Warszawa / XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu: Wrocławski Teatr Pantomimy „Tyran” – chor. Jakub Lewandowski

Zdjęcie: Warszawa / XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu: Wrocławski Teatr Pantomimy „Tyran” – chor. Jakub Lewandowski

Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego „Tyran” – chor. Jakub Lewandowski. Fot. i graf. Natalia Kabanow

Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego zaprasza na spektakl pt. Tyran. Reżyseruje go zaproszony do współpracy choreograf Jakub Lewandowski. Wydarzenie to odbędzie się w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu.

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Tyran powstał z inspiracji filmem Nosferatu symfonia grozy (reż. F.W. Murnau) z okazji setnej rocznicy jego premiery (15 marca 1922). Ten klasyk ekspresjonizmu niemieckiego był pretekstem do twórczego podjęcia szeroko rozumianej idei tyranii i problemu wykorzystywania innych ludzi do własnych celów.

W wykreowanym przez twórców świecie widzowie spędzą jeden dzień w budynku teatru. Z bliska przyjrzą się układom i zależnościom, które funkcjonują w zamkniętym teatralnym świecie — pomiędzy reżyserem i aktorami, pomiędzy dramaturgiem i reżyserem, aktorami i widzami itd. Realizatorzy przedstawienia pragną wyśmiać te zależności, a z postaci Nosferatu uczynić symbol tyrana-reżysera, wysysającego z aktorów ich energię i pomysły.

Dramaturżka Justyna Tomska mówi:Będziemy się trochę naśmiewać sami z siebie. Nie podchodzimy do tematu bardzo poważnie (…). Jednocześnie, chcemy wyciągnąć dramatyczne elementy tyranii, jako trudnego zjawiska i pokazać pełen wachlarz emocji z nią związany.

Realizatorzy:

Reżyseria i choreografia: Jakub Lewandowski
Scenariusz i dramaturgia: Justyna Tomska
Scenografia i kostiumy: Lidia Kanclerz
Muzyka: Patrycja Hefczyńska
Reżyseria światła: Paweł Murlik
Asystentka reżysera: Natalia Dinges
Obsada: Artur Borkowski, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Wojciech Furman (gościnnie), Anna Nabiałkowska, Jakub Pewiński (gościnnie), Monika Rostecka

Premiera: 22 kwietnia 2022

***

Więcej informacji o spektaklu: link
Więcej informacji o festiwalu: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, ul. Indiry Gandhi 9

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close