plastykami. Wysoko cenione są jego spektakle: Fin de Parcours (1982), La Chute de la Maison carton (1986), Faustus (1990), Chantier Musil (2003). W 2002 roku otrzymał nagrodę choreograficzną SACD. W tym roku rozpoczął realizację projektu artystyczno – edukacyjnego Chantier 2014 – 2018. Na projekt złożą się m.in. spektakle: Chantier 2013, Atlas 2014 oraz Rhapsodie démente (2015). Projekt ten dotyka kwestii zbiorowej świadomości i pamięci oraz możliwości międzypokoleniowego przekazu doświadczeń. Twórczość Verreta nigdy nie była prezentowana w Polsce.

HARMONOGRAM FESTIWALU

 

Organizatorem festiwalu „Rozdroże 2014” jest Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Organizację festiwalu dofinansowano ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Instytutu Francuskiego w Warszawie. Partnerem i współorganizatorem pokazu spektaklu BiT Compagnie Maguy Marin jest Teatr Wielki – Opera Narodowa.

Więcej

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Warszawa: CSW Zamek Ujazdowski, Sala Kino/Audytorium, ul. Jazdów 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close