Warszawa/XXII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2015: Prelekcja reżysera Jamesa Yarkera o twórczości teatru Stan’s Cafe

Zdjęcie: Warszawa/XXII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2015: Prelekcja reżysera Jamesa Yarkera o twórczości teatru Stan’s Cafe

Fot. Graeme Braidwood

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas XXII edycji Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji „ROZDROŻE” prezentowana będzie sztuka artystów z Wielkiej Brytanii i Polski. Pokazana zostanie twórczość dwóch zespołów tańca współczesnego tworzących spektakle łączące taniec, muzykę i rozbudowaną warstwę wizualną oraz dwóch teatrów eksperymentujących z obrazem i przestrzenią: słynnego zespołu Company Wayne McGregor z Londynu i Warszawskiego Teatru Tańca oraz cenionego teatru Stan’s Cafe z Birmingham i obchodzącego jubileusz teatru Scena Plastyczna KUL z Lublina. Pokazom spektakli będą towarzyszyć prelekcje i spotkania z artystami.

27 października 2015 o godzinie 18.00 odbędzie się prelekcja reżysera Jamesa Yarkera o twórczości Teatru Stan’s Cafe.

Wyreżyserowany przez Jamesa Yarkera spektakl The Cleansing of Constance Brown (Wymazywanie Constance Brown) z 2007 roku to jedno z najbardziej cenionych przedstawień teatru. Zamówione przez festiwale Wiener Festwochen i Fierce!Festival oraz przez Warwick Arts Centre, było prezentowane w wielu krajach, zaskakując swą oryginalną formą. Miejscem akcji jest długi i wąski korytarz budynku, który przypomina zarówno biurowiec z lat 50., jak i współczesny hotel czy blok mieszkalny lub więzienie. Korytarz jest miejscem przejściowym, peryferyjnym, miejscem ludzi pozbawionych władzy, która jest sprawowana za drzwiami i ścianami niewidocznych pokojów.

Akcja spektaklu przypomina film. Widzowie obserwują serię mikroscenek i próbują odkryć relacje między kilkudziesięcioma postaciami pojawiającymi się na chwilę w korytarzu. Kalejdoskop obrazów przypomina zdarzenia codzienne lub relacje telewizyjne z publicznych lub osobistych katastrof. Twórcy spektaklu pytają, czy można je wymazać z naszej świadomości. Co wówczas pozostaje? Wymazywanie Constance Brown to usuwanie z życia i pamięci osoby zmarginalizowanej, która występuje w wielu miejscach i epokach. Krytyczka z „The Irish Times” napisała o tym spektaklu, że „zachwyca wizualnie, porusza wyobraźnię, intryguje i wybrzmiewa”.

Więcej o spektaklu

Do pobrania:

PROGRAM

TRAILER

Organizacja festiwalu dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Stołecznego Warszawy.

Partner: British Council Poland

 

Partner CSW: REGENT Warsaw Hotel

 

Współpraca medialna: SZUSTOW. Kultura i Komunikacja

 

Patroni medialni CSW: Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl Warszawa, Gazeta Co Jest Grane, taniecPOLSKA.pl, TOK FM, ELLE, ELLE DECORATION, Esquire Polska, Aktivist, artinfo.pl, Stolica

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)    Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)    Logo British Council (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close