Warszawa/Zielony Jazdów/Ekologia, ciało, taniec: Małgorzata Haduch wraz z zaproszonymi tancerzami „Passing Through Zielony Jazdów#2”

Zdjęcie: Warszawa/Zielony Jazdów/Ekologia, ciało, taniec: Małgorzata Haduch wraz z zaproszonymi tancerzami „Passing Through Zielony Jazdów#2”

Fot. Amira Bocheńska.

Wersja do druku

Udostępnij

Passing Through (Przechodząc przez…) to grupowa kompozycja oparta o język improwizacji wybitnego choreografa Davida Zambrano. Jest to pełna radości i energii spontaniczna choreografia. Słowa-klucze tej praktyki to: przemierzanie przestrzeni, podążanie myśli, kohezja (stawianie oporu wobec rozdzielania ciał) /ekspansja ciał, poszukiwanie spirali w ciele i w przestrzeni. Najważniejszą rolę odgrywa w niej praca zespołowa, tworzenie grupowej kompozycji. Projekt Passing Through Zielony Jazdów Małgorzaty Haduch łączy tę fascynującą formę ruchu z muzyką free jazzową graną na żywo.

Zaproszeni przez Haduch tancerze wystąpią podczas Zielonego Jazdowa aż czterokrotnie, każdorazowo opierając się na strukturze choreograficznej Passing Through i wykorzystując coraz więcej elementów tego języka tańca. Prezentacja finałowa nastąpi 4 sierpnia  i będzie performancem złożonym z zaawansowanej metody Passing Through, którą tancerze będą zgłębiać podczas kolejnych sesji w Laboratorium CSW. Tancerzom każdorazowo towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo.

W niedzielę 28 lipca tancerze wykonają performance, efekt drugiej próby Passing Through Zielony Jazdów#2 do muzyki Pauliny Owczarek i Vasco Trilla z Hiszpanii.

Małgorzata Haduch  wraz z zaproszonymi tancerzami, tj.:

Agata Jelonek
Aniela Kokosza
Alicja Hoop
Adam Krawczyk
Sylwia Przyczyna
Przemek Kamiński
Agnieszka Kryst

oraz muzykami
Paulina Owczarek (saksofon)
Vasco Trilla -Hiszpania (perkusja)

Dodatkowo tancerze zaangażowani w projekt przeprowadzą warsztaty dla publiczności, otwarte dla każdej grupy wiekowej. Warsztaty odbędą się w w sobotę od 13.00 do 15.00 i w niedzielę od 13.00 do 14.00.

***

Inspiracją projektu Passing Through Zielony Jazdów Małgorzaty Haduch jest międzynarodowy projekt choreografa Davida Zambrano 50 Days Costa Rica (San Jose, Kostaryka), w którym artystka brała udział w 2010 roku. Haduch jako jedyna Polka wybrana została przez Zambrano do grupy 50 artystów z całego świata, która przez 50 dni zgłębiała techniki tańca i kompozycji wypracowane przez Zambrano, a znane na świecie jako Flying Low (Latanie Nisko) i Passing Through (Przechodząc przez…). Intencją projektu Zambrano było zainspirowanie młodych artystów do wykorzystania, zmieniania i adaptowania stworzonych przez niego technik ruchu do własnych poszukiwań artystycznych. Małgorzata Haduch razem z pozostałymi artystami z projektu 50 Days Costa Rica tworzy grupę 50collectiVe. Jedną z ich inicjatyw jest Passing Through Project – międzynarodowe występy oraz warsztaty prowadzone techniką Passing Through (dotychczas realizowane w: Holandii, Słowenii, Hiszpanii, we Włoszech, na Kubie oraz USA). Indywidualnym rysem ‘przekazywania dalej’ techniki Passing Through przez Małgorzatę Haduch jest łączenie przez nią tej formy ruchu z free jazzową i swobodnie improwizowaną muzyką na żywo.

www.thepassingthrough.wordpress.com

50 DAYS WORKSHOP http://www.vimeo.com/10592618

50 DAYS PERFORMANCE http://www.vimeo.com/10594639

Strona Małgorzaty Haduch: http://www.freethedance.blogspot.com/

Małgorzata Haduch, tancerka/choreograf, absolwentka School for New Dance Development w Amsterdamie (dyplom 2004), związana z holenderską sceną free jazzową, gdzie współpracowała w ostatniej dekadzie z takimi znakomitymi muzykami jak Ab Baars, Wilbert de Joode, Andy Moor, Arnold de Boer, Colin McLean, Onno Govaert i John Dikeman. Dla Małgorzaty praca z improwizowaną muzyką na żywo wciąga do odkrywania mocnej, idywidualnej ekpresji, wymusza porzucenie kontroli i zamienia dźwięk w nową odchłań ruchu. Z jej inicjatywy w 2006 roku powstała grupa Unfnished Company, która skupia międzynarodowych artystów z różnych dziedzin sztuki (taniec współczesny, muzyka, video-art, fotografia). Unfinished Company realizuje przede wszystkim spektakle improwizowane, w których muzyka i taniec współistnieją jako jedna forma artystyczna, ich performance to spotkanie silnych osobowości, starcie się doświadczeń, energii i wyobraźni.

Najnowsza inicjatywa Malgorzaty to autorski program, realizowany w Krakowie, FREE THE DANCE. Jest to seria performensów z udziałem muzyków-improwizatorów oraz tancerzy, sztuka improwizacji w połączeniu dwóch dziedzin artystycznych – muzyki i tańca współczesnego.

Od 2011 roku uczy regularnie techniki Davida Zambrano Flying Low oraz kompozycji Passing Through.

Strona Małgorzaty Haduch: http://www.freethedance.blogspot.com/

Paulina Owczarek – saksofonistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagielońskim. Gra na saksofonie altowym i barytonowym. Zajmuje się głównie muzyką swobodnie improwizowaną i współczesną kameralistyką. Współtworzy samBar,  Elder Space Bankers,  HiQ i  Saksofonarium. Bierze udział w projektach krakowskiej sceny muzyki improwizowanej (Bezdroża, Muzykoterapia, Free the Dance, LabInt, Open Session), a także festiwalach poświęconych muzyce współczesnej, eksperymentalnej i improwizacji (Hurta Cordel, Musica Electronica Nova, Taller de Musica Improvisada, AudioArt, Sound Exchange, Krakowska Jesień Jazzowa, Discordian Community Riot). Pomysłodawczyni i założycielka  Cracow Improvisers Orchestra, grała m.in. w formacjach LANZA, Movement Duo, OCD, MI65, Vladimirska,  Uncharted Territory i DOT Trio. Współpracowała z London Improvisers Orchestra, krakowskim Teatrem Starym i Stowarzyszeniem Teatralnym Badów oraz tancerkami: A. Trzewiczek i M. Haduch. Brała udział w polskich prawykonaniach utworów saksofonowych.

www.soundcloud.com/paaulina

http://hiq.com.pl/

http://discordianrecords.bandcamp.com/album/money-back-guarantee

http://discordianrecords.bandcamp.com/album/pseudo-devival-i

Zielony Jazdów logo (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Warszawa: Park wokół CSW - Zamku Ujazdowskiego (ul. Jazdów 2)

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close