Warszawskie Muzeum Tańca: Pokaz filmów „Tacjanna Wysocka”, „Marie Rambert” i „Halina Szmolcówna” – reż. Marta Dutkiewicz i Sonia Egner i India Czajkowska „Halina Szmolcówna” – recital

Zdjęcie: Warszawskie Muzeum Tańca: Pokaz filmów „Tacjanna Wysocka”, „Marie Rambert” i „Halina Szmolcówna” – reż. Marta Dutkiewicz i Sonia Egner i India Czajkowska „Halina Szmolcówna” – recital

fot. Marta Ankiersztejn

Wersja do druku

Udostępnij

Warszawskie Muzeum Tańca zaprasza na premierowy pokaz trzech filmów Marty Dutkiewicz: Tacjanna Wysocka, Marie Rambert, Halina Szmolcówna oraz recital Halina Szmolcówna w wykonaniu Sonii Egner (taniec) i Indii Czajkowskiej (fortepian).  

Muzeum Tańca to projekt prezentujący dorobek pionierów tańca modern w Warszawie z lat 1918–1939, w interpretacji obecnie tworzących w stolicy tancerzy i choreografów, których reprezentują Marta Kosieradzka, Sonia Egner, Artur Grabarczyk, Bartosz Woszczyński i Iwona Wojnicka. Warszawskie Muzeum Tańca to przedsięwzięcie Kolektywu Artystycznego Format Zero, które chce zachęcić mieszkańców Warszawy do odkrywania historii i tożsamości miasta przez pryzmat tańca.

W programie:

– premierowy pokaz trzech filmów z filmoteki Warszawskiego Muzeum Tańca, których twórczynią jest Marta Dutkiewicz : Tacjanna Wysocka, Marie Rambert, Halina Szmolcówna

– recital Halina Szmolcówna Sonii Egner (taniec) i Indii Czajkowiekiej (fortepian)

Sonię Egner w postaci Haliny Szmolcówny najbardziej zainspirowała barwność i różnorodność życia artystki oraz szybki rozwój jej kariery. Halina Szmolc to postać związana z Pragą, ale pamięć o niej owiana jest tajemnicą. W Parku Skaryszewskim stoi pomnik Tancerka. Powszechnie wiadomo, że przedstawia on sylwetkę słynnej Haliny Szmolcówny, choć nie jest podpisany jej nazwiskiem. Na Saskiej Kępie przy ul. Elsterskiej 3 wojnę przetrwała willa ufundowana przez tę primabalerinę. Mieszkała w niej wraz ze swoim sławnym mężem, kompozytorem i dyrygentem Grzegorzem Fitelbergiem. Prowadziła w niej także swoją szkołę tańca. Na pamiątkowej tablicy widnieje napis: „Grzegorz Fitelberg, dyrygent i kompozytor, mieszkał i tworzył w tym domu w latach 1930 – 1939”. O Halinie Szmolc nie wspomniano. Zginęła postrzelona w pierwszych dniach wojny, uciekając Mostem Poniatowskiego.

India Czajkowska zagra motywy muzyczne, do których tańczyła Halina Szmolcówna.

– recital fortepianowy Indii Czajkowskiej

India Czajkowka zagra skomponowane przez siebie utwory do spektakli Po krzyku oraz Druga strona

– wspomnienie wydarzeń Warszawskiego Muzeum Tańca z 2018 roku

Projekt Warszawskie Muzeum tańca wyróżnia się na mapie kulturalnej miasta oryginalną i atrakcyjną koncepcją popularyzacji historii i wiedzy o sztuce tańca. Projekt wpisuje Warszawę na listę miejsc, gdzie taniec jest rozpatrywany w kategoriach dóbr kultury i tożsamości jej mieszkańców. Muzeum Tańca ma przywrócić pamięć o sławnych postaciach, których prace były rozpoznawane w okresie międzywojennym w całej Europie.

Projekt jest współfinansowany przez Biuro Kultury m.st. Warszawy.

Partnerzy: Muzeum Warszawy / Muzeum Warszawskiej Pragi

Patroni Medialni: Stolica, Taniec, RDC

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close