
Fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska.
Fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska.
Projekt powstał z inicjatywy kobiet – aktorek pragnących poprzez swe performatywno-teatralne działania wywodzące się z różnych dziedzin sztuki i rodzajów teatru w jak najbardziej ekspresyjny sposób dotknąć tematyki gender. Poprzez prezentację kilku postaci kobiecych w działaniu, autorki chcą skonfrontować siebie i widza z pewnymi pojęciami/kluczami, które dotyczą kobiety i kobiecości, m.in.: kobieta vs. kanon piękna, świętość, seksualność, doświadczenie, natura, relacje z mężczyzną, problemy emocjonalne.Ten rodzaj kobiecego manifestu bliski jest działaniom performatywnym – przypomina galerię żywych eksponatów. Każda z kobiet na swój symboliczny sposób opowiada swój własny kawałek świata, swoją codzienność wraz z towarzyszącymi jej rytuałami. Inspiracją są tu sztuki plastyczne (Marina Abramović, Tim Walker), teatr pantomimy i ruchu, ale przede wszystkim indywidualne rozumienie tematu kobiecości przez twórczynie projektu. Po zakończeniu działań aktorek, pozostawione przez nie stanowiska stają się pretekstem dla widzów do własnych, spontanicznych działań oraz prób odnalezienia się w wykreowanych przez kobiety światach.
Czas trwania: 45 min
OPIEKA ARTYSTYCZNA: Ewelina Ciszewska
MUZYKA: Sambor Dudziński
OBSADA: Agata Brzozowska, Ewelina Grzechnik, Izabela Klimowicz, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel
Fundacja Sztuka Ciała została utworzona przez aktorów związanych z teatrem ruchu i performance, w szczególności z teatrem pantomimy. Jej celem jest propagowanie i upowszechnianie sztuki teatru pantomimy oraz innych form teatru ruchu, edukowanie różnych grup wiekowych w tym zakresie oraz budowanie pomostu pomiędzy różnymi rodzajami sztuk.