Warszawa / „Zamówienia choreograficzne 2022”: „Freefall” – chor. Ferenc Fehér

Zdjęcie: Warszawa / „Zamówienia choreograficzne 2022”: „Freefall” – chor. Ferenc Fehér

„Zamówienia choreograficzne 2022”: „Freefall” – chor. Ferenc Fehér

Centrum Teatru i Tańca w Warszawie zaprasza na premierę spektaklu Freefall (w choreografii Ferenca Fehéra), wyłonionego w naborze do programu Zamówienia choreograficzne na 2022 rok. Widowisko to stanowi  kontynuację współpracy Teatru Tańca Zawirowania z węgierskim choreografem Ferencem Fehérem.

Wersja do druku

Udostępnij

Troje młodych tancerzy jedzie drogą w Teksasie.

Droga w Teksasie jest długa i nie ma końca. Wszystko może się tu zdarzyć.

Wszystko jest takie samo i nic się nie zmienia
oprócz miłości.

O dziwo, relacje między ludźmi zmieniają się gwałtownie.

Nic nie ma znaczenia, tylko nasza wyobraźnia
i pragnienia.

Wystarczy być w drodze i jechać, jechać i jechać.

Tytuł przedstawienia nawiązuje do problemów współczesnego świata, braku bezpieczeństwa i ucieczki przed agresją. Chodzi o próbę znalezienia miejsca, w którym możemy odnaleźć swoje wartości, ale przede wszystkim uciec od zagrożeń współczesnej cywilizacji. Ten azyl można znaleźć nie tylko w dalekich krajach ale również w rodzinie, uprawianiu hobby czy przede wszystkim w sztuce, również w sztuce tańca. Chodzi o oderwanie się od schematów i przyzwyczajeń, bazowanie na nowych doświadczeniach, które mogą się przekształcić w stałe lub czasowe schronienie.

Spektakl Freefall opisują takie hasła jak „latać”, „skakać” i „rzucać się”.

Choreograf Ferenc Fehér pragnie zaprezentować na scenie historię nie fikcyjną, lecz autentyczną. Jak mówi, najważniejsze w spektaklu Freefall będzie to, aby po prostu cieszyć się swobodą tańca, różnorodnością i nieprzewidywalną dynamiką w poruszaniu się.

O choreografie:

Ferenc Fehér jest tancerzem, pedagogiem i uznanym choreografem z Węgier. Swoje przedstawienia prezentował podczas wielu festiwali w Europie i na innych kontynentach. Prace węgierskiego choreografa były także dwukrotnie pokazywane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania w Warszawie. Jego występy zawsze cieszyły się entuzjastyczną reakcją publiczności. Podczas wizyty w Warszawie Ferenc Fehér prowadził również warsztaty z tańca współczesnego w Akademii Tańca Zawirowania. Oryginalność wyrazu, intensywna fizyczność i charyzma są charakterystyczne dla prac węgierskiego choreografa. Jego styl jest unikatowym i niezwykle ekspresyjnym połączeniem tańca fizycznego, teatru tańca i teatru ruchu, freestyle dance i animalistycznych form motorycznych, przetworzonych w unikalny taniec. Kształtuje się nieprzerwanie od 2007 roku dzięki własnej drodze i indywidualnym choreografiom tego twórcy, bazującym na jego konsekwentnych poszukiwaniach ruchowych i bezkompromisowym doskonaleniu oryginalnej techniki.

Ferenc Fehér zaczynał jako performer w Company Finita la Commedia, z którą zrealizował 19 produkcji i zdobył 16 nagród festiwalowych. Przez ponad 11 lat swojej własnej kariery choreograficznej Ferenc stworzył 25 koprodukcji, z czego połowę poza granicami Węgier. Ze swoimi spektaklami odwiedził całą Europę i sporą część świata, ruszając w trasy w miejsca takie jak m.in: Meksyk, Brazylia, Indie, Panama, Rosja, Korea Południowa, Japonia, USA, Izrael, Iran, Kanada, Singapur, Chiny, Egipt. Ferenc tworzył także kreacje pozasceniczne jak np. w filmie fabularnym World War Z czy filmie tanecznym Amper and Juice. Dzięki swojemu unikatowemu i rozpoznawalnemu stylowi często uczy podczas zagranicznych festiwali, m.in w: Chinach, Rosji, Brazylii, Hiszpanii, Rumunii, USA, Panamie, Palestynie, Iranie, Egipcie, USA, Holandii.

Realizatorzy:

Koncepcja i choreografia: Ferenc Fehér
Wykonanie: Ewa Noras, Aleksandra Krajewska, Stanisław Bulder
Produkcja: Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Scena Współczesna
Współorganizator: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

***

Premiera spektaklu jest dofinansowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2022, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Warszawa: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, ul. Bruna 9

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close